Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak podać pierś jeśli mam płaską / wklęsłą brodawkę?

2023-02-03
Jak podać pierś jeśli mam płaską / wklęsłą brodawkę?

Każda pierś nadaje się do karmienia Maluszka – Twoje dziecko rodzi jak jako czysta karta i nie ma przed oczami przeglądu różnych brodawek ;) Brodawka Mamy jest najcudowniejsza, pachnie najpiękniej na świecie i taka właśnie jest idealna. Pracując w buzi dziecka wraz ze zwiększaniem się ilości prób, zacznie nabierać nowego, dopasowanego do dziecka kształtu.

Partnerem wpisu jest marka Lansinoh

Jak poznać, czy mam brodawkę płaską/wklęsłą?

Zanim ustalimy, w jaki sposób podać pierś, której brodawka jest słabo uwydatniona, ustalmy, jak poznać, czy rzeczywiście masz brodawkę płaską/wklęsłą. Wykonaj "test temperatury" - sprawdź, jak zachowuje się Twoja brodawka np. po wyjściu spod prysznica do chłodniejszej łazienki – czy zmiana temperatur sprawia, że brodawka uwypukla się, czy jednak chowa w ciało.

Jeśli się uwydatnia, to masz z pewnością fajną, fizjologiczną brodawkę, którą możemy określić jako "pozornie płaską". Jeśli dalej jest płaska i nie odznacza się poza linię ciała lub chowa do środka, to możesz nauczyć się pracować z taką brodawką, już w ciąży, a po porodzie wspomóc się na kilka sposobów.

Uwydatnianie brodawki za pomocą korektora 

Pod koniec ciąży, po 37tygodniu, można zacząć stosować muszle korekcyjne, które poprzez napieranie na skórę otoczki wpłyną na zwiększenie elastyczności tej okolicy bez zabierania naszego czasu. Można też 2-3 razy dziennie zastosować korektor brodawki, czyli pompkę, która zasysając brodawkę również wpłynie na proces uwydatniania się jej.

korektor brodawki

Jak brodawki mogą uwypuklić się po porodzie?

W okresie ciąży i po porodzie gra hormonów uelastycznia nasze ciało – pomaga miednicy i kanałowy rodnemu dostosować się do dziecka na czas porodu, pomaga też piersiom. Stąd niezwykle ważne jest częste przystawianie dziecka do piersi w pierwszej godzinie i dobie po porodzie – wówczas, kiedy pokarmu jest jak na lekarstwo, a Malec nie zdążył jeszcze mocno zgłodnieć i wystarczy mu zlizywanie kropel siary. Mamy czas, aby nauczyć się pierwszych kroków karmienia piersią.

Umiejętność przytrzymania dziecka i piersi przyda się w momencie, kiedy los podniesie nam stopień trudności i przyjdzie nawał – moment, kiedy pierś rośnie w oczach i wzbiera w mleko. Gorzej chwytne brodawki mogą pod wpływem chwilowo „baloniastej” i nabrzmiałej piersi stać się napięte i gorzej chwytne. Jeśli na tym etapie sytuacja sprawia, że sięgacie po laktator to wiedzcie, że każde odciąganie tak samo jak dziecko dąży do wypracowania i zmiany kształtu brodawki i lada chwila Wasze karmienia powinny być prostsze. 

Co wpływa na uwypuklenie brodawek?

  • Karmienie piersią 
  • Odciąganie laktatorem
  • Używanie kolektora
  • Używanie korektora

Zanim między 2 a 5 dobą przyjdzie nawał, mamy dobre kilkanaście karmień, by ‘poczuć o co chodzi’. I tutaj z pomocą może przyjść wspomniana wcześniej pompka – korektor brodawki, który użyty chwilę przed przystawieniem uwydatni co nieco i pomoże dziecku ‘zakotwiczyć się’ na piersi w prawidłowym ssaniu. Możemy też ręcznie wykonać kilka chwytów, które także uelastycznią okolice brodawki i pomogą podać ja dziecku.

Korektor brodawki

Jaką pozycję przyjąć do karmienia piersią, jeśli mam płaskie/wklęsła brodawki?

Pomocne w momencie przystawiania do piersi będzie przyjęcie odpowiedniej pozycji, odchylonej biologicznej lub krzyżowej, i uchwycenie piersi uwzględniające fakt, że odruch ssania znajduje się u dziecka na podniebieniu, zatem to je powinno udać się podrażnić brodawką. Skierowanie brodawki ku podniebieniu dziecka, poczekanie na szerokie otwarcie buzi i przytulenie dzieciątka, tak by brodą i policzkami wtuliło się w pierś ułatwią poczucie brodawki w odpowiednim miejscu i rozpoczęcie ssania. Uchwycenie piersi sposobem filiżankowym może pomóc nam umodelować w palcach fałdkę skórną, która wydłuży obszar brodawki, jaki znajdzie się w buzi dziecka.

Jak prawidłowo dobrać i używać osłonkę silikonową?

Ostatecznym rozwiązaniem, często nadużywanym, będzie sięgnięcie po nakładkę silikonową. Jej kształt i rozmiar powinien być dobrany do piersi mamy i wielkości oraz pracy dziecka i tak jak niejednokrotnie nakładka umożliwiła jakkolwiek karmienie piersią (co jest fantastyczne), tak zdarza się, że nieprawidłowo użyta wpływała na zmniejszenie produkcji pokarmu i zaprzestanie karmienia piersią, a brak poprawy kluczowej przyczyny problemu nadal powodował przedłużające się dolegliwości. Pamiętajmy, że nakładka silikonowa jest narzędziem stosowanym tymczasowo i staramy się najszybciej jak to możliwe zweryfikować sytuację i zrezygnować z niej.

Dziękuję Ci za lekturę tekstu i wspólny czas.
Życzę Ci, aby karmienie piersią dało Ci ogrom satysfakcji.

Autorka wpisu

mgr Ewa Zielińska
położna, doradczyni laktacyjna


Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY.

Szkolenia:
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
2024-05-06
Doradczyni była bardzo miła i podobało mi się to, że tłumaczy nie tylko jak coś robić ale też dlaczego z punku widzenia anatomii dziecka. Niestety informacji było tak dużo, że pod koniec nadal nie wiedziałam, co robić i miałam jeszcze dużo pytań. Całe szczęście dostałam pdf z planem działania po sesji. Doradczyni zapewniła mnie, że zostaniemy w kontakcie, że mogę wysyłać pytania i filmiki. Jednak kiedy to zrobiłam, czekałam na odpowiedź tydzień i dostałam ją dopiero jeden dzień po przypomnieniu się. Nie lubię się narzucać ludziom, więc zniechęciło mnie to do zadawania innych pytań. Jutro idę do innej poradni laktacyjnej, tym razem na żywo.
pixel