Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

O Wróżce Cycuszce

Cześć, witaj we Wróżce Cycuszce :)

Opowiem Ci o tym wyjątkowym miejscu.

Naszą misją jest sprawić, aby każda Mama mogła karmić piersią z błogim uśmiechem na ustach tak długo, jak będzie tego chciała Ona i Dziecko. 

W dzisiejszych czasach karmienie piersią kojarzy się często z zakrwawionymi brodawkami i uwięzieniem. W social mediach zbyt często mamy okazję czytać o przykrych doświadczeniach innych Mam z karmienia piersią.

Jednocześnie dzisiejsza wiedza na temat karmienia piersią niezbicie udowadnia, że pokarm Mamy to najlepsze, co możemy dać Dziecku. Począwszy od siary, początkowego mleka, które w mililitrze zawiera potęgę immunoglobulin IgA, laktoferyny, leukocytów, aż do późnego mleka, które… ma całkiem podobny skład do tego pierwszego mleka.

Często podkreśla się też znaczenie bliskości i dostępności Mamy dla rozwoju poznawczego i emocjonalnego Dziecka. 

Jednak świadomość korzyści z karmienia piersią nie przekłada się na odsetek Mam karmiących piersią. Niestety, wciąż brakuje systemowego i dobrze zorganizowanego wsparcia w początkach karmienia piersią. To główny powód, dla którego z 97% Mam rozpoczynających karmienie, między 2. a 6. m.ż. karmi piersią mniej niż połowa (42%) Mam. (dane GUS z 2014 roku).

Jak spełniamy swoją misję?
- wyjaśniamy zawiłości sztuki karmienia piersią podczas warsztatów i webinarów
- dzielimy się wiedzą w social mediach w Gronie Wróżki Cycuszki (na listopad 2021 ponad pięć tysięcy Mam)
- mamy na koncie już ponad 80 godzin nagrań w tematach okołoporodowych, dostępnych za darmo i o każdej porze dnia i nocy
- obalamy mity o karmieniu piersią,, a kiedy sprawy przybrały zły obrót
- doradzamy Wam, jak odnaleźć lub odzyskać błogi uśmiech na twarzy w trakcie karmienia piersią. 

Ale skąd właściwie wzięła się Wróżka Cycuszka?

Pomysł na sklep dla Mam karmiących przyszedł mi do głowy podczas jednego ze spacerów z moim rocznym wtedy synem. Prawdę mówiąc, wkurzało mnie to, że jako Mama karmiąca muszę po wszystkie potrzebne mi rzeczy chodzić do różnych sklepów. Po wkładki laktacyjne do drogerii. Po laktator do internetu. Po ubrania do internetu. Po biustonosze (ach jaki wtedy był mały wybór) do Lidla. Po suplementy na laktację - do apteki albo zielarni.

Nie miałam na to zwyczajnie czasu ani ochoty. Nie chciałam spędzić połowy dnia z Maluszkiem na odwiedzaniu sklepów. Pomyślałam, że być może nie jestem sama w mojej frustracji i być może więcej Kobiet wolałoby lepiej spożytkować swój czas, a także mieć po prostu miejsce, w którym otrzymają pełen asortyment.

Zaczęłam szukać - czy istnieją sklepy dedykowane wyłącznie Mamom karmiącym piersią? Muszą istnieć. Są sklepy dla sportowców, dla barberów, dla muzyków, dla kucharzy…. No dla każdej grupy społecznej, która prowadzi określony styl życia, JEST jakiś sklep. Jest zauważana ICH POTRZEBA.

I wiecie co? W całej Polsce i w całym internecie znalazłam tylko jeden sklep (internetowy) dla Mam karmiących piersią. Postanowiłam, że stworzę taki sklep. 

Moje doświadczenie zawodowe było związane z ecommerce, a przez ostatnie pięć lat byłam zaangażowana w marketing i PR dla jednej z najbardziej rozpoznawalnych dziś marek ubrań dla mam karmiących. (kto zgadnie jakiej?;) 

Z czteroletnią Heleną, trochę ponad rocznym Filipem, w trybie home-office, postanowiłam spróbować. Urząd Pracy postanowił przyznać mi dofinansowanie na otworzenie Sklepu internetowego dla Mam Karmiących Wróżka Cycuszka. Nie wiem, kto tu miał większą odwagę - ja czy oni? Odwagę też miała Ewa, sąsiadka i bliska mi Mama karmiąca, której karmienie piersią było niemal encyklopedią tego, co może zadziać się źle w karmieniu piersią. Być może dlatego pomysł na takie działanie był Jej bliski. 

A skąd się wzięła ta dziwna nazwa?

Najbardziej przykuwającym uwagę elementem nowej firmy była nazwa. Wróżka Cycuszka. Jedni uśmiechali się, inni grymasili. Nazwa jak nazwa. Rymuje się i daje się ją zapamiętać. 

Nie pamiętam, w jaki sposób ta nazwa do mnie przyszła. Nie wypisywałam setek różnych nazw, nie robiłam burzy mózgów…. Po prostu intensywnie myślałam o nowym projekcie, który nosiłam pod sercem. I nazwa przyszła.

Logo, które otrzymała Wróżka Cycuszka zaprojektowała Basia, będąca wówczas na końcówce ciąży. To był jeden jedyny projekt logo, jaki powstał. “Przeszedł” od razu, w sekundę. 

Jakie były początki?

Wspólnie z Ewą szukałyśmy na Wildzie taniego (przecież nie wiedziałyśmy, czy to w ogóle wypalI!) miejsca na biuro. Znalazłyśmy mały lokal, który mieścił się ulicę obok naszego bloku, na tej samej ulicy, na której jest przedszkole naszych Dzieci. Na drzwiach zawisła naklejka “Sklep internetowy dla mam karmiących piersią i wypożyczalnia laktatorów”.

Powstała strona internetowa sklepu, zatowarowałyśmy się i rozpoczęłyśmy działalność. Data urodzin Wróżki przypada na 3 grudnia 2018 roku.

Przez tę wypożyczalnię laktatorów musiałam nauczyć się sporo o tym sprzęcie. Chciałam umieć odpowiedzieć na każde pytanie i być jak najlepszą pomocą dla osób, do których przyszła konieczność używania laktatora. Tak zaczęła się moja przygoda z wiedzą o laktatorach, która potem zaowocowała ebookiem “Laktatorowy zawrót głowy” i wieloma live oraz filmikami na YouTube o laktatorach.

W tamtym czasie prawie w ogóle nie było słychać o tym, aby laktator dobierać pod kątem średnicy tunelu lejka i wielkości brodawek kobiety. Dziś coraz częściej do Wróżki Cycuszki przychodzą Mamy świadome tego, że od tego naleźy zacząć wybór laktatora. Przypisuję sobie zasługę bycia jedną z osób, które pomogły upowszechnić ten temat :) 

W siedzibie sklepu internetowego można było również odbierać zamówienia. I jakoś tak się stało, że osoby odbierające zamówienie rozmawiały z nami dłuuuuugo. Dzieliłyśmy się naszą wiedzą i doświadczeniem karmienia, podpowiadałyśmy… sklep internetowy zmienił się w stacjonarny, a nawet był zalążkiem Poradni laktacyjnej.

Na pokład Wróżki Cycuszki weszła położna Ewa Zielińska, której niesamowita misja wspierania Mam karmiących oraz charyzma dodała nam profesjonalnych skrzydeł i umożliwiła rozpoczęcie działalności jako Poradnia Laktacyjna.

Wkrótce Ewy było za mało, poprosiłyśmy o dołączenie do naszego zespołu położną Anię Bazydło, kolejną zakochaną w laktacji i nieustannie zgłębiającą wiedzę z tej dziedziny kobietę. 

Co było dalej?

W międzyczasie rozpoczęła się pandemia, nadeszły czasy samotności na porodówkach, często również samotności noworodków w inkubatorach… Piszę to z ogromnym smutkiem… To, co nie powinno się wydarzyć, nie przerwało jednak dalszego rozwoju Wróżki Cycuszki.

Zupełnie niedawno do Wróżki Cycuszki dołączyła Kasia, która wspiera codzienną pracę w miejscu, które teraz jest Concept Store, Poradnią Laktacyjną, Wypożyczalnią Laktatorów.

Prowadzimy darmowe warsztaty, pracujemy nad upowszechnianiem wiedzy o karmieniu piersią w social mediach.

Naszą misją jest sprawić, aby każda Mama karmiła piersią z błogim uśmiechem na twarzy, tak długo, jak będzie chciała tego Ona i Dziecko. 

Mieścimy się w Galerii Malta, gdzie na przestrzeni ponad 80 m.kw. znajdziesz ponad 200 marek polskich i zagranicznych produktów, Poradnię Laktacyjną, dwa przewijaki, wygodną sofę, na której możesz nakarmić w spokoju, oraz przestronną przebieralnię, do której wjedziesz z wózkiem.

Usłyszałyśmy już wiele razy, że chcecie, aby Wróżka Cycuszka była też dostępna w innych miastach. Usłyszałyśmy oraz że to dzięki nam karmicie piersią X miesięcy.

Dziękuję, że doczytałaś do końca. Mam nadzieję, że się zaprzyjaźnimy, a jeśli potrzebujesz pomocy w karmieniu piersią, już wiesz, gdzie nas znaleźć :)

Ania Matuszczak

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Bardzo miła obsługa. Bezproblemowy kontakt. Szybkie odpowiedzi na zadane pytania.
2024-04-01
Polecam!
pixel