Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak prawidłowo karmić butelką?

2022-10-17
Jak prawidłowo karmić butelką?

Prawidłowa pozycja do karmienia butelką? Niestety większość osób nie wie, jak ona wygląda. Poznaj najważniejsze zasady karmienia butelką noworodków i niemowląt. Są one kluczowe dla uniknięcia połykania powietrza i... kolek. 

Karmienie butelką powinno być przede wszystkim bezpieczne dla dziecka i odbywać się w pozycji wygodnej dla dziecka i dla osoby, która karmi maluszka. Chcemy aby całe ciało dziecka było podparte naszym ramieniem i ciałem. Nóżki w zależności od pozycji, mogą swobodnie spoczywać na naszych udach. Zanim opowiem Ci więcej o pozycjonowaniu - przypomnijmy sobie kilka zasad, które pozwolą na bezpiecznie karmienie dziecka butelką.  

Jaka jest najważniejsza zasada karmienia butelką? 

Ani noworodek, ani niemowlę nigdy nie powinien pić z butelki sam, bez nadzorowania przez opiekuna. Nigdy nie odkładaj malucha samego do leżaczka z butelką, ani na matę, kanapę czy w inne miejsce. Zawsze karmienie butelką powinno odbywać się przy wsparciu osoby karmiącej z uwagi na bezpieczeństwo, aby nie doszło do zakrztuszenia, a jeśli maluch się zakrztusi, nasza obecność pozwoli na szybką reakcję i pomoc maluszkowi. 

Jaki wybrać kształt smoczka?

Druga ważna zasada to dostosowanie smoczka i butelki do wieku dziecka, jego możliwość i anatomii. Butelki dla Dzieci w wieku do 2-3 miesięcy mają objętość ok. 160 ml oraz smoczki z tempem przepływu oznaczonym jako S - slow. Smoczek butelki powinien być szeroki u podstawy tak, aby usta Dziecka szeroko uchwyciły smoczek butelki. Korzystne jest również, jeśli butelka posiada rodzaj "spowalniacza", który pozwala Dziecku na stabilne uchwycenie smoczka i pracę z nim. Warto znaleźć smoczek przeźroczysty, aby móc kontrolować przepływ pokarmu, stosując tzw. Pauzowane karmienie butelką (paced bottle feeding). Smoczek nie powinien być ani zbyt twardy, ani zbyt miękki i giętki. Optymalny smoczek również pod tym względem znajdujemy w butelce Lansinoh ze smoczkiem Momma.  

Jak podawać butelkę Dziecku? 

Nigdy nie podawajmy dziecku butelki na siłę, poprzez wpychanie smoczka na buzi dziecka, może to przynieść odwrotny skutek, dziecko będzie łączyć karmienie butelką z dyskomfortem i każde kolejne karmienie może wiązać się z płaczem i niechęcią dziecka do jedzenia. Często starsze niemowlęta same otwierają szeroko buźkę gdy widzą smoczek z butelką, a dla najmłodszych niemowlaków i noworodków, sprawdzi się metoda z postymulowaniem obszaru górnej wargi, rynienki pod noskiem, w celu wyzwolenia odruchu szerokiego otwarcia buzi i jednocześnie przygotowania dziecka do karmienia. Następnie delikatne podanie smoczka, tak, aby niemowlę uchwyciło smoczek z szerokim kątem otwarcia ust, uszczelniając ustami smoczek i wywijając na zewnątrz dolną wargę.

Butelka Lansinoh ze smoczkiem Momma to jedna z najczęściej polecanych butelek wśród neurologopedów. Doceniamy ją również w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka ze względu na jej budowę: szeroką podstawę smoczka, właściwe wyprofilowanie smoczka oraz elastyczność materiału, z jakiego został wykonany. 

Pozycje do karmienia butelką rekomendowane w Poradni Laktacyjnej

Pozycja fasolki

Ciało maluszka leży symetrycznie, podparcie naszym przedramieniem. Ułożenie dziecka jest wysokie, co ułatwia dziecku spokojne pobieranie mleka i przełykanie, a nam kontrolę ułożenia butelki i samego maluszka. Butelka w miarę możliwości powinna być ułożona równolegle do podłoża, jak i prostopadle do buźki dziecka. Warto w trakcie karmień stosować metodę pauzowania poprzez odchylenie butelki w dół i pozostawienie smoczka pustego na kilka chwil lub delikatne wyjęcie smoczka kącikiem ust i ponowne zaproponowanie butelki.

Umożliwi to dziecku spokojne pobieranie pokarmu, pauzowanie w celu chwili odpoczynku i dania dziecku czasu na miarowy oddech. Potrzeba ta wynika z tego, że taktowanie podczas ssania butelki to 1:1, czyli każde zassanie to przełknięcie pokarmu, niekiedy może to być zbyt szybkie tempo dla dziecka. 

karmienie butelką w pozycji na fasolkę

Karmienie w pozycji na kolanach

Pozycja ta jest szczególnie korzystna dla noworodków i małych niemowlaków. Swoje nogi układamy wyżej, tworząc podparcie na plecków dziecka. Rękę dajemy pod barki dziecka, podtrzymując jednocześnie jego główkę. Nie dociskamy główki do klatki piersiowej dziecka, ani nie rozluźniamy jej na tyle, by główka odgięła się mocno do tyłu. Butelkę chwytamy od spodu, stosując zasady opisane powyżej. Dzięki tej pozycji dokładnie widzimy twarz malucha, kontrolujemy, czy smoczek został uchwycony symetrycznie i czy maluch spokojnie, miarowo pobiera pokarm koordynując w tym samym czasie spokojny oddech. 

Zapisz się na newsletter

Pozycja biologiczna do karmienia butelką

Ta pozycja przypomina karmienie piersią. Jedna rączka oplata ciało rodzica, druga jest na wysokości jego klatki piersiowej. Maluszek jest stabilnie przytulony do naszego ciała. Butelką podajemy od naszej klatki piersiowej. Pozycja wspiera bliskość, normatywne napięcie mięśniowe ciała dziecka, a także kontakt wzrokowy. Szczególnie polecana, jeśli dziecko karmione jest w sposób mieszany, gdy przejściowo rodzice potrzebują wspomagać się butelką lub występują problemy z zaakceptowaniem butelki i problemy z napięciem mięśniowym.

pozycja biologiczna w karmieniu butelką

Co może Cię niepokoić w karmieniu butelką?

Jeśli widzisz, że Twoje dziecko podczas karmienia butelką męczy się, ciężko oddycha, napina się, pręży. Jeśli mleko ucieka kącikiem, dziecko krztusi się lub cmoka, skonsultuj się z doradcą laktacyjnym lub neurologopedą, aby znaleźć przyczynę tych problemów.

Dziękuję Ci za lekturę tekstu o pozycjach w karmieniu butelką. Mam nadzieję, że odpowiedział on na większość Twoich pytań i zainspirował do odpowiednich działań.

Film o pozycjach do karmienia wraz z przedstawieniem ich przez położną Anię Bazydło zobaczysz na kanale Wróżki Cycuszki na YouTube. 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam z całego serca!
2024-05-06
Bardzo miła obsługa. Bezproblemowy kontakt. Szybkie odpowiedzi na zadane pytania.
pixel