Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozkręcić laktację po cesarskim cięciu?

2023-04-27
Jak rozkręcić laktację po cesarskim cięciu?

Obawa o laktację i karmienie piersią po cesarskim cięciu jest bardzo powszechna. Mamy boją się, że operacja wpłynie na to, że będą miały problem z pojawieniem się pokarmu.

Czy rzeczywiście operacja ta zawsze oznacza problemy i trudności w karmieniu piersią? W tym wpisie przedstawię Ci czynniki związane z operacją cesarskiego cięcia, które mogą wpłynąć negatywnie na rozpoczęcie laktacji, tak abyś miała wiedzę i świadomość wszystkich okoliczności tej sytuacji. 

Chcę też wskazać Ci na kilka scenariuszy postępowania, które mogą znacznie ułatwić rozpoczęcie karmienia piersią po cesarskim cięciu. 

Piersi przygotowują się do karmienia jeszcze zanim urodzisz

Od 16 tygodnia ciąży tkanka gruczołowa piersi intensywnie się zmienia i rozwija, aby w pełni wykarmić dziecko po porodzie. Jest to tak zwana laktogeneza I. Fizjologiczny nawał następuje w wyniku działania hormonów po porodzie łożyska, stężenie estrogenów i progesteronu gwałtownie się obniża, natomiast stężenie prolaktyny pozostaje wysokie. Występuje zarówno po porodzie siłami natury, jak i po porodzie poprzez cesarskie cięcie. Poziom prolaktyny jest wysoki, a w piersiach jest już dostępna dla dziecka siara. Początkowo to tylko kropelki, a pojemność brzuszka małego człowieka to 2-5 ml na pojedyncze karmienie.

Zaburzone wydzielanie oksytocyny po cesarskim cięciu

Jeśli cięcie cesarskie było  “na zimno” to nagłe wydarzenie, nie poprzedzone wydzielaniem wysokich ilości oksytocyny, może przyczynić się do opóźnienia wystąpienia nawału pokarmu, dziecko też może nie być gotowe od razu do ssania po szybkim i nagłym porodzie. Większe ilości naturalnej oksytocyny towarzyszą nam, kiedy cięcie jest poprzedzone czynnością skurczową macicy. 

Utrudniony wypływ pokarmu

Do czynników, które mogą zaburzać ten proces należą: unieruchomienie, odczuwanie bólu, stres, dyskomfort. Może wystąpić utrudniony wypływ pokarmu.

Zdarza się, że w wyniku cesarskiego cięcia fizjologiczny nawał jest opóźniony, występuje wówczas nie w 2-3, a 4-6 dobie po porodzie. 

To może być trudny czas, w którym oczekuje się, że Maluszek nie straci więcej niż 7 do 10% wagi, Ty dochodzisz do siebie po operacji i z niepokojem czekasz na większe ilości pokarmu.

Twój organizm może potrzebować nieco więcej czasu aby uruchomiły się naturalne mechanizmy. Rekomendacją w Poradni Laktacyjnej jest w takim wypadku stymulowanie poziomu prolaktyny poprzez stosowanie preparatu Femaltiker plus.

Do postępowania dietetycznego u kobiet karmiących piersią w przypadku:

  • rzeczywistego niedoboru pokarmu,
  • problemów z wywołaniem lub utrzymaniem laktacji,
  • niskiego przyrostu wagowego dziecka związanego z niedostateczną ilością pokarmu i / lub jego zbyt niską wartością odżywczą spowodowaną złym stanem odżywienia kobiety karmiącej.

Badania kliniczne potwierdziły, że działanie beta-glukanu zawartego w preparacie Femaltiker plus wpływa na podniesienie się poziomu prolaktyny, a zatem zwiększa produkcję pokarmu. Będzie to korzystne dla mam po cesarskim cięciu, szczególnie w pierwszych dobach, w których znaczenie przyrostu masy jest kluczowe. 

Komfort Mamy

Aby wesprzeć swój organizm w tym czasie warto zadbać możliwie o swój komfort. Ważna jest:

Ważny jest Twój komfort:

  • wygodna pozycja do karmienia
  • leki przeciwbólowe
  • dostęp do informacji (Co się ze mną dzieje? Co się dzieje z dzieckiem?) oraz czułego wsparcia
  • pomoc w częstym przystawianiu dziecka do piersi

Złota godzina

Bardzo ważna dla prawidłowego rozkręcenia laktacji jest tzw. złota godzina po porodzie czyli pierwsze wczesne przystawienie, które wspiera zainicjowanie procesu wytwarzania pokarmu. 

Czy w szpitalu, w którym planujesz rodzić, będzie możliwy kontakt z dzieckiem po cięciu cesarskim, jeszcze na sali poporodowej, a najlepiej w kontakcie skóra do skóry? Dobrze aby doszło do niego do 2 godzin od porodu, ponieważ dziecko wtedy jest zazwyczaj aktywne.

Bliskość Dziecka i reagowanie na jego sygnały

Szybkie reagowanie na wczesne oznaki głodu takie jak przeciąganie, otwieranie oczu, wysuwanie języka, mlaskanie, wiercenie się - wspierać będzie prawidłowe wytwarzanie oksytocyny, niezbędnej do karmienia piersią.

Jeśli nie mamy maluszka koło siebie lub śpi, wtedy masujemy - brodawki, stymulujemy odciągając ręcznie pokarm. Dotykanie brodawki, otoczki, delikatne rolowanie brodawki również będą bodźcowały uruchomienie fizjologii laktacji. 

Pozwól na ssanie nieodżywcze, przytulaj.

Umożliwiajmy maluchowi tzw. ssanie kojące, nieodżywcze. Wspiera ono laktację, mamę i dziecko, stymuluje receptory, uwrażliwia receptory na zapotrzebowanie malucha na teraz i na kolejne karmienia.

Dzieci często szukają również piersi, aby zrealizować pozostałe potrzeby jak stymulacji, bliskości, tulenie, ciepła mamy. Warto leżeć z maluszkiem w miarę możliwości w kontakcie skóra do skóry. 

Dokarmianie odciągniętym mlekiem Mamy

Jeśli dziecko będzie wymagało dokarmiania warto pamiętać, aby na początku o ile to możliwe wspierać się odciągniętym mlekiem mamy, a dopiero gdy nie ma takiej możliwości, a dokarmianie jest niezbędne, wprowadzić mleko modyfikowane.

Personel szpitalny również powinien wiedzieć o tym, że karmienie naturalne jest dla Ciebie priorytetem. W zależności od sytuacji, w początkowych godzinach powinnaś otrzymać wsparcie w komfortowym i efektywnym dostawieniu maluszka do piersi.

Jeśli maluszek z jakiegoś powodu nie jest przy Tobie, personel szpitalny może pomóc Ci w pobraniu pierwszych kropli siary oraz w zainicjowaniu laktacji.

Życzę Ci wszystkiego dobrego na początku Twojej mlecznej drogi i trzymam za Was kciuki. 

Jeśli przygotowujesz się do karmienia piersią i chcesz zapewnić sobie łatwiejszy start, koniecznie zobacz wszystkie filmy z serii “Karmienie piersią, Nie ma głupich pytań” aby przygotować się do karmienia zgodnie z aktualną wiedzą i wytycznymi.

Autorka

mgr Anna Bazydło, położna, doradczyni laktacyjna w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka. 

Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa

Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

  • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

  • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

  • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-08
Serdecznie polecam. Do "Wróżki" zgłosiłam się interwencyjnie z zatorem w piersi, okazało się, że robiłam wszystko nie tak jak należało pogarszając jedynie stan piersi. Bardzo szybko uzyskałam poradę online (1h od zgłoszenia), dzięki czemu już podczas pierwszego karmienia po konsultacji pierś zaczęła się ponownie opróżniać. Doceniam Panie za zaangażowanie oraz szeroką i najbardziej aktualną wiedzę. Uzyskana porada była bardzo kompleksowa. Serdecznie dziękuję za pomoc! :)
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
pixel