Sterylizator, gotująca woda, zmywarka, a może mikrofalówka - jak bezpiecznie czyścić laktatory i akcesoria do karmienia piersią

Czyszczenie akcesoriów do karmienia piersią


Laktatory
, lejki, butelki, nakładki silikonowe, osłonki formujące, muszle laktacyjne, smoczki


Wszystkie akcesoria wspomagające karmienie piersią muszą być poddawane szczególnym procedurom czyszczącym i dezynfekującym. Od odpowiedniej higieny zależy przecież zdrowie twojego maluszka oraz twoich piersi. 

Mam nadzieje, że poniższy artykuł w przejrzysty sposób przedstawi tobie różne możliwości czyszczenia laktatorów, osłonek, butelek i innych akcesoriów wspomagających karmienie piersią. 


Dezynfekcja na różne sposoby

W każdej instrukcji obsługi akcesoriów wspomagających karmienie piersią opisane są dokładne procedury związane z czyszczeniem i dezynfekcją po ich użyciu. Higiena jest bardzo ważna dla bezpieczeństwa twojego i dziecka, ale ma też znaczenie dla „żywotności” akcesoriów i urządzeń. 

Przed każdą dezynfekcją należy dokładnie umyć akcesoria w ciepłej wodzie z detergentem. Pamiętaj, by laktator rozmontować na części. Muszą one zostać odtłuszczone, ponieważ pozostały osad z mleka będzie znakomitym środowiskiem dla rozwoju bakterii. Po wysuszeniu sprzęt przechowywać należy w czystych i szczelnych opakowaniach, czy woreczkach. 

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia akcesoria do odciągania i podawania pokarmu należy dezynfekować:

- przed każdym użyciem - w 1. miesiącu życia dziecka

- jeden raz dziennie - w 2. miesiącu życia dziecka

- 2/3 razy w tygodniu - od 3. miesiąca życia dziecka

W przypadku wcześniaków dezynfekcja odbywać się powinna po każdym użyciu akcesoriów, a bardziej wskazane jest używanie elementów jednorazowych lub przeznaczonych do ograniczonej liczby użyć.


Wyparzanie w garnku

Na dno garnka ułóż ścierkę do naczyń lub pieluszkę tetrową, wlej wodę i zagotuj. Zanurz akcesoria tak, by dokładnie wypełniła je woda. Gotuj około 5-10 minut, wyjmij i zostaw do ostygnięcia. Możesz osuszyć papierowym ręcznikiem. 


Zmywarka 

Większość akcesoriów wspomagających karmienie piersią można czyścić w zmywarce. Informację taką znajdziesz w instrukcji obsługi. 


Sterylizator

To wygodne i szybkie urządzenie elektryczne do dezynfekcji akcesoriów do karmienia. 


Woreczki QuickClean Medela

Wystarczą trzy minuty, by akcesoria do karmienia piersią były na pewno czyste i sterylne. Torebki do dezynfekcji Medela to bezpieczny, szybki i praktyczny sposób na czyszczenie części laktatorów, nakładek, smoczków, czy osłonek. Wystarczy włożyć brudny element do woreczka, napełnić go wodą i wstawić do kuchenki mikrofalowej. Ten sposób gwarantuje eliminowanie 99,9% najbardziej szkodliwych bakterii i zarazków.
 Medela Quick Clean

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć