Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak długo karmić piersią? Badania odpowiadają na pytanie o biologiczne normy dla gatunku ludzkiego.

2024-01-21
Jak długo karmić piersią? Badania odpowiadają na pytanie o biologiczne normy dla gatunku ludzkiego.

Czy istnieje określony, zdrowy czas karmienia piersią? Co na ten temat mówią naukowcy?

Wiemy, że rekomendowany przez światowe instytucje:
AAP - Amerykańska Akademia Pediatrii, AAFP (American Academy of Family Physicians),
WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) i UNICEF (Dziecięcy Fundusz Narodów Zjednoczonych)
czas wyłącznego karmienia piersią to minimum 6 miesięcy i kontynuowanie go do 2 roku życia i dłużej - jeśli tego chce Mama i Dziecko.

 

zalecenia jak długo karmić piersią AAP
zalecenia jak długo karmić piersią

Karmienie piersią dwulatka!
To długo? Czy krótko?

Cóż - czas jest relatywny - jak to stwierdził Albert Einstein.

To, jak postrzegamy “normalną” długość karmienia piersią zależy dziś w największej mierze od norm społecznych i kulturowych.

W Meksyku dwulatki karmione piersią to norma, w Polsce - powód zgorszenia.

Aby ustalić “normalny” wiek do którego “można” karmić dzieci piersią, spójrzmy na naszych najbliższych krewnych: małpy naczelne.

Świetnych danych dostarcza praca "When to Wean: Biological Versus Cultural Perspectives", której autorką jest dr Katherine A. Dettwyler.

Naukowcy przeanalizowali wybrane aspekty życia gatunków naczelnych i ich korelację z czasem odstawienia od piersi.


Odstawienie w relacji do czasu uzyskania ⅓ masy osobnika dorosłego

Zauważono, że u większości ssaków odstawienie następuje, gdy osobnik osiągnie ⅓ masy osobnika dorosłego.
I tak naturalny czas odstawiania dla dzieci Inuitów (Inuici to ludność ponadprzeciętnie duża), Amerykanów (duże) i Malijczyków (średnie), przewidywane na podstawie wzorców wzrostu i wielkości ciała dorosłych, są niezwykle spójne. W tych trzech populacjach dzieci osiągają jedną trzecią masy ciała dorosłego około 7 lat dla chłopców i 6 lat dla dziewczynek. W mniejszych populacjach np. ludu !Kung, osiągnięcie jednej trzeciej masy ciała dorosłego następuje wcześniej, około 5-6 lat dla chłopców i 4-5 lat dla dziewczynek.


Odstawienie w relacji do masy dorosłej samicy danego gatunku

Naukowcy Harvey i Clutton-Brock stwierdzili również, że wiele zmiennych życiowych u naczelnych jest ściśle związanych z przeciętnym rozmiarem ciała dorosłego w ramach każdej podrodziny. I tak - im większy osobnik dorosły, tym dłużej trwają wszystkie ważne etapy jego życia: ciąża, niemowlęctwo, czas reprodukcyjny, dzieciństwo, a w tym również i karmienie piersią. 


Odstawienie zgodnie z wielokrotnością wagi urodzeniowej

Zaobserwowano związek między wiekiem odstawienia od piersi a osiągnięciem "krytycznej" lub "progowej" wagi ciała osobnika w danym gatunku ssaków. Wśród tych dużych ssaków odstawienie od piersi następowało, gdy potomstwo czterokrotnie przekroczyło wagę urodzeniową. Ludzkie dziecko osiąga czterokrotność wagi urodzeniowej ok. 2 - 3 rok życia.


Odstawienie zgodnie z długością trwania ciąży

Zauważono i przeanalizowano również relację pomiędzy długością trwania ciąży a czasem odstawienia u 135 ssaków naczelnych.
Odkryto, że im dłużej trwa ciąża w danym gatunku, tym dłużej trwa karmienie piersią.

Wśród dużych naczelnych gatunków, średni okres karmienia piersią jest kilkukrotną wielokrotnością średniej długoścki ciąży. Dla najbliższych krewnych ludzi, szympansów i goryli, okres karmienia piersią przekracza 6-krotnie długość ciąży.

Na podstawie tych porównań szacowany naturalny wiek odstawienia od piersi dla ludzi wyniósłby 6-krotność długości ciąży, czyli 4,5 roku lub trochę dłużej.

Odstawienie zgodnie z wyrżnięciem zębów trzonowych

Antropolożka Holly Smith zaobserwowała u 21 gatunków ssaków naczelnych, że odstawienie od mleka matki następowało w czasie wyrżnięcia zębów trzonowych (nie mlecznych!). U człowieka byłby to wiek 6 - 7 lat. 

Odstawienie zgodnie z przeciętnym wiekiem pierwszej owulacji u samic danego gatunku

Badając tę zmienną,  naukowcy zauważyli, że im późniejszy wiek pierwszej owulacji, tym dłuższe karmienie piersią.

Goryle karmią piersią przez około 4 do 5 lat, a samice rodzą swoje pierwsze potomstwo w wieku około 10 lat. Szympansy karmią piersią przez 4,5 do 7 lat (Harvey i Clutton-Brock podają 4 lata), a samice rodzą swoje pierwsze potomstwo w wieku około 11 do 12 lat (niektóre źródła podają 14 do 15 lat).

 

Na podstawie tak wielu analiz i badań wyciągamy wniosek, że przeciętny czas trwania karmienia piersią u człowieka powinien wynieść między 2,5 a 7 lat.

Widać wyraźnie, że normy kulturowe nowoczesnych społeczeństw drastycznie skracają naturalny czas karmienia piersią.

Jednocześnie coraz więcej kobiet decyduje się na długie karmienie piersią. 

Aby Mama i Dziecko mogli komfortowo realizować zalecenia światowych instytucji oraz naturalne dla gatunku ludzkiego normy długości karmienia piersią, potrzebują wspierającego otoczenia. 

Długie karmienie piersią powinno stać się normą nie tylko gatunkową, ale też kulturową i społeczną. 

 

źródło: 

When to Wean: Biological Versus Cultural Perspectives

DETTWYLER, KATHERINE A PhD

 

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 581 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-06
Doradczyni była bardzo miła i podobało mi się to, że tłumaczy nie tylko jak coś robić ale też dlaczego z punku widzenia anatomii dziecka. Niestety informacji było tak dużo, że pod koniec nadal nie wiedziałam, co robić i miałam jeszcze dużo pytań. Całe szczęście dostałam pdf z planem działania po sesji. Doradczyni zapewniła mnie, że zostaniemy w kontakcie, że mogę wysyłać pytania i filmiki. Jednak kiedy to zrobiłam, czekałam na odpowiedź tydzień i dostałam ją dopiero jeden dzień po przypomnieniu się. Nie lubię się narzucać ludziom, więc zniechęciło mnie to do zadawania innych pytań. Jutro idę do innej poradni laktacyjnej, tym razem na żywo.
2024-04-09
Szybko i sprawnie
pixel