Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Chwytanie brodawki i ssanie - jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

2021-08-30
Chwytanie brodawki i ssanie - jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi?

Prawidłowe przystawienie dziecka do piersi

Zdawałoby się, że natura wyposażyła nas w naturalną zdolność do prawidłowego, a co za tym idzie efektywnego karmienia piersią. Mało która kobieta przed zajściem w swą pierwszą ciążę zdaje sobie sprawę z tego, że to wszystko samo się jednak może nie udać. Niestety niewielka część mam może cieszyć się bezproblemowym, usłanym różami karmieniem piersią. Większość musi jednak nauczyć się poprawnego podawania piersi dziecku, a swoje dziecko prawidłowego i efektywnego ssania.


Dlaczego tak się dzieje?


Według Searsów główną przyczyną niepowodzeń i trudnych początków jest zbyt duża ingerencja w poród. Im więcej podanych leków, zaburzonych naturalnych procesów, tym trudniej zdać się na instynkt.

uchwycenie piersi


Prawidłowa technika karmienia

1. Prawidłowa technika ma kluczowe znaczenie dla efektywnego i bezbolesnego karmienia piersią. Zadbać należy o poprawną i wygodną pozycję karmienia. Niezwykle ważne jest także poprawne uchwycenie piersi przez dziecko, za czym idzie bezbolesne karmienie i efektywne ssanie.

2. Matka przyjmuje pozycję wygodną. Pamiętaj! Z piersi odprężonej mamy mleko płynie swobodniej.

3. Dziecko dotyka brzuszkiem brzuch mamy.

4. Dziecko jest stabilnie podtrzymywane przez mamę lub oparte o poduszki.

5. Głowa dziecka nie jest zgięta i nie skręca się w kierunku piersi. Linia przechodząca przez ucho, ramię i biodro dziecka jest prosta. Może być minimalnie odchylona do tyłu.

6. Głowa dziecka znajduje się na wysokości piersi, nos naprzeciw brodawki, broda przylega do piersi.

Wydaje się proste?
A jednak wiele Mam ma kłopot z uzyskaniem podręcznikowej pozycji do karmienia. Pomóc w tym może Ci porada laktacyjna - również w trybie online.


prawidłowe/nieprawidłowe uchwycenie


Asymetryczny i klasyczny sposób przystawiania dziecka do piersi

Doradczynie laktacyjne kładą nacisk na to, że w obu sposobach przystawienia dziecka do piersi kluczowa jest wygodna pozycja, którą powinna przyjąć mama, by czuć swobodę karmienia. Dziecko przytulone powinno być brzuszkiem do brzucha mamy. Jego główka musi znajdować się na wysokości piersi. Nosek skierowany ma być na brodawkę, a broda opierać się o pierś. Bardzo ważne jest, by poczekać, aż dziecko szeroko otworzy buzię.


Można pomóc dziecku dotykając brodawkę ustami dziecka, bądź skórą między noskiem a górną wargą.

Podczas uchwycenia brodawki dolna warga dziecka powinna okalać otoczkę brodawki, która skierowana ma być na podniebienie. Przy asymetrycznym sposobie przystawienia (inaczej „pod kątem”) dziecko samo przybliża główkę do piersi lub mama subtelnie nakierowuje ją na pierś, równocześnie popychając pierś w kierunku języka dziecka. Najpierw piersi dotyka bródka dziecka, a potem uchwycona zostaje brodawka. Ten sposób chwytania piersi Searsowie porównuje dla lepszego zobrazowania do pierwszego wgryzienia się w hamburgera;-)

W tradycyjny sposobie brodawka skierowana jest na wprost otwartej buzi dziecka. Jeśli według mamy pierś nie została uchwycona poprawnie można ją korygować wysunięciem palcem górnej wargi dziecka lub delikatnym obniżeniem jego bródki. Przy problemach ze ssaniem polecana jest bardziej asymetryczna technika przystawiania.

 


W pierwszych tygodniach karmienia warto pamiętać o podtrzymywaniu piersi podczas karmienia. Pomoże to maleństwu, które dopiero co nauczyło się poprawnie chwytać pierś. Jego buzia będzie odciążona. Z czasem, gdy dziecko będzie rosło i nabierało na sile taka pomoc będzie potrzebna coraz rzadziej.

 


chwyty

 Prawidłowe uchwycenie brodawki i ssanie

Prawidłowe ssanie piersi przez dziecko to jeden z podstawowych czynników decydujących o sukcesie karmienia piersią. Dlatego też od początku zawalczyć należy o poprawne uchwytywanie brodawki przez dziecko, co przekłada się na prawidłowe ssanie.

 


A jak takie prawidłowe ssanie powinno wyglądać?

Przede wszystkim trzeba mieć pewność, że oprócz brodawki dziecko ssie także otoczkę. Brodawka powinna znajdować się głęboko w buzi dziecka. Specjaliści mówią, że promień otoczki, którą okalają dziąsła dziecka powinien wynosić minimum 2,5 cm. Mniej więcej w tym właśnie miejscu znajdują się bowiem przewody mleczne, które muszą być uciskane, by mleko popłynęło. Uchwycona przez dziecko brodawka powinna utworzyć w buzi dziecka pewnego rodzaju stożek, który szczelnie ją wypełni. Na początku dziecko ssie szybko i płytko, by pobudzić wypływ mleka. Po chwili zasysanie pokarmu się wydłuża. Przy prawidłowym ssaniu słychać połykanie pokarmu przez dziecko, widoczny jest ruch szczęki i żuchwy dziecka, a ty nie odczuwasz bólu.

 


Ssanie - Przełknięcie - Oddech

Ten cykl powinien trwać około sekundy i powtarzać się rytmicznie kilkanaście razy między odpoczynkami na oddech. Warto jednak zaznaczyć, że długość takiej serii zmienia wraz z wiekiem dziecka. Noworodek na przykład w tę regularność wchodzi dopiero po wystąpieniu laktogenezy II. Zazwyczaj dziecko zasysa jeden raz i przełyka pobrany pokarm. Czasem zassań jest więcej, ale jeśli przełknięcie pokarmu następuje po 4 lub więcej zassaniach można już mówić o nieefektywnym karmieniu. Pamiętać należy także o dwóch typach ssania - dla odżywiania i dla pocieszenia:-) To drugie jest zdecydowanie mniej energiczne, a dziecko popija jedynie mleko I fazy, mniej bogate w składniki odżywcze.

 


Efektywne karmienie

O karmieniu efektywnym mówimy w przypadku, gdy dziecko przyjmuje ilość pokarmu odpowiednią do jego aktualnych potrzeb. Jest to uzależnione od prawidłowego uchwycenia piersi, aktywności ssania i czasu trwania karmienia, uzależnionego od umiejętności i temperamentu dziecka. O efektywności decyduje też ilość produkowanego przez mamę mleka oraz tempo jego wypływu.

 

 


 NAJWAŻNIEJSZE!

 

1. Mamie i dziecku musi być wygodnie podczas karmienia.

2. Główka i szyja dziecka powinny być proste, niewygięte w tył, ani w bok.

3. Nos i broda dziecka dotykają piersi. Dziecko się nie udusi, jego nosek jest przystosowany do ssania piersi.

4. Dziecko musi szeroko otworzyć buzię przed uchwyceniem piersi. By pomóc to osiągnąć można wskazującym palcem pomóc dziecku otworzyć buzię szerzej, naciskając delikatnie brodę w dół.

5. Próbuj wielokrotnie. Karmienie nie może być bolesne. Już w pierwszych chwilach karmienia ucz swoje dziecko robić to poprawnie, przerywając za każdym razem błędne i bolesne uchwycenie brodawki. Twoje dziecko potrzebuje tych prób tak samo jak ty.

6. Nigdy nie wyciągaj brodawki z ust dziecka na siłę. Przerwij karmienie wkładając palec w kącik ust i delikatnie rozchylając dziąsła.

7. Czas karmienia ustala dziecko. To ono wie najlepiej, czy jest już najedzone i samo wypuszcza pierś. Opróżnienie jednej piersi zajmuje mu około 16 minut, więc jeśli po tym czasie nadal słychać przełykanie, można zaproponować mu drugą pierś.

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

Więcej o konsultacjach laktacyjnych Wróżki Cycuszki


Obejrzyj "Konsultacja laktaycjna online".


✉ I koniecznie koniecznie :) zapisz się do Wróżkolettera (lewy dolny róg strony)
Dołącz do Grona Wróżki Cycuszki
Polub fan page i instagram Wróżki Cycuszki

Do zobaczenia :)

 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 581 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-11
Jestem bardzo zadowolona z wizyty - otrzymałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania :)
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
pixel