Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Preparaty pobudzające laktację. Co zawierają? Czy działają? Który wybrać?

2021-08-29
Preparaty pobudzające laktację. Co zawierają? Czy działają? Który wybrać?

 

Preparaty pobudzające laktację. Co zawierają? Czy działają? Który wybrać?


Tak często słyszane twierdzenie “mam/miałam za mało mleka” jest najczęściej wynikiem błędnych oczekiwań społeczeństwa wobec tego, jak powinna odbywać się laktacja, czy jak powinien zachowywać się noworodek.

Dziecko płacze - “Mam za mało mleka”
Dziecko nie śpi - “Mam za mało mleka”
Dziecko chce jeść co 15 minut - “Mam za mało mleka”.

Oczekiwanie, że Maluszek będzie spał i grzecznie zgłaszał się po pokarm co trzy godziny, jest niezgodne z fizjologią Dziecka i prowadzi często do stresu (“Moje dziecko się nie najada”), poczucia winy (“Mam za mało mleka” ,“Jestem złą matką” ,“Nie potrafię zaspokoić potrzeb mojego dziecka”).

“Powody dla których Mamy porzuciły karmienie piersią wcześniej, niż planowały, mogą być związane z ich oczekiwaniami wobec tego, jak Niemowlęta powinny się zachowywać. Po wielu generacjach karmienia butelką, wiele rodzin zatraciło umiejętność przekazywania dalej mądrości i wiedzy o tym, jak normalne, karmione piersią dziecko się zachowuje” źródło: Kelly Mom

Paradoksalnie, stres związany z obawą o najadanie się Dziecka, wraz z innymi czynnikami, może zahamować odruch wyzwalania prolaktyny i rzeczywiście skutkować pewnymi problemami z laktacją.

Dlatego najważniejsze, kochana Mamo, to uwierzyć w siebie i pamiętać, że masz wielką Moc stworzenia nowego człowieka pod swoim sercem i wielką Moc karmienia piersią.

Z takim podejściem możemy powalczyć o laktację - jeśli rzeczywiście jest taka potrzeba :)
Jeśli z różnych względów musisz wspomóc laktację, masz do dyspozycji całą masę technik, sposobów, ale też preparatów mlekopędnych, fachowo i uroczo zwanych galaktogogami.


Pamiętaj, że stosowaniu preparatów powinna towarzyszyć całościowa pro-laktacyjna opieka nad Dzieckiem i Samą Sobą - to m.in. częsty kontakt skóra do skóry, karmienie na żądanie. Zakładam również, że technika ssania Twojego Dziecka i sposób w jaki przystawiasz również został zweryfikowany, jako poprawny ;)

Ok, to możemy poczytać o preparatach na laktację.

Czy słód jęczmienny poprawia laktację?

Wyszukując w internecie preparaty zwiększające laktację, trafisz na takie, które oparte są na słodzie jęczmiennym oraz na preparaty ziołowe. Dość żywotna okazuje się porada dla Mamy karmiącej, aby wypiła piwo na poprawienie laktacji. Najczęściej zdaje się zalecane jest piwo Karmi. Niestety stosowanie piwa w celu poprawy laktacji nie znajduje potwierdzenia w badaniach. Owszem, w piwie znajduje się składnik, który znajduje się również w galaktogogach, czyli słód jęczmienny, lecz ten piwny słód jęczmienny za długo leżakował i stracił swój potencjał “rozkręcania laktacji”. Słód jęczmienny zawiera beta-glukan, i to właśnie ten składnik odpowiada za wsparcie produkcji prolaktyny, która to odpowiada za produkcję mleka.

“Beta-glukan stymuluje komórki przysadki mózgowej do intensywniejszej produkcji prolaktyny, która wydzielana do krwi wpływa na rozpoczęcie oraz utrzymanie produkcji mleka przez pęcherzyki mleczne gruczołu piersiowego.” źródło

Beta glukan doczekał się solidnych badań i publikacji, które potwierdzają jego skuteczność w pobudzaniu i podtrzymywaniu laktacji. W badaniach przeprowadzonych w Polsce w 2014 na zlecenie producenta preparatu Femaltiker, w wyniku przyjmowania preparatu Femaltiker dwa razy dziennie,
“Poprawę laktacji uzyskano u 93% kobiet, czas miarowego połykania, głównego determinanta ilości pokarmu i nasycenia dziecka wydłużył się u 91% uczestniczek. Co druga kobieta odciągała więcej pokarmu, co bezpośrednio przełożyło się na przyrost masy dziecka bez potrzeby dalszego dokarmiania mieszanką.”
źródło

 

[UWAGA: Trwają prace nad wznowieniem tekstu na blogu i dostosowaniem go do obecnej oferty preparatów mlekopędnych. Zapisz się do newslettera, aby otrzymać powiadomienie, gdy pojawi się zaktualizowana wersja wpisu].

 

Zioła mlekopędne - rutwica i sylimaryna

Na tle suplementów opartych na słodzie jęczmiennym wyróżnia się produkt Piulatte, który oparty jest - jak ziołowe herbatki laktacyjne - na ziołach właśnie. W największej mierze na rutwicy lekarskiej oraz sylimarynie (ekstrakt ostropestu plamistego). Działanie mlekopędne rutwicy lekarskiej zostało potwierdzone w badaniach na zwierzętach, zaś sylimaryna jest stosowana w celach mlekopędnych od wielu stuleci. Co jednak jest ciekawe i jest przewagą Piulatte, to to, że preparat został tak opracowany, aby znacznie zwiększyć biodostępność składników ziołowych. Chodzi o to, że zioła są słabo przyswajalne przez organizm człowieka.

“Istotnym problemem jest słaba biodostępność ekstraktów ziołowych wynikających z ich słabej rozpuszczalności w tłuszczach oraz niekorzystnej wielkości cząsteczek” źródło:Jędrzej Sarnecki, “Galaktogogi, substancje stymulujące laktacje”

Podawanie sylimaryny w formie fitoestrogenów prowadzi do zwiększenia jej wchłanialności. Sylimaryna w badaniach laboratoryjnych zwiększa stężenie prolaktyny w surowicy szczurów. Mlekopędne działanie silimaryny potwierdzone zostało w badaniach z kobietami karmiącymi. U kobiet, którym przez 63 dni podawano codziennie dawkę 420 mg sylimaryny, stwierdzono zwiększenie ilości produkowanego mleka aż o 85,9%. W grupie kontrolnej, w której uczestniczki otrzymywały placebo, wzrost produkcji mleka osiągnął tylko 32%.

Podsumowanie, czyli który preparat wybrać?


Znasz już skład preparatów, wiesz już o udowodnionych i potwierdzanych przez Mamy efektach działania beta-glukanu, sylimarolu i rutwicy lekarskiej. Widzisz już ceny preparatów w przeliczeniu na saszetkę. W tym miejscu zostawiam Cię już samą, ponieważ bez problemu podejmiesz decyzję, na który “proszek” się zdecydować.

Na cokolwiek się zdecydujesz - napisz mi proszę, jakie są Twoje odczucia w jego stosowaniu. Dzięki temu wzbogacisz mnie i inne Mamy o wiedzę nt. Karmienia piersią, a ta wiedza daje Moc :)

źródła:

Karmienie piersią w teorii i praktyce, Magdalena Nehring-Gugulska, Monika Żukowska-Rubik, Agnieszka Pietkiewicz, oprawa twarda, wydawnictwo: MEDYCYNA PRAKTYCZNA
http://humana-baby.pl/abc-rozwoju/#substancje-stymuluj%C4%85ce-laktacj%C4%99
http://www.kobiety.med.pl/cnol/images/cnol/Publikacje/Stymulacja_Laktacji_slod.pdf

 

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

 

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

  • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

  • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

  • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam z całego serca!
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
pixel