Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co się będzie działo z moim ciałem po porodzie naturalnym?

2023-01-31
 Co się będzie działo z moim ciałem po porodzie naturalnym?

Twoje ciało, które doświadczyło ogromnych zmian na przestrzeni ostatnich dziewięciu miesięcy, może potrzebować tyle samo czasu, aby wrócić do formy sprzed ciąży. Jest to kwestia bardzo indywidualna, natomiast książkowe sześć tygodni, to zdecydowanie zbyt krótko, aby oczekiwać od naszego ciała intensywności działań, jak sprzed okresu ciąży. 

 

Zmiany, które następują po porodzie, możemy podzielić na zmiany fizjologiczne, związane z ciałem i gospodarką hormonalną oraz ogromne zmiany emocjonalne związane z pojawieniem się na świecie małego człowieka, nową rolą w naszym życiu, zamknięciem pewnego okresu i otwarciem zupełnie nowego, zwłaszcza, jeśli urodziłaś pierwsze dziecko. 

Jakich zmian fizjologicznych spodziewać się po porodzie naturalnym?

Zmiany fizjologiczne to przede wszystkim stopniowe obkurczanie, gojenie się i oczyszczanie mięśnia macicy. Początkowo odchody połogowe są dość gęste, krwiste, zawierające łuszczące się tkanki, kolejne 2-3 tygodnie bardziej brązowe, zawierające śluz. Pod koniec połogu żółtawe, aż do zaniknięcia w okresie około 4-6 tygodnia po porodzie. Jeżeli w okresie tygodnia, dwóch po porodzie odchody ustaną, jest to wskazanie do wizyty u ginekologa, w celu określenia, czy nie ma utrudnionego odpływu treści z macicy. Macica będzie powoli się zmniejszać, jest to bardzo istotne, aby ten proces kontrolowała Twoja położna środowiskowa podczas wizyt patronażowych.

Rany, otarcia czy ewentualne pęknięcia okolic krocza będą się goić. Oprócz stosować odpowiednich środków antyseptycznych i częstej higieny okolic intymnych, warto stosować zimne kompresy, które zmniejszać będą obrzęk i działać przeciwbólowo.

Okład może się przydać również na brzuch, zwłaszcza jeśli obkurczaniu macicy, towarzyszyć będą bolesne skurcze. W trakcie karmienie piersią, możesz odczuwać bardziej intensywnie te skurcze i obserwować zwiększoną ilość krwawienia, to naturalne, związane z wyższym poziomem oksytocyny w organizmie.

 

Jak łagodnie przejść czas połogu?

Zmiany hormonalne powoli cofają się, początkowo jest ich tak ogromny mix, że Twoje samopoczucie może oscylować między radością i euforią, a smutkiem i łzami. Obecność bliskich jest wtedy ogromną pomocą. Pamiętaj o odpoczynku, najlepiej z maluszkiem u boku i o delikatnych ćwiczeniach jak przekręcanie się na boki, wymachy ramionami, kręcenie stopami, wstawanie z łóżka przez bok. 

Jak zmienią się piersi po porodzie?

Po porodzie rusza również laktacja, między 2, a 6 dobą po porodzie, pojawi się fizjologiczny nawał. Piersi staną się cięższe, możesz odczuwać dyskomfort, zwiększoną tkliwość i ucieplenie. Stosuj zimne okłady i jak najczęściej przystawiaj malucha do piersi. Jeśli brodawki są tkliwe możesz zastosować lanolinę, która je uelastyczni i nawilży. Jeśli natomiast pojawiły się otarcia czy ranki, koniecznie skorzystaj z pomocy położnej i doradcy laktacyjnego. Korzystaj z możliwości wsparcia i dzwoń do Wróżki Cycuszki, jeśli potrzebujesz pomocy lub masz wątpliwości. 

Dziękuję Ci za lekturę tekstu i wspólny czas.
Życzę Ci, aby zbliżający się czas połogu i karmienia piersią dał Ci ogrom satysfakcji :)

Autorka tekstu
mgr Anna Bazydło
położna laktacyjna, w trakcie kursu na Certyfikowaną Doradczynię Laktacyjną (CDL)

Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa

Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 581 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Jestem bardzo zadowolona z wizyty - otrzymałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania :)
2024-05-06
Bardzo miła obsługa. Bezproblemowy kontakt. Szybkie odpowiedzi na zadane pytania.
pixel