Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozkręcić laktację po urodzeniu wcześniaka?

2023-04-27
Jak rozkręcić laktację po urodzeniu wcześniaka?

W tym wpisie chcę przedstawić Ci o kilka ważnych dla laktacji aspektów w przypadku porodu przedwczesnego. Zwróć na nie uwagę, aby ułatwić sobie rozpoczęcie laktacji. Omówimy również, jakie są korzyści dla wcześniaka karmionego mlekiem kobiecym? Jak możesz stymulować laktację po urodzeniu wcześniaka? Jak odciągać i podawać siarę?

Zacznijmy od bardzo ważnej informacji. Organizm kobiety przygotowuje się do produkcji mleka już od 16 tygodnia ciąży. W chwili porodu łożyska poziom progesteronu w organizmie spada, a gruczoły piersiowe rozpoczynają produkcję pokarmu.

Jakie są korzyści dla wcześniaka karmionego mlekiem kobiecym?

Wcześniaki to dzieci urodzone przed terminem, pomiędzy 22. a 37. tygodniem ciąży.

Problemy zdrowotne, które towarzyszą wcześniakom, a także pielęgnacyjne, różnią się w zależności od tego, jak bardzo przedwcześnie nastąpił poród. Oprócz ogromnie istotnej ochrony immunologicznej, karmienie mlekiem mamy wpływa na lepszą tolerancję karmienia dojelitowego oraz skrócenie czasu żywienia pozajelitowego, jeśli maluch takiego wymaga.

Naukowcy i neonatolodzy odkryli całe mnóstwo korzyści z karmienia wcześniaków mlekiem mamy. Dla dzieci urodzonych przedwcześnie mleko mamy rozpatrywane jest jako lek. Wpływa on na przyspieszenie dojrzewania jelit dzięki zawartości w mleku ludzkim czynników troficznych i aktywnych enzymów, mniejsze zagrożenie wystąpienia chorób alergicznych, zmniejszenie zagrożenia wystąpieniem NEC czyli obumierającego zapalenia jelit, posocznicy oraz rozwoju groźnych zakażeń szpitalnych.

Mleko mamy dla wcześniaka oznacza prawidłowe wzrastanie i dojrzewanie, zwiększenie zdolności poznawczych związane z występowaniem w mleku matki wielonienasyconych kwasów tłuszczowych o długich łańcuchach DHA i wiele innych. 

Natura dobrze to zaplanowała, gdyż mleko mamy tzw.  „wcześniacze” jest bardziej kaloryczne i ma większe stężenie lipidów, białek, sodu, chlorków, potasu, żelaza i magnezu. Jest w nim również znacznie więcej białek, aminokwasów, immunoglobuliny, cholesterolu, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych.

Jednak potrzeby takiego dziecka rosną bardzo szybko i zgodnie z zaleceniami AAP Amerykańskiej Akademii Pediatrii często konieczne jest skorygowanie niedoboru składników odżywczych poprzez dodatkową, czasową suplementację z użyciem tzw. wzmacniaczy pokarmu kobiecego (HMF).

Scenariusze postępowania po porodzie 

Skupmy się na aspekcie związanym z laktacją po porodzie wcześniaka. Kobieta w tym okresie może działać dla zdrowia swojego dziecka, jak najszybciej zainicjować laktację, stymulować piersi ręcznie lub poprzez pracę z laktatorem. Ważne, aby jak najwcześniej rozpocząć odciąganie pokarmu, najlepiej już w pierwszej godzinie po porodzie - w czasie tzw. golden hour. Badania pokazują, że wczesne zainicjowanie laktacji nawet po porodzie przedwczesnym, wspiera wystąpienie nawału o czasie tzn. między 2, a 4 dobą po porodzie. 

Pierwsze krople siary najlepiej odciągnąć ręcznie, aby cenne krople nie zostały zmarnowane na ściankach butelki od laktatora. Nawet kilka kropli siary ma ogromną wartość dla maluszka, zwłaszcza urodzonego przedwcześnie. Krople te mogą zostać bezpośrednio podane dziecku przez personel medyczny na śluzówkę wewnątrz jamy ustnej, skąd będą wchłaniać się do organizmu dziecka i zapewnią ochronę immunologiczną. Personel medyczny powinien udzielić jak najwcześniej wskazówek i pomocy mamie w pozyskaniu pierwszych kropli siary dla dziecka. 

Jakie czynniki będą wspierać rozkręcanie laktacji po porodzie przedwczesnym? Przedstawię Ci teraz krótko to, co wiemy o wspieraniu rozkręcania laktacji u Mam wcześniaków.

Będą to:

  • Kontakt z dzieckiem 
  • Praca z laktatorem, odciąganie ręczne
  • Preparaty stymulujące laktację

Kontakt z Dzieckiem

Jeśli maluch jest tzw. “późnym wcześniakiem” i szybko wróci do Ciebie. Proponuj mu pierś regularnie, nie rzadziej niż co trzy godziny, często zmieniaj pierś jeśli traci efektywność w trakcie ssania i zaczyna podsypiać. Obserwuj malucha, a każdą sytuację, która Ciebie niepokoi konsultuj z położną lub lekarzem.

Jeśli Twój maluch będzie na oddziale neonatologicznym przebywać dłużej, otrzymasz sygnał kiedy będzie gotowość do przystawienia dziecka do piersi. Proś o wsparcie, to bardzo trudna i wymagająca sytuacja, kiedy maluszek musi zostać w szpitalu dłużej i niejednokrotnie mierzy się z różnymi trudnościami zdrowotnymi.

Bardzo ważny dla dziecka, ale również dla Ciebie i Taty malucha jest kontakt skóra do skóry. Jeśli tylko jest taka możliwość przytulaj się z maluchem i kładź go na swojej klatce piersiowej. Udowodniono, że wspiera to dobrostan dziecka, wpływa pozytywnie na jego termoregulację, saturację i uspokaja dziecko. Wspiera budowanie więzi, kolonizuje dziecko dobrą florą bakteryjną oraz podnosi poziom oksytocyny Twoim organizmie. A oksytocyna stymuluje laktację oraz prawidłowy odruch wypływu pokarmu.

Preparaty stymulujące laktację

Dzięki badaniom klinicznym z udziałem Mamy wcześniaków wiemy, jakie dokładnie efekty może przynieść włączenie preparatu z zawartością beta-glukanu do całej kompozycji działań mających na celu wystymulowanie laktacji.

Badanie, o którym teraz Ci opowiem, odbyło się w szpitalu klinicznym im. ks. Anny Mazowieckiej. Wzięło w nim udział 80 mam wcześniaków, urodzonych pomiędzy 25 a 37 tygodniem ciąży. Grupa mam wcześniaków została podzielona na dwie części. Jedna część otrzymywała dwa razy dziennie preparat Femaltiker plus, druga - placebo. Mierzono ilości odciąganego pokarmu. Okazało się, że w ciągu całego badania, które trwało 11 dni,  mamy otrzymujące Femaltiker plus odciągnęły o 1725 ml pokarmu więcej niż mamy otrzymujące placebo. Dla Maluszka oznaczało to aż trzy posiłki złożone z mleka mamy więcej. 

Do postępowania dietetycznego u kobiet karmiących piersią w przypadku:

  • rzeczywistego niedoboru pokarmu,
  • problemów z wywołaniem lub utrzymaniem laktacji,
  • niskiego przyrostu wagowego dziecka związanego z niedostateczną ilością pokarmu i / lub jego zbyt niską wartością odżywczą spowodowaną złym stanem odżywienia kobiety karmiącej.

 Praca z laktatorem, odciąganie ręczne

Wczesne rozpoczęcie stymulacji piersi i odciągania pokarmu i stosowanie laktatora elektrycznego jest kluczowe dla wystymulowania laktacji.

Laktator na dwie piersi może okazać się najlepszym rozwiązaniem, gdyż skraca czas intensywnej pracy z laktatorem, która będzie niezbędna dla rozkręcenia laktacji.

Rekomendowany cykl pracy z laktatorem to 8 razy na dobę po 15 minut na każdą pierś, w tym również 1-2 cykle w trakcie nocy.

Jeśli to tylko możliwe, powinien się odbyć jak najwcześniejszy kontakt skóra do skóry z dzieckiem.

Zapach skóry rodzica, ciepło, rytm serca i czuły dotyk stwarzają dziecku lepsze warunki rozwojowe od pierwszych dni życia. Dziecko szybciej rozwija się, spokojniej śpi i rzadziej płacze.

Czynniki ułatwiające odciąganie pokarmu to ciepły okład, masaż w kierunku do brodawki, odciąganie z obydwu piersi jednocześnie, myślenie o dziecku. Prawidłowe postępowanie w pierwszych dobach i tygodniach jest kluczowe dla rozwinięcia prawidłowej laktacji. 

Życzę Ci wszystkiego dobrego na początku Twojej mlecznej drogi i trzymam za Was mocno kciuki.

Autorka

mgr Anna Bazydło, położna, doradczyni laktacyjna w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka. 

Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa

Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

  • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

  • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

  • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
2024-05-06
Doradczyni była bardzo miła i podobało mi się to, że tłumaczy nie tylko jak coś robić ale też dlaczego z punku widzenia anatomii dziecka. Niestety informacji było tak dużo, że pod koniec nadal nie wiedziałam, co robić i miałam jeszcze dużo pytań. Całe szczęście dostałam pdf z planem działania po sesji. Doradczyni zapewniła mnie, że zostaniemy w kontakcie, że mogę wysyłać pytania i filmiki. Jednak kiedy to zrobiłam, czekałam na odpowiedź tydzień i dostałam ją dopiero jeden dzień po przypomnieniu się. Nie lubię się narzucać ludziom, więc zniechęciło mnie to do zadawania innych pytań. Jutro idę do innej poradni laktacyjnej, tym razem na żywo.
pixel