Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Co to są Wskaźniki Skutecznego Karmienia i jak je interpretować?

2023-03-06
Co to są Wskaźniki Skutecznego Karmienia i jak je interpretować?

Masz wrażenie, że Noworodek to istota nie z tej planety i próbujesz go rozszyfrować? Czy jemu jest dobrze? Czy ono się najada? Czy nie jest głodne? To chyba najczęściej pojawiające się w głowach rodziców pytanie. Mamy wspaniałą wiadomość dla zaniepokojonych Mam i Ojców: każdy Rodzic ma dostępne proste narzędzie pomagające ocenić, czy karmienie piersią przebiega prawidłowo

Nasze piersi nie miały, nie mają, i mieć nie będą cudownych miarek wskazujących na ilość produkowanego mleka. Szkoda, ale cóż… 

Wątpliwości, czy dziecko się najada mamy natomiast niezmiennie od wieków. 

By choć częściowo pomóc w ocenie skuteczności karmienia na przestrzeni lat opracowano zbiór informacji - wskaźników, które pomóc mają Rodzicom ocenić w prosty sposób, czy dziecko się najada  - zwłaszcza w początkowych tygodniach, kiedy z niepewnością uczymy się siebie. 

Jeśli zamierzasz karmić piersią warto, abyś posłuchała o tych Wskaźnikach Skutecznego Karmienia.

Wskaźnik nr 1 WAGA

Ile noworodek i niemowlę powinno przybierać na wadze?

Dobrze jedzący maluszek to taki, który w pierwszych 4 dobach życia nie stracił więcej jak 7-10% masy urodzeniowej i zaczął przybierać na masie, tak by do maksymalnie 14 dnia życia odzyskać swoją wagę z dnia narodzin.

Do trzeciego miesiąca życia dziecko powinno przybierać powyżej 180g/tydzień (czyli nie mniej jak 26g/dobę).  Przyrosty są skokowe - jednego tygodnia może to być 150 gram, innego 220 gram - średnia z większego okresu czasu będzie w normie, a tendencja do ‘za wolnego przybierania’ nie będzie stawała się waszą normą. 

Wskaźnik nr 2 i 3 Kupka i siusiu 

Rejestrujemy też fakt siusiania i robienia kupki - skoro je, musi wydalać.

W pierwszych dobach moczu może być niewiele, kupka będzie smółką - kleistą, gęstą, bardzo ciemną.

Po trzeciej dobie, można to też łączyć z większymi porcjami mleka w okresie nawału - ilości powinny zwiększyć się powyżej trzech coraz bardziej musztardowych, a po piątej dobie rozkręcić w najlepsze dając nam minimum pięć brudnych pieluszek.

I tu uwaga - jeśli w pieluszce jest kupka, bardzo możliwe, że jest też nasiusiane. W niektórych pieluszkach umieszczony jest paseczek z ‘czujnikiem wilgoci’ ;) 

Po kilku tygodniach, często w okolicy szóstego tygodnia, w odpowiedzi na zmianę składu mleka, ilość stolców może się zmniejszyć do jednego na kilka a nawet kilkanaście dni! Jeśli dziecko zachowuje się zwyczajnie i nie widzimy, aby coś mu przeszkadzało, to nie trzeba się tą zmianą przejmować.

Wskaźnik nr 4 Częstotliwość i czas trwania efektywnego przystawiania się do piersi 

Pod uwagę bierzemy oczywiście akty karmienia - ile jest ich na dobę?

Przerwy między karmieniami liczymy od początku karmienia do kolejnego początku karmienia.

Karmień powinno być minimum 8 na dobę, z czego 1-2 w godzinach nocnych czyli między 22:00 a 6:00 rano.

Samo karmienie podlega naszej ocenie - dziecko łapie brodawkę i dużą część otoczki, jest wtulone w pierś, opierając w niej brodę i ew. nosek.

Usta są wywinięte, dobrze uszczelniają się na piersi.

Po kilku chwilach szybkiego ssania rozpoczyna się wypływ mleka i usłyszeć możesz miarowe przełykanie i zobaczysz inny, głębszy ruch żuchwy i krtani.

Taka praca z przerwami na oddech i chwilowy odpoczynek trwa minimum 10 minut.

Na jedno karmienie początkowo dobrze jest podać jedną pierś ‘do dna’ - ok.10-20min i zaproponować drugą pierś. 

Po tej efektywnej pracy widzimy, jak dziecko zadowolone zaczyna przysypiać, spowalnia się ssanie, zanikają przełknięcia. Początkowo zaciśnięte piąstki rozluźniają się.

Pięknym, pożądanym widokiem jest samoistne odklejenie się od piersi i błogie zaśnięcie. Niektóre dzieci będą rozglądać się zadowolone, spokojne i rozluźnione, oczekując przytulasów i kołysania, w pobliżu serca /i piersi/ mamy!

Wskaźnik nr 5 Prawidłowa technika ssania i pozycja

Popatrz na Maluszka, gdy się karmicie. Jak jest przystawiony do piersi? Jak pracuje jego buzia? W jakim tempie przełyka? Wprawny Rodzic - obserwator, tak jak doradczyni laktacyjna, z samego przyglądania się aktowi karmienia piersią potrafi wyczytać niemal wszystko.  

Zaniepokoić nas powinna sytuacja, w której brodawka trzymana jest za sam koniec (będzie to sprawiało ból!), dziecię ssie, ale nie przełyka, zasypia zaraz po uchwyceniu piersi - dobrze jest takie sytuacje skonsultować już w szpitalu, bo będą one wpływały na nadmierną utratę masy i zwiększenie ryzyka żółtaczki.

Trudniejsze we współpracy będą też maluszki z narastającą żółtaczką, to może się Wam przytrafić już po wyjściu do domu. Na szczęście w przeciągu 1-2 dni odwiedzi Was położna środowiskowa, która oceni zażółcenie skóry. 

Wskaźnik nr 6 - odczucia Mamy

Po czym Ty jako mama możesz poznać, że dziecko się najadło? Po karmieniu pierś jest mniej napięta, lżejsza. Możesz czuć senność, duże pragnienie. W kolejnych tygodniach organizm wie już o co chodzi i te objawy mogą stać się mniej uchwytne.

Piersi w laktacji ustabilizowanej, w okolicy końca połogu, też nie będą się już tak napełniać pomiędzy karmieniami. 

Co zrobić, jeśli wciąż niepokoisz się o przyrosty masy Dziecka?

Jeśli borykasz się z trudnościami w karmieniu piersią i masz ciągły niepokój o to, czy wszystko ok z karmieniem piersią, bez wahania zadzwoń do poradni Wróżka Cycuszka i dowiedz się, jak możemy Ci pomóc.

Wiele Mam, mając obawy o produkcję pokarmu, sięga po preparaty mlekopędne. Jedną z najchętniej wybieranych substacji mlekopędnych jest beta-glukan powstający w wyniku słodowania jęczmienia. 

W Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka często doradzamy włączenie do diety preparatu Femaltiker Plus, aby wzmocnić efekty działań mających na celu rozkręcenie laktacji. 

 

Autorka wpisu

mgr Ewa Zielińska
położna, doradczyni laktacyjna


Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY.

Szkolenia:
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2023
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 581 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam z całego serca!
2024-04-09
Szybko i sprawnie
pixel