Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Inspiracja: Wyprawka Basi

2022-09-08
Inspiracja: Wyprawka Basi

Basia napisała, jak to było u niej z przygotowaniem do porodu i karmienia piersią. Dziś, z perspektywy świeżo upieczonej Mamy, ocenia swoje wybory i pokazuje, jak się teoria przygotowania do bycia Mamą ma do praktyki.

Basia sporą część wyprawki komponowała we Wróżce Cycuszce. Wiem, jakich wyborów dokonywała, ponieważ miałam okazję  omawiać z nią każdy produkt.

Za zgodą Autorki publikuję obszerne fragmenty Jej relacji i trochę dodaję “od siebie” :)

Mam nadzieję, że takie case study wyprawkowe konkretnej Mamy będzie dla Ciebie inspiracją w tworzeniu swojej wyprawki.

Przygotowanie do karmienia piersią i połogu

Basia była bardzo skoncentrowana na pozyskaniu wiedzy na temat karmienia piersią. W rozmowie z Nią od razu było wiadomo, że zgłębia metodycznie poszczególne tematy i “gromadzi dane” z różnych źródeł. Tu dało o sobie znać wykształcenie techniczne przyszłej Mamy.

Co ważne, Basia brała udział w naszych warsztatach i webinarach:
- stacjonarny warsztat “Laktatorowy zawrót głowy” (Ty zaś możesz przeczytać ebook “Laktatorowy zawrót głowy”)
- stacjonarny warsztat “Wyprawka Mamy” (zapisz się na newsletter Wróżki Cycuszki, abyś jako pierwsza dostała zaproszenie na webinar o tym samym tytule),
- stacjonarny warsztat “Smoczek i butelka” (który Ty możesz obejrzeć w formie webinaru).

Ponadto Basia zapoznała się z dwoma webinarami, które stworzyłyśmy dla Mam:
- “Karmienie piersią po cesarce” przygotowanym przez wróżkową położną i doradczynię laktacyjną Anię Bazydło
- “Karmienie piersią, naturalnie!” przygotowanym przez położną i doradczynię Ewę Zielińską.

Wszystkie te spotkania to pewnie dużo więcej, niż program niejednej Szkoły Rodzenia w zakresie karmienia piersią.

Na kilka tygodni przed porodem przyszła Mama Tosi była już spakowana. Nie czekała z przygotowaniem na ostatnią chwilę, i bardzo dobrze, ponieważ….

 

Wyprawka dla wcześniaka

“Tosia nie chciała czekać na termin wrześniowy i pojawiła się u nas w ostatni wtorek [30.08]. Bałam się trochę, bo wcześniak, ale poród był piękny, rodzinny, wspaniałe wsparcie personelu w szpitalu Raszei - jestem zachwycona.”

Tutaj koniecznie warto dodać, że dobry poród to pierwszy krok do dobrego karmienia.

“Później same walczyłyśmy dzielnie o każdą kroplę, przystawienie. Piękne efekty widać było w badaniach cukru, położna laktacyjna pochwaliła za samodzielność i efekty. Ze względu na wcześniactwo spędziłyśmy w szpitalu 3 noce - trzeciej nocy rozpoczął się nawał.

U Basi wszystko potoczyło się tak, jak to mądrze zaplanowała Natura. Ogromna świadomość Mamy dotycząca kluczowych pierwszych godzin z Maluszkiem - tak bardzo podkreślana i długo omawiana w webinarze “Karmienie piersią, naturalnie!” - zaprocentowała.

Pomimo tego, że Basia miała ze sobą laktator w szpitalu (Neno Perfetto z lejkiem redukowanym do rozm. 22.5 mm) to postępowała prawidłowo przystawiając do piersi Tosię i dbając o rozwój ich relacji. Nic dziwnego, że podręcznikowo, w trzeciej dobie, rozpoczął się fizjologiczny nawał, zapowiadający laktogenezę II, czyli - mówiąc prościej - uruchomienie fabryki mleka :)

Wyprawka na czas nawału

“Miałam lekkie podrażnienie brodawek, ale tu oczywiście lanolinka od Wróżki, a do tego jeszcze wspomogłam się okładem z Ardo - tak zapobiegawczo (w razie dramy w torbie czekały Nursicare). Kompresem Ardo poczęstowałam koleżankę z łóżka obok. Do tej pory dla lepszego samopoczucia na wyjazdy zabierałam maseczkę w płachcie, a tym razem była to inna maseczka. Miałam ze sobą wkładki jednorazowe z Lansinoh i dzięki temu mleko nie ciekło mi po brzuchu. Wiedziałam, że będzie, ale nie znałam tego uczucia - tu też wielka pomoc - dostałam kompresy żelowe z Lansinoha, znane z warsztatów, moje czekały w domu.”

Basia rzeczywiście miała cały arsenał pomocnych w bólu brodawek specyfików.
I wiedzę o tym, kiedy je zastosować!


Lanolina to świetne rozwiązanie, które możemy stosować tak po prostu. Jesteśmy przyzwyczajone do tego, aby nawilżać i chronić usta pomadkami ochronnymi. Takie samo przyzwyczajenie warto zbudować sobie na końcówce ciąży i początku karmienia. Często zdarza się, z uwagi na hormony i większą wrażliwość, że skóra brodawek i otoczek jest przesuszona. Warto ją wspomóc lanoliną “klasyczną”, pozyskiwaną z gruczołów łojowych owiec, lub lanoliną wegańską, czyli taką, która jest kompozycją naturalnych, organicznych i certyfikowanych olejków i wosku pszczelego.

Wędzidełko i zbadanie efektywności ssania Dziecka

“Położna laktacyjna zasugerowała, że warto skonsultować wędzidełka córeczki - od razu wiedziałam, że możemy liczyć na Marcelinę Żółtowską, która prowadziła nam genialny warsztat ze smoczka i butelki! Jesteśmy już umówieni na konsultację.”

 

Czy Tosia się najada?

Wielu Rodziców zadaje sobie pytanie, czy Maluszek najada się mlekiem Mamy. Niestety, pierś nie jest przeźroczysta jak butelka i nie widać, ile konkretnie zjada noworodek.

Bywa, że każdy płacz czy niepokój traktowany jest jako za mała ilość pokarmu u Mamy.

Basia na szczęście znała narzędzia do pomiaru efektywności ssania Maluszka - mianowicie Wskaźniki skutecznego karmienia, i bacznie obserwowała Tosię.

“Jesteśmy w domku, karmimy się pięknie - mamy przyrost masy - na starcie było 2710 g, spadek w szpitalu, ale dzisiaj na patronaż 2730 g, liczymy pieluchy bo znamy wskaźniki skutecznego karmienia.”

 

Codzienność Mamy karmiącej i kolekcjonowanie pokarmu

Gdy już ochłoniemy z pierwszych wrażeń i zaczynamy przyzwyczajać się do nowego rytmu z Dzieckiem na pokładzie, warto przemyśleć temat kolekcjonowania sporych zazwyczaj naddatków mleka.

Basia używa w bardzo zaawansowany i świadomy sposób kolektorów pokarmu, zarówno tych w kształcie dzbanka, jak i tych w kształcie muszli. Z tych dwóch kolektorów pochodzi większość Jej zbiorów.

Takie mleczko może być używane do kąpieli, na najbliższe okazje, o których wiemy (np. hybrydy) lub które są mniej przewidywalne (np. wizyta w urzędzie czy przychodni). Warto częściowo naddatki mleka mrozić (w zamrażarce mleko można przechowywać od 3 do 6 miesięcy), a częściowo - przeznaczyć na dolanie do kąpieli Maluszka.

“Raz uruchomiłam laktator, ale tylko dla lekkiego poczucia ulgi. Korzystamy z kolektorów - muszle z Neno lądują zamiast wkładek (a takie z lodówki to jest przyjemność dla piersi). Dostawiamy kolektor - butelkę podczas karmienia na drugą pierś - nie ma ciśnienia na zbieranie mleka - raczej to na wszelki wypadek. W lodówce trzymamy mleczko z muszli Neno - to są małe ilości więc nie do mrożenia - to będzie do kąpieli, smarujemy zimnym mlekiem siniaczek po pobraniu krwi, miejsce po szczepieniu i moje brodawki. W lodówce wylądowały już pierwsze woreczki tego, co spłynęło do kolektora butelki - to już fajne porcje - oznaczone w woreczkach Lansinoha. Sprzęt do laktacji przygotowany w Neno Vita, tata już umie używać więc z rozmrażaniem mleka nie będzie problemu jak ja wybiorę się na manicure."

Przydatne w połogu 
Preparaty kojące ból, obrzęk i rany krocza

Basia dobrze przygotowała się również do połogu i łagodnego powrotu do sprawności.

Tutaj akurat troszkę poszła na skróty, ponieważ zamiast wybierać każdy element wyprawki połogowej, po prostu wybrała boks szwedzkiej marki Frida Mom zawierający rozbudowany arsenał produktów higienicznych i pielęgnacyjnych.

Wnioski - co w wyprawce było przydatne? Co się sprawdziło?

Nie minęły dwa tygodnie a Basia może spokojnie wskazać, co z tak starannie przemyślanej wyprawki okazało się potrzebne, a co nie.

Sądząc po pisanych na gorąco spostrzeżeniach - wszystkie zakupione przedmioty znalazły swoje zastosowanie i pomogły młodym Rodzicom w codzienności z Maluszkiem.

Basia napisała, że “czuje się jak kosmitka z tą moją wyprawką”, jednak ja uważam, że należą się Jej duże gratulacje.

Tak staranna i przemyślana wyprawka, której podstawą jest wiedza o fizjologii laktacji i połogu to - jak widać - ogromne ułatwienie na początku mlecznej drogi.

Bardzo zgadzam się z tym, że w wyprawce liczą się nie tylko przedmioty, ale przede wszystkim wsparcie.

“Bardzo polecam szkołę rodzenia, gdzie dziewczyny pięknie podchodzą do tematu laktacji, są ogromnym wsparciem i mają meeega wiedzę. Wiele już wiedziałam z naszych (wróżkowych - red.) spotkań, ale w Dies Natalis u Kingi Kańduły i Natalii Mendowskiej każda mama dostanie wsparcie zgodnie z preferencjami sposobu karmienia malucha. Dziewczyny obalają mity pokazując, że szkoła rodzenia przygotowuje do karmienia, a na wizytach są super wsparciem i podchodzą praktycznie.”

Współautorka tekstu
Anna Matuszczak
Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią
Autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy:
Prowadzi warsztaty i webinary przygotowujące do karmienia piersią. 

Lista wyprawkowa Basi

Bolesne brodawki i stany obrzęku

 1. Kompresy na poranione brodawki 12 szt.
 2. Lanolina Ardo Care 30ml Ardo Medical
 3. Opatrunki Nursicare
 4. Kompresy żelowe Lansinoh

Karmienie Dziecka, smoczek i butelka 

 1. Butelka Lansinoh

Laktator i akcesoria

 1. Laktator Neno Perfetto
 2. Torebka do dezynfekcji ARDO Easy Clean
 3. Podgrzewacz i sterylizator Neno Vita

Kolekcjonowanie pokarmu

 1. Kolektory w kształcie muszli Neno Claro
 2. Woreczki do przechowywania Neno
 3. Kolektor pokarmu Mami
 4. Butelka na pokarm Sterifeed 130 ml

Wygodne karmienie piersią

 1. Biustonosz do karmienia piersią Bezszwowy Bezuciskowy Medela Czarny
 2. Wielorazowe profilowane wkładki laktacyjne Lansinoh 4 szt.
 3. Karmiuszka

 Połóg

1. Box Frida Mom (zawiera kosmetyczkę, koszulę do porodu, skarpetki, piankę i chusteczki nawilżane z oczarem wirginijskim, przenośny bidet, majtki poporodowe, wkładki chłodzące i absorbujące ice pads maxi)
2. Organiczny spray na krocze Lansinoh

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Jestem bardzo zadowolona że trafiłam na Anię , profesjonalne oraz indywidualne podejście - ogromna wiedza . Dodatkowym atutem jest niemalże natychmiastowa pomoc
2024-06-11
Jestem bardzo zadowolona z wizyty - otrzymałam odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania :)
pixel