Recenzja książki IBCLC Eastery Michalak Pokonaj laktoterroryzm. 5 kroków do udanego karmienia piersią"

Z mojego doświadczenia wynika, że karmienie piersią jest zupełnie proste. Rządzi się kilkoma podstawowymi prawami, a głównym prawem jest prawo popytu i podaży. Jeśli wspólnie z dzieckiem rozpoczniecie karmienie dostatecznie wcześnie (idealnie, aby stało się to ok. 30 minut do 2 godzin po porodzie), a następnie będziesz w bliskim kontakcie z dzieckiem i będziesz podawała pierś zawsze wtedy, gdy maluszek będzie tego potrzebował, Wasza droga mleczna powinna ułożyć się prawidłowo. Tak było w moim przypadku.


Jednak życie pisze różne scenariusze. Zdarzają się trudne sytuacje, jak np. żółtaczka u dziecka, ospałość, płaskie lub wklęsłe brodawki, nieprawidłowe uchwycenie piersi, w których karmienie piersią wymaga uwagi i odpowiednich kroków, które pozwolą zabezpieczyć laktację.

Myślę, że WIEDZA o naszej naturze, której częścią jest laktacja, oraz odpowiednie PRZYGOTOWANIE na trudniejsze momenty, wpływają bezpośrednio na to, że karmienie piersią będzie takie, jak sobie wymarzyłaś.

Przygotowując się do porodu, czytałam dużo o nim samym, o opiece nad dzieckiem i tym, co się z  nim nierozerwalnie wiąże - o karmieniu. Na porodówce byłam świadoma tego, jak poprowadzić swój kontakt z dzieckiem, aby wspólna mleczna droga nam się ułożyła.

Dziś, kiedy czytam książkę "Pokonaj laktoterroryzm. 5 kroków do udanego karmienia piersią", znajduję w niej całą wiedzę, jaka jest potrzebna przyszłej mamie.

Dlaczego Estera Michalak, położna, Certyfikowany Międzynarodowy Konsultant Laktacyjny, mentorka innych położnych, organizatorka konferencji laktacyjnej Prolacta, uczula przyszłe mamy na zjawisko laktoterroryzmu?Ano dlatego, że nasze polskie społeczeństwo potrafi stworzyć trudne warunki wstępne dla świeżo upieczonej mamy. Presja na karmienie piersią potrafi skutecznie utrudnić karmienie niemal podobnie, jak presja na podanie butelki!

Brakuje jeszcze polskim mamom systemowej opieki i wsparcia w okresie rozpoczynającej się laktacji.

Właśnie dlatego tak cenna jest ta książka - tym kobietom, które nie mogą liczyć na fachowe i pełne zrozumienia wsparcie, da ich namiastkę. Da również podstawy do tego, aby zrozumieć swoje ciało w okresie karmienia piersią oraz potrzeby dziecka. To już bardzo wiele, aby mieć udaną laktację i karmić z błogim uśmiechem na ustach tak długo, jak będziesz tego chciała Ty i dziecko!

Z książki dowiesz się między innymi:
1. Jak przygotować się do karmienia piersią?
2. Jakie pozycje możesz przyjąć w trakcie karmienia.
3. Co będzie działo się z Twoim ciałem i piersiami w pierwszej, drugiej, trzeciej dobie po porodzie i w dalszych tygodniach.
4. Jakie są wskaźniki skutecznego karmienia? Wiedza o tym da Ci możliwość spokojnej oceny tego, czy Twoje dziecko się najada.
5. Jak poprowadzić karmienie piersią, jeśli poród odbędzie się przez cesarskie cięcie.
6. Jak mądrze połączyć karmienie piersią z rozszerzeniem diety po 6 mc życia dziecka.
7. Jak radzić sobie z najczęstszymi problemami laktacyjnymi - bólem brodawek, zapaleniem, ropniem piersi.

Niezwykle cenne w książce są historie Mam, które pokonały jedną z dróg, która być może czeka również Ciebie.

Zachęcam Cię do zatopienia się w tej mądrej i wspierającej książce.
Koniecznie zajrzyj również na grupę Spotkaj Położną, na której Estera codziennie wspiera Mamy w karmieniu piersią.

Chcesz wiedzieć więcej?
Odwiedź kanał YouTube Wróżki Cycuszki  na którym obejrzysz filmy z ekspertami

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, udaj się do Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej, doświadczonej Położnej lub Edukatorki laktacyjnej.

Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Akceptuj Więcej informacji Odrzuć