Darmowa dostawa od 179,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową
2021-09-26

Jak rozkręcić laktację?

Bardzo często do Wróżki trafiają mamy, które chcą, jak to się potocznie mówi, “rozkręcić laktację”. W poprzednim tekście pisałam o tym, po czym poznać, że musisz rozkręcić laktację.

W tym poście opiszę dokładnie JAK rozkręcić laktację.

Wszystko co przeczytasz potraktuj proszę jako podpowiedź i inspirację dla własnych poszukiwań.

Ten tekst nie jest poradą laktacyjną dla konkretnego przypadku. Jeśli wypróbowałaś już wiele sposobów, a ciągle nie czujesz się spokojna, jeśli chodzi o Wasze karmienie piersią, pomyśl o konsultacji online z doradczynią laktacyjną.

 

Jeśli mówimy o rozkręcaniu laktacji, to pierwsza najistotniejsza sprawa jaką musimy sobie uświadomić, to:

“Skuteczne ssanie jest najsilniejszym bodźcem regulującym czynność gruczołów piersiowych”

źródło: Centrum Nauki o Laktacji

 

Zwróć uwagę również na ten ciekawy cytat:

“Niemal wszystkie matki wytwarzają dość mleka dla swojego dziecka mniej więcej w pierwszym tygodniu, jednak ten stan nie może trwać, gdy piersi nie są opróżniane często i skutecznie. Jeśli dziecko nie spędza dość czasu przy piersi lub nie ssie efektywnie (albo dotyczą go oba problemy piersi wkrótce przestaną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.”

źródło: książka Po prostu piersią


Rozumiesz już? ;)

Chodzi o SSANIE, a konkretnie, o OPRÓŻNIANIE PIERSI.


Mleczne piersi mamy zachowują się niezwykle szczodrze - im więcej im się "zabiera", tym więcej w nich powstaje.


Albo inaczej:

im więcej produkują, tym więcej produkują.


Ponieważ tak istotne dla zainicjowania i utrzymania laktacji jest ssanie piersi, to właśnie opróżnianie piersi również jest czynnikiem sprzyjającym rozkręceniu laktacji.

 

No to jak rozkręcić laktację?

Najlepsza znana metoda, która prowadzi do zwiększenia ilości produkowanego pokarmu to włączenie do cyklu karmień laktatora, który zgłasza w imieniu dziecka popyt na pokarm i opróżnia piersi.

Piersi po jakimś czasie odpowiadają na ten popyt i zwiększają ilość produkowanego pokarmu.

Prawidłowa praca z laktatorem obejmuje aspekt prawidłowego doboru laktatora. Na czas rozkręcania laktacji największym i najlepszym wsparciem będzie dla Ciebie laktator elektryczny na jedną lub dwie piersi.

Niezwykle istotne jest to, aby laktator był dobrany do wielkości twojej brodawki. Mniejsze znaczenie ma to, czy będzie to MEDELA, LANSINOH, ARDO, NENO czy jakikolwiek inna marka laktatora. On ma być PRZEDE WSZYSTKIM dobrze dopasowany do wielkości brodawki.


Pracując nawet z najlepszym na świecie laktatorem, którego tunel lejka jest dla Ciebie za mały lub za duży, ściągniesz nie więcej niż 20 ml, do tego wijąc się z bólu.

 

A jeśli laktator jest prawidłowo dobrany? Efekty są takie, jak powinny:

 

W prawidłowym doborze wielkości tunelu lejka pomoże Ci ten szablon, który znajdziesz na ostatniej stronie darmowego ebooka "Laktatorowy zawrót głowy", do pobrania tutaj.

 

Teraz, kiedy masz już prawidłowo dobrany laktator, czas na...

Ustalenie scenariusza pracy z laktatorem.


Zalecenie aby rozpocząć pracę z laktatorem pojawia się często ze strony położnej lub doradczyni laktacyjnej.

Gdy mama otrzymuje zalecenie rozkręcenia laktacji za pomocą laktatora, najczęściej otrzymuje jedną z następujących porad:

1. "Proszę ściągać pokarm po zakończonym karmieniu"
2. "Proszę stosować Power Pumping"
3. "Proszę stosować technikę 7 - 5 - 3"

Każda z tych “technik” powinna być stosowana z taką częstotliwością, jaka jest dostępna i osiągalna dla mamy (chodzi o czas, jaki należy poświęcić sesji z laktatorem). Częstotliwość pracy z laktatorem zależy od tego, jaka jest skala problemu i jakie rezultaty chcesz osiągnąć. Nie można tutaj podać jednej zasady dla każdej kobiety.

Pamiętaj, że:


- Każda dodatkowa sesja z laktatorem to ważny sygnał do Twojego organizmu, który przełoży się za jakiś czas na zwiększenie ilości pokarmu.

- Kiedy zdecydujesz się na rozkręcanie laktacji laktatorem, ustal jeden sposób i najlepiej konkretny czas w ciągu dnia (tę samą porę).

- Poinformuj bliskich, że będziesz potrzebowała spokoju i wsparcia na czas sesji z laktatorem.


- Podczas pierwszych sesji lub nawet pierwszych dni pracy z laktatorem możesz nie widzieć w butelkach litrów mleka. Jest to prawidłowe - dopiero zgłaszasz do organizmu zapotrzebowanie na większe ilości pokarmu, organizm odpowie na to za jakiś czas.

Cierpliwość, wytrwałość i systematyczność przybliży Cię do sukcesu.

 

Rozkręcanie laktacji laktatorem jest jak fitness


Kiedy zaczniesz "pompowanie”, pamiętaj, że praca z laktatorem jest jak ćwiczenia fizyczne i praca nad jędrną i smukłą sylwetką.

☑ Na rezultaty musisz poczekać.
Po pierwszych brzuszkach nie szukasz sześciopaku. Wiesz, że potrzeba czasu. Podobnie jest z laktatorem.

☑ Najlepsze rezultaty daje regularne ćwiczenie (pomopowanie)

☑ Warto mieć trenera (doradcę laktacyjnego) który ustali z Tobą ćwiczenia (metodę ściągania) i będzie dostępny w razie wątpliwości.

☑ Potrzebujesz wygospodarować w swoim dniu czas, aby ćwiczyć (pompować).

☑ Do ćwiczenia (pompowania) przydaje się specjalny strój ;)

☑ Wiele razy będziesz się chciała poddać i zamiast ćwiczyć (pompować) zjeść czipsy (dać butelkę mm). W tej pracy upór i motywacja są najważniejszym czynnikiem sukcesu.

☑ W odróżnieniu od fitnessu i pracy na przykład na "sześciopak", efekty pompowania możesz zobaczyć tak naprawdę bardzo szybko, czasami na drugi dzień po zgłoszeniu dodatkowego zapotrzebowania na mleko. Czasami będziesz musiała poczekać dwa dni a czasami nawet dłużej.

 

Polecamy skorzystanie ze specjalnej konsultacji "Scenariusz pracy z laktatorem" w formie stacjonarnej lub online!

 

Czy warto?
Warto.


Pomyśl o poczuciu sukcesu, wygranej z przeciwnościami, o możliwości obdarowania Twojego dziecka płynną formą miłości. Z dużym prawdopodobieństwem czeka Cię to już po kilku dniach pracy z laktatorem.


Pompowanie to najlepszy sposób na rozkręcenie laktacji. Jeśli w Twoim organizmie nie istnieją przeciwskazania do produkcji mleka, jeśli hormony nie zaburzają mechanizmów prolaktyny i oksytocyny, to najpewniej doprowadzisz pompowaniem do wyprodukowania dodatkowego mleka.

Rada:

Największą skuteczność powinno przynieść wprowadzenie pompowanie w środku nocy, między 1 a 5 rano, gdy poziom prolaktyny jest najwyższy.

 

Co zrobić z pokarmem, który ściągnęłaś?...


Praca z laktatorem ma być tymczasowa. Ona ma doprowadzić do tego, aby pierś produkowała dostateczną ilość pokarmu dla dziecka.

Niestety bardzo często mamy rozpoczynając pracę z laktatorem rozpoczynają również dokarmianie butelką. Efekty mogą być opłakane, ponieważ wprowadzenie butelki przed ukończeniem przez dziecko szóstego tygodnia życia i przed utrwaleniem się prawidłowego odruchu ssania może mieć zły wpływ na odruch ssania u dziecka.
(więcej o dokarmianiu butelką dzieci karmionych piersią dowiesz się z tego WEBINARU)

Zatem idealna sytuacja przy rozkręcaniu laktacji, pracy z laktatorem, gdy wypracowujesz dodatkowe mleko i chcesz je podać aby wesprzeć wagę noworodka, to taka, w której dziecko zna tylko pierś.

Jak podać pokarm dziecku inaczej niż butelką?

Istnieje coś takiego jak SNS - supplemental nursing system. Jest to system złożony z cienkiego drenu oraz woreczka, do którego wlewa się pokarm (własny lub mleko modyfikowane). Dren przykleja się do piersi. W czasie ssania piersi dziecko otrzymuje pokarm mamy oraz dodatkowe porcje umieszczone w woreczku. Taki system bardzo wspomaga laktację, ponieważ zapewnia piersiom ssanie noworodka. Jednocześnie nie wprowadza “przeszkadzaczy” w postaci silikonu.

Pamiętaj jednak, że SNS to wyspecjalizowane wsparcie medyczne i warto z niego korzystać pod kontrolą doradcy laktacyjnego.


Suplementy wspierające laktację


Kiedy pojawia się myśl “mam za mało mleka”, kobiety sięgają po herbatki na laktację lub inne preparaty mlekopędne, tj. Femaltiker, kozieradkaherbatka lub “kawka” Bocianek, pastylki Bocianek.

O ich skuteczności wiemy z badań (znane są testy na ludziach, sporo testów odbyło się też na zwierzętach) oraz informacji od użytkowniczek.

Tekst wprowadzający do tematu preparatów na laktację przeczytasz tutaj.

W sytuacji, gdy walczysz o laktację, na pewno warto włączyć jeden z środków mlekopędnych do swojej diety. To, czy wybierzesz preparaty oparte na słodzie jęczmiennym czy ziołach, w formie herbaty, kawki, napoju czy pastylek, zależy od Twoich upodobań i smaków, oraz indywidualnych uwarunkowań. Jeśli np. cierpisz na nietolerancję glutenu, Femaltiker będzie dla Ciebie zakazany, wówczas możesz zdecydować się na preparaty zawierające kozieradkę.

Te sposoby również pomogą Ci rozkręcić laktację


Z informacji od mam, którym udało się rozkręcić laktację, wiemy, że skuteczne okazuje się:

Kontakt skóra do skóry z maluszkiem
pisałam o nim więcej w tekście "Czy na pewno musisz rozkręcać laktację?"

Wymiana wentyli (zaworów) laktatora
To pomysł dla mam, które od dłuższego czasu pracują z laktatorem i zauważają u siebie spadki w ilości produkowanego pokarmu. Po długim czasie częstej pracy z laktatorem, warto wymienić części tj. zaworki i membrany. Pomoże to uszczelnić system i wytworzyć odpowiednie podciśnienie.

Masaż piersi podczas pracy z laktatorem: delikatne oklepywanie opuszkami palców

Ciepły kompres w trakcie pracy z laktatorem (np. kompresy Therapearl)- ciepło uwalnia wypływ mleka, zatem ciepły kompres może pomóc w lepszym opróżnieniu piersi. A lepiej opróżnione piersi produkują więcej pokarmu :)

Zadbaj nie tylko o piersi, ale o całą siebie...


Warto też w tym wymagającym okresie rozkręcania laktacji zadbać o siebie całościowo. Bardzo istotnym aspektem wpływającym na laktację jest stres czy pogorszenie samopoczucia. Kobiety często zauważają spadek ilości produkowanego pokarmu w sytuacjach stresowych. Dlatego warto zadbać o siebie całościowo. W jaki sposób?


☑ zaangażuj partnera w karmienie piersią. O tym, jak partner może wspierać Cię podczas karmienia piersią, dowiesz się z tego live na grupie Grono Wróżki Cycuszki (aby dołączyć, koniecznie odpowiedz na pytania; dzięki tym odpowiedziom lepiej Cię poznamy).

☑ zadbaj o siebie lub... pozwól na to innym
Zapewne słyszałaś, że mama karmiąca może jeść wszystko. To bardzo duże uproszczenie, jednak warto dodać, że odżywianie ma istotny wpływ na samopoczucie, a to pośrednio wpływa na ilość produkowanego mleka.

W trakcie gdy Ty będziesz wykonywała czasochłonną pracę z laktatorem, niech ktoś bliski zadba o bogatą, dopasowaną do Twoich potrzeb dietę. Mama karmiąca potrzebuje codziennie dostarczyć swojemu organizmowi ok 500 kcal więcej.

Jeśli nie masz wokół siebie kogoś, kto może o Ciebie zadbać, i nie masz ani czasu, ani weny na gotowanie, mogą pomóc triki w organizacji posiłków (gotowanie raz na kilka dni, wekowanie, zamrażanie) lub wybieranie gotowych super-foods, np. musli dla mam w ciąży i karmiących Bocianek. Więcej o odżywianiu w czasie połogu dowiesz się z webinaru “Dieta mamy karmiącej”.


U nas najpopularniejsze suplementy to te oparte na słodzie jęczmiennym, dostępne są również preparaty oparte na ziołach.


Dziękuję Ci za lekturę tekstu o rozkręcaniu laktacji. Mam nadzieję, że odpowiedział on na większość Twoich pytań i zainspirował do odpowiednich działań.


Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

Chcesz wiedzieć więcej o rozkręcaniu laktacji?


Obejrzyj mój live pt. "Jak rozkręcić laktację" (najpierw musisz wysłać prośbę o dołączenie do grupy Grono Wróżki Cycuszki).
Ściągnij i wydrukuj Wskaźniki Skutecznego Karmienia


Możesz też umówić się na konsultację laktacyjną online

lub wizytę doradczyni laktacyjnej w Poznaniu


Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych postach na blogu Wróżki Cycuszki, koniecznie:


✉ Zapisz się do Wróżkolettera (lewy dolny róg strony)
Dołącz do Grona Wróżki Cycuszki
Polub fan page i instagram Wróżki Cycuszki

Do zobaczenia :)Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 218 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2021-12-07
Super miła obsługa, szybka wysyłka! :)
2021-12-02
Wspaniała i szybka obsługa. Polecam!!!

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel