Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Efekty leczenia ran brodawek opatrunkami Nursicare: case study Darii

2022-12-22
Efekty leczenia ran brodawek opatrunkami Nursicare: case study Darii

Gdy macierzyństwo zamienia się w horror, a kontakt z Dzieckiem powoduje chęć ucieczki, a jednocześnie nade wszystko chcesz Dziecko obdarować najbardziej wartościowym pokarmem, jaki wymyśliła Natura, szukasz skutecznego sposobu poradzenia sobie z bolesnym karmieniem. W tym wpisie chcę Ci przedstawić efekty Projektu "Dwa kroki do bezbolesnego karmienia" realizowanego wspólnie z Nursicare, w ramach którego pomagamy Mamom w szybkim powrocie do karmienia z uśmiechem na ustach. 

W tym materiale opiszemy Ci historię Darii i jej córeczki urodzonej 31.10.2022 r. Była listopadowa niedziela, kiedy Daria zadzwoniła do nas z prośbą o pilną konsultację laktacyjną. Udało się ją ustalić na następny dzień. Jak zwykle przed poradą laktacyjną, Rodzice otrzymali do wypełnienia kwestionariusz, w którym przybliżali swój problem. Wśród udzielonych informacji jedna z najbardziej znacząca była ta o bólu brodawek. 

Okazało się, że Daria już od miesiąca karmi w narastającym, na tamten moment skrajnym bólu

Jak się wkrótce okazało, ten ból nie musiał trwać tak długo. Właściwie to wcale nie musiał się pojawić. Kluczowe okazało się - jak to bardzo często bywa na konsultacjach laktacyjnych - prawidłowe przystawienie do piersi. 

W przypadku ran brodawek absolutnie nie jest tak, że czas leczy rany. On je pogłębia. 

Ból brodawek jest jedną z dwóch najczęstszych przyczyn rezygnacji z karmienia piersią. 

Historia Darii pokazuje, do jakiego dramatycznego stanu może dojść, gdy Mama nie otrzyma dostatecznie szybko wsparcia w prawidłowym przystawieniu Dziecka. Pokazuje również, że bardzo często ten ból jest możliwy do ograniczenia, a dzięki użyciu skutecznych opatrunków rany mogą goić się niemal w oczach. A w bardzo trudnych przypadkach - jak ten, o którym właśnie czytasz - zagoić się w ciągu kilku dni. 

 

Krok 1 - Konsultacja laktacyjna

Wizyta położnej Ani Bazydło przyniosła spektakularne rezultaty od razu. 

 

Podczas konsultacji laktacyjnej istotne jest poznanie Maluszka, Mamy i ich dotychczasowej historii, aby ustalić, co powoduje problemy. Maluszek jest ważony i Rodzice uzyskują informację o prawidłowości przyrostów Dziecka.

Kolejną "podstawą" konsultacji laktacyjnej jest ocena funkcji ssania Maluszka, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowości anatomicznych wędzidełek jamy ustnej oraz umiejętności i funkcjonalności oralnych Dziecka.

Następnie Doradczyni omawia i ćwiczy z Rodzicami możliwości poprawy obecnej sytuacji, w tym m.in.
- poprawa pozycji karmienia,
- poprawa techniki przystawienia Dziecka do piersi,
- podcięcie wędzidełka (wraz ze wstępnym omówieniem sposobu przygotowania do zabiegu poprzez masaże),
- wprowadzenie wsparcia w postaci alternatywnych metod karmienia, pracy z laktatorem w celu zwiększenia ilości produkowanego pokarmu.

Całościowo wizyta położnej Ani przyniosła poprawę od razu, jednak rany brodawek nie zniknęły i wymagały leczenia. 

Zaproponowałyśmy Darii zastosowanie opatrunków Nursicare i poprosiłyśmy o codzienne "raporty zdjęciowe" obu brodawek. Młoda Mama zgodziła się podzielić z nami i udostępnić do dalszego upubliczniania przebieg leczenia. 

 

Rany brodawek przed rozpoczęciem leczenia 

 

 

Widzimy głębokie pęknięcie i ubytek w lewej brodawce i całkowity ubytek naskórka na szczycie brodawki prawej. 

Kiedy Daria wypełniała test skali bólu, mówiła, że nie mieści się w skali 1 - 10, gdzie stopień 10 to "ból nie do wytrzymania".  

Rany brodawek po 24 h od założenia opatrunków Nursicare

Zdjęcia nie oddają dobrze początkowej fazy tworzenia się nowego naskórka w otwartych ranach.

 

 

Rany brodawek w drugim dniu leczenia opatrunkami Nursicare

Rany zabliźniają się w oczach, karmienie piersią trwa!

Każdego dnia Daria podawała nam skalę bólu. W drugim dniu stosowania opatrunków Nursicare oznaczyła skalę bólu na 6. Daria zauważyła również, że pod prysznicem oraz przy zmianie temperatur reakcja brodawek nie jest już tak bolesna jak była gdy rany były otwarte. 

Rany brodawek w 3 dniu leczenia opatrunkami Nursicare

Otwarte rany są już znacznie zagojone. Sukces jest ogromny, ponieważ leczenie ran odbywa się przy równoczesnym karmieniu piersią. Teraz, gdy pozycja do karmienia i technika ssania są już prawidłowe, karmienie zachowuje stan leczonych brodawek. 

Rany brodawek w 4 dniu leczenia opatrunkami Nursicare

Rany brodawek z reguły nie są tak głębokie jak te, które miała Daria. Szybka reakcja na pierwszy ból, zastosowanie Nursicare oraz konsultacja laktacyjna dają w większości przypadków pożądany efekt bardzo szybko. Dla większości kobiet trzy doby leczenia opatrunkami Nursicare, a więc użycie jednego opakowania, będą wystarczające. 

W przypadku Darii i jej głębokich ran kontynuowałyśmy leczenie stosując drugie opakowanie opatrunków. 

Wygojone brodawki

Całkowite wygojenie brodawek zajęło jeszcze kilka dni. Czas ostatecznego gojenia przypadł akurat na czas intensywnego ssania Maluszka w czasie skoku rozwojowego. 

Efekty leczenia i przede wszystkim to, że Mama kontynuuje karmienie z uśmiechem na twarzy aż do dziś - są zdumiewające :)

 

Autorka:
Anna Matuszczak

  • certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią
  • autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy"
  • założycielka Wróżki Cycuszki
  • mama Heleny i Filipa. Karmiła piersią łącznie 5 lat. 
Zapis na newsletter
Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Czuję się dużo pewniejsza po konsultacji, otrzymałam odpowiedź na wszystkie pytania i udało mi się ustalić jaki laktator i jakie akcesoria będą dla mnie i małej dobre, wszystko odbywało się w bardzo przyjemnej atmosferze
2024-04-01
Polecam!
pixel