Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Czy musisz rozkręcić laktację?

2021-09-26
Czy musisz rozkręcić laktację?

Przeczytaj, zanim zaczniesz rozkręcać laktację

Bardzo często do Wróżki trafiają mamy, które chcą, jak to się potocznie mówi, “rozkręcić laktację”.
Słyszę wówczas takie stwierdzenia:

“Nie najada się.”
“Mam za mało pokarmu.”
“Nic nie leci.”
“Po 30 minutach z laktatorem jest tylko 10 mililitrów mleka.”
“Ciągle płacze, jest głodny.”
"Zasypia przy karmieniu, po pół godzinie budzi się z krzykiem, znowu głodny."
itp.

Ten post napisałam równocześnie z wpisem o tym "Jak rozkręcić laktację", w którym podaję konkretne działania, jakie można podjąć, aby zwiększyć ilość produkowanego pokarmu.

Jednak zanim pogalopujesz po laktator i mlekopędne suplementy, bardzo proszę, abyś przeanalizowała fakty i oceniła (sama lub z pomocą doradczyni laktacyjnej), czy w Twoim przypadku rzeczywiście istnieje konieczność rozkręcenia laktacji.

Ponieważ gdy pojawia się myśl o tym, że “coś jest nie tak z moimi piersiami” lub że malec się “nie najada”, należy dobrze zdiagnozować, czy rzeczywiście jest “coś na rzeczy”.

 

Głodny? A może...

Często w głowie rodziców obawy o najadanie się noworodka wynikają z niewiedzy nt. prawidłowości w fizjologii laktacji lub zachowaniu niemowlęcia.

Czyli po prostu - rzadko który rodzic jest w stanie właściwie ocenić zachowanie noworodka czy fizjologię laktacji. Nic dziwnego - najczęściej nie jesteśmy specjalistami w tych kwestiach, a jedynie polegamy na wiedzy, którą zdobyliśmy w czasie ciąży.

Przykład

Niewiele osób wie, że w piersiach kobiety nie będzie rzeki mleka w pierwszej dobie po porodzie. Nie będzie jej nawet w drugiej, ani trzeciej. Piersi kobiety nie stają się wraz z urodzeniem malucha wielkimi balonami wypełnionymi tłustym (koniecznie!) mlekiem. Noworodek, chcąc przebywać niemal ciągle przy piersi, dopiero “programuje” laktację, i jest to zupełnie prawidłowe. Dlatego żądanie częstych karmień przez noworodka, przy zachowaniu Wskaźników Skutecznego Karmienia [na koniec wpisu będziesz mogła pobrać fiszkę Wskaźniki Skutecznego Karmienia], jest prawidłowym zachowaniem, a NIE zachowaniem świadczącym o braku mleka.

Jeśli niepokoi Cię zachowanie dziecka, to, że chce ciągle być przy piersi, ale jednocześnie dziecko prawidłowo przybiera na wadze i zachowane są wskaźniki skutecznego karmienia piersią, to wówczas moja rada na rozkręcenie laktacji to...

wsłuchaj się w potrzeby dziecka.


Noworodek, który zachowuje się niezgodnie z obrazem z reklam ;), tzn. przystawienie do piersi trwa ok. 10 - 15 minut, dziecko zjada obie piersi, odrywa się od piersi i zasypia na 3 godziny... to niezwykle rzadki okaz ;)

Często za to zdarzają się noworodki, które chcą być przy piersi bardzo często i wynika to z ich potrzeby bliskości oraz z tego, że ssanie ma też funkcję samoregulującą dla dziecka.


Takie zachowanie bardzo często jest interpretowane przez mamy jako oznaka tego, że “mam za mało pokarmu”. W ruch idzie butelka oraz mleko modyfikowane, i wówczas dopiero rzeczywiście zaczynamy mieć problem.

Co warto sprawdzić, gdy dziecko chce ciągle być przy piersi?

Popatrz na wskaźniki skutecznego karmienia, i jeśli wszystko jest ok... stwórz dziecku okoliczności podobne do tych, jakie miało w Twoim łonie. Czyli połóż się z nim w pokoju z przygaszonym światłem. Rozbierz siebie (od pasa w górę) i maluszka (zostaw tylko pieluszkę) i daj dziecku chłonąć swój zapach. Pierś dawaj dziecku na żądanie. Może pomóc również tzw. biały szum (ale sugeruję używanie początkowo małych ilości).

Takie okoliczności dadzą dziecku poczucie bezpieczeństwa i pełną bliskość nie zasłoniętą ubraniem, a Tobie… czas na odpoczynek, chłonięcie wszystkimi zmysłami dziecka i dostrajanie się do nowej roli. Uspokojenie Was obojga w ten sposób ma na celu umożliwienie instynktom odegrania swojej kluczowej roli w procesie karmienia piersią.

Rzeczywisty i pozorny niedobór pokarmu


Zanim zabierzemy się za problem rozkręcania laktacji, musimy zdiagnozować, przemyśleć i przeanalizować stan faktyczny.

Dlaczego?

Ponieważ istnieje coś takiego, jak pozorny niedobór pokarmu i rzeczywisty niedobór pokarmu.

"Rzeczywisty niedobór pokarmu (real low milk supply) to sytuacja, gdy u dziecka karmionego wyłącznie piersią nie stwierdza się prawidłowego zwiększania masy ciała i zostały wykluczone czynniki ze strony dziecka"

"Pozorny niedobór pokarmu (perceived low milk supply) to sytuacja, gdy matka zgłasza, że ma za mało pokarmu, i jest przekonana, że dziecko jest głodne. Dziecko może być niespokojne, rozdrażnione, jednak o obiektywna ocena wskaźników nie potwierdza niedostatecznego zwiększani się masy ciała ani nieożywienia."

źródło: Karmienie piersią w teorii i praktyce Podręcznik dla doradców i konsultantów laktacyjnych oraz położnych, pielęgniarek i lekarzy. (strona 311)

 

Dobry początek laktacji


Rozumiem, że czytając te słowa czujesz niepokój odnośnie tego, czy Twoje dziecko się najada. To, czy Twoje piersi produkują wystarczającą ilość pokarmu, zostało w znacznym stopniu określone na samym początku Waszego karmienia, krótko po porodzie.

Warto wiedzieć, że w prawidłowo przeprowadzonych pierwszych chwilach z dzieckiem leży podstawa udanej laktacji.


Jak wskazują źródła naukowe:
☑ Istotne jest aby podjąć pierwsza próbę karmienia piersią do sześciu godzin po porodzie.
☑ Niezwykle ważny jest też kontakt skóra do skóry i podjęcie przez dziecko pełzania do piersi i samodzielnego uchwycenia piersi.

“Dzieci, które przystawiają się same, doświadczają w późniejszym czasie o wiele mniej problemów z karmieniem piersią”,
dr Jack Newman

☑ Następnie, najistotniejsze znaczenie dla dobrego “rozkręcenia” laktacji ma przystawianie do piersi z należytą częstotliwością (na żądanie) i dbanie o efektywność opróżniania piersi.

Laktacja rządzi się prostym prawem podaży i popytu. Jeśli dziecko efektywnie pije z piersi, to będziesz miała pokarm.


Często można spotkać twierdzenie, że jeśli dziecko ssie, to wszystko będzie ok.
Nie do końca tak jest. Ssanie piersi musi być skuteczne, tzn. musi dochodzić do pobierania pokarmu z piersi (a konkretnie do opróżniania piersi).

“Skuteczne ssanie jest najsilniejszym bodźcem regulującym czynność gruczołów piersiowych”
źródło: Centrum Nauki o Laktacji

Co to oznacza? Że pierwszym i najważniejszym aspektem dbania o laktację, czy też jej “rozkręcania”, jest upewnienie się, że dziecko skutecznie ssie oraz dbanie o to, aby to ssanie odbywało się z należytą częstotliwością (na żądanie).

“Niemal wszystkie matki wytwarzają dość mleka dla swojego dziecka mniej więcej w pierwszym tygodniu, jednak ten stan nie może trwać, gdy piersi nie są opróżniane często i skutecznie. Jeśli dziecko nie spędza dość czasu przy piersi lub nie ssie efektywnie (albo dotyczą go oba problemy) piersi wkrótce przestaną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.”
cytat z książki "Po prostu piersią" Gill Rapley, Tracey Murkett

 

Nawet jeśli znamy się całkiem nieźle na laktacji, możemy mieć problem z obiektywną oceną tego, czy wzorzec przystawianie się dziecka do piersi jest prawidłowy.

Nie oddawaj tego pod ocenę taty dziecka, twojej mamy, teściowej, sąsiadki.

Ba, to nie jest nawet sprawa do oceny przez pediatrę.

Pediatra może ocenić wagę dziecka, jednak najczęściej pediatrzy mają nikłą wiedzę nt. produkcji pokarmu przez kobiety oraz nt. prawidłowości w akcie karmienia piersią.

Oczywiście w pierwszej kolejności udajemy się po diagnozę na Facebook, choćby dlatego, że jest otwarty 24h na dobę i nawet w środku nocy znajdzie się tam ktoś, kto zdiagnozuje nasze problemy ;)

Na grupach facebookowych można dostać ogrom wsparcia, dobrych rad i wiedzy, przykładem tego jest grupa Grono Wróżki Cycuszki. Możemy tam poznać ogólną wiedzę nt. laktacji oraz porównać nasze doświadczenia z tym, przez co przeszły inne mamy.

Jednak kiedy pojawia się więcej niż cień wątpliwości co do poprawności ssania u dziecka, dla Ciebie i dla dziecka będzie najlepiej, aby Wasz akt karmienia oraz dotychczasową historię przybierania na wadze i karmienia, obejrzała specjalistka.


Doradczyni laktacyjna na podstawie wywiadu oraz po przyjrzeniu się aktowi karmienia zdiagnozuje, czy rzeczywiście istnieje problem z podażą pokarmu, oraz jaka jest jego przyczyna. Następnie, wspólnie określicie scenariusz dalszego działania.

Jeszcze przez chwilę pomęczę Cię z tą diagnozą. Dlaczego? Bo nieprawidłowo postawiona spowoduje podjęcie niepotrzebnych działań (np. dokarmianie butelką), a te zainicjują problemy z karmieniem piersią (np. zaburzenie odruchu ssania).


Kontrola sposobu przystawienia do piersi i techniki ssania


We wszelkich problemach z laktacją (rzeczywistych i postrzeganych) zawsze przyglądamy się temu, jak wygląda karmienie piersią, jak długo trwa, jak się zachowuje dziecko, ile przybiera na wadze, oraz czy mama doświadcza bólu podczas karmienia.

Po tym poznasz, że akt karmienia piersią przebiega prawidłowo:

☑ dziecko jest karmione minimum 8 na dobę, z czego 1-2 razy w nocy;
☑ dziecko ssie aktywnie przynajmniej 10 minut;
☑ widać płynne ruchy żuchwy i słychać połykanie;
odstawia się samo uspokojone lub przez sen;
☑ przystawione nie zasysa policzków, nie cmoka, nie szarpie nerwowo;
☑ do 2 tyg. życia odzyskuje masę urodzeniową i prawidłowo przyrasta;


Najczęstszym zaleceniem, jakie dostają rodzice noworodka, który nie przybiera na wadze zgodnie z siatką centylową, to:
☑ Korekta przystawienia do piersi
☑ Wydłużenie czasu ssania poprzez pobudzanie do ssania (np. Przysypiającego dziecka)
☑ Zwiększenie ilości karmień
☑ Praca nad "rozkręceniem laktacji"

I właśnie udało mi się dojść do meritum sprawy :) Wpis miał na celu uświadomić każdej zaniepokojonej płaczliwym dzieckiem, dzieckiem odrywającym się od piersi, lub dzieckiem śpiącym zbyt długo, że nie zawsze i nie od razu należy rozkręcać laktację.

W wielu przypadkach być może będziesz musiała podjąć współpracę z laktatorem, jednak nie rób tego bez wcześniejszej obiektywnej i fachowej analizy stanu faktycznego.

Pamiętaj, że przede wszystkim należy zadbać o prawidłowe karmienie piersią, bo Twoim celem jest właśnie karmienie piersią, a nie współpraca z laktatorem.


Dziękuję Ci za lekturę tekstu o rozkręcaniu laktacji. Mam nadzieję, że odpowiedział on na większość Twoich pytań i zainspirował do odpowiednich działań. 

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

 

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

  • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

  • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

  • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam z całego serca!
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
pixel