Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak zaczyna się poród?

2023-01-11
Jak zaczyna się poród?

Skąd mam wiedzieć, że zaczynam rodzić?

Porodu nie da się przegapić, a ciało w razie czego przypomina nam o zbliżającym się terminie na kilka sposobów. Aby urodzić potrzebujemy intensywnej pracy macicy podczas czynności skurczowej - praca ta narasta przez wiele godzin, a przygotowanie się do porodu i jego początek będą utajone.

Partnerem wpisu jest Lansinoh

Jak mogę się czuć przed porodem? 

Pewnie spotkałaś się z informacją o obniżaniu się brzucha, odejściu czopa śluzowego - im bardziej gotowe do porodu ciało i dzieciątko, tym bardziej wpasowuje się w miednicę. Zazwyczaj to główka znajduje miejsce na dole, zatem zmniejsza się napieranie Malucha na nasze żebra - troszkę łatwiej jest nam oddychać, ale troszkę mniej miejsca pozostaje na pęcherz moczowy. Możemy zatem częściej potrzebować wizyty w toalecie. Pojawić może się też częstsze oddawanie luźnego stolca, a nawet mdłości i wymioty - te z kolei w odpowiedzi na zmiany hormonalne, pobudzający do działania stresik i rozluźnianie ciała, potrzebne w trakcie porodu.

 

Ruchy dziecka

Rosnący Maluch zajmuje coraz więcej miejsca, ma zatem mało przestrzeni na znane z wcześniejszych tygodni wygibasy. Ruchy nadal powinny się pojawiać, ale będą wykonywane większymi powierzchniami ciała, rozpychające, przeciągające, inne w odczuciach…
Wg metody Cardiff powinno być ich minimum 10 konkretnych w przeciągu 12 godzin, mamy często znają godziny aktywności Maluszków - jakoś tak mniej, słabiej? Zjedz coś słodszego, pobujaj brzuchem, połóż się na lewym boku i spróbuj wyczuć aktywność. Niepokojące mogą być nadmierne harce, szamotanie się. Jeśli masz wątpliwości - udaj się na Izbę Przyjęć. Lepiej sprawdzić i spać spokojnie.

Zapisz się na newsletter

Po czym poznam, że odszedł czop śluzowy?

Ciało dziecka wciśnięte w miednicę oddziałuje na zachowaną szyjkę macicy i sprawia, że skraca się ona i rozwiera (dzieje się to równocześnie z grą hormonów), tym samym czop śluzowy nie ma już czego ‘zakorkowywać’ i wyślizguje się. Możemy znaleźć go na bieliźnie, ale może być także przegapiony w trakcie oddawania moczu czy kąpieli. Procesowi rozwierania się szyjki może towarzyszyć delikatne plamienie, brudzenie jak przed czy po miesiączce, nie powinno się tu pojawić krwawienie podobne do miesiączkowego - jeśli tak się dzieje, to nie zwlekaj z wizytą w izbie przyjęć. Uciskająca nisko główka będzie też rzutować na częstsze bolączki ze strony spojenia łonowego i kości krzyżowej.

Jak będę odczuwała skurcze?

Już od połowy ciąży pojawiać się mogą skurcze Alvareza, które dawać będą krótkotrwałe uczucie napięcia, stawiania się brzucha - nie ma w nich reguły, nie są bolesne, nie budzą niepokoju. Im bliżej porodu i terminu donoszenia, czyli 37 tygodnia ciąży, pojawiać się będą skurcze Braxtona-Hicksa, czyli treningi macicy, by przygotować się do tego ostatecznego dnia porodu. Skurcze te mogą na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt sekund opasać brzuch od góry w stronę spojenia, mogą być nieprzyjemne w odczuciu, mogą się powtarzać, jednak nie będą to skurcze regularne - może być ich kilka do kilkunastu na dobę - często po męczącym dniu dając wrażenie falstartu czy próby generalnej. Odprężający prysznic, odpoczynek, chwila drzemki powinna je wyciszyć. Jeśli tak się nie dzieje, dodatkowo skurcze te zyskują na mocy, stają się bardziej regularne, co 10-12 min. i zauważasz, że pojawiają się coraz częściej, niż rzadziej, to zapewne zaczyna się poród. Jeśli jesteś przed 37 tygodniem ciąży nie zwlekaj z udaniem się do szpitala.

Kiedy odejdą mi wody płodowe?


Mocniejsze skurcze popychają Malucha, a wywierane przez niego ciśnienie może doprowadzić do odejścia wód płodowych - niekiedy wody odchodzą właśnie na jakimś etapie zaawansowania porodu, czasami Maluch rodzi się w zachowanym pęcherzu płodowym i nazywamy go ‘w czepku urodzonym’, a czasami wody odchodzą jako pierwsze mimo, że nie czułyśmy wcześniej nic szczególnego - zapamiętajcie godzinę odpłynięcia wód, będziecie o to wielokrotnie pytani. Odczuwanie skurczy jest dość indywidualne - czasami ułożenie dziecka, ilość wód płodowych, wielkość ciążowego brzuszka, wymiary miednicy, nasze napięcie ciała, przed czy śródciążowe problemy z kręgosłupem będą wpływały na doznania.


Odejście wód płodowych pozwoli się macicy lekko obkurczyć i nabrać mocy do intensywniejszej pracy, zatem jeśli nie czułaś nic wcześniej to bardzo prawdopodobnie w ciągu najbliższych kilku godzin poród ruszy z kopyta. Nie musisz od razu pędzić do szpitala, chyba, że ciąża ma się zakończyć cięciem cesarskim, masz dodatni wynik GBS lub wody były zabarwione na zielono.

Czy wydzielina z pochwy pod koniec ciąży powinna niepokoić?

Pod koniec ciąży możesz mieć więcej wydzieliny z pochwy - czasami jest ona dość gęsta, niekiedy lejąca się. Bywa, że jest jej na tyle dużo, że podejrzewamy sączenie się wód płodowych. W domowych warunkach możemy zweryfikować to sprawdzając pH - można zakupić w aptece papierki lakmusowe, lub specjalne testery wykrywające płyn owodniowy. Wydzielina pochwy będzie miała kwaśne pH, wody będą bardziej zasadowe.
Odeszły wody? Zapisujemy godzinę i spokojnie udajemy się do szpitala.

 

Jak widzisz przygotowanie do porodu może zająć ciału wiele dni czy nawet tygodni. Jesteście częścią tego procesu i przechodzicie przez niego stopniowo, nawet jeśli często coś nam umknie. Twoja intuicja jest tu istotna - jeśli masz wątpliwości, sprawdźcie co się dzieje odwiedzając izbę przyjęć - zostanie zbadane rozwarcie, wykonane KTG i USG by sprawdzić co u Malucha. Jeśli wszystko będzie OK, to wrócisz do domu :)

Podsumowując: Odejście wód płodowych lub regularna czynność skurczowa, nieustępująca mimo odpoczynku to główne sygnały zaczynającego się porodu.
Teraz już wiesz, jakie będą oznaki jego bliskiego rozpoczęcia.

Dziękuję Ci za lekturę tekstu i wspólny czas.
Życzę Ci, aby Twój nadchodzący poród przebiegł w zgodzie z Naturą i Twoimi potrzebami.

Autorka wpisu

mgr Ewa Zielińska
położna, doradczyni laktacyjna


Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY.

Szkolenia:
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2023

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-06-20
Jestem bardzo zadowolona że trafiłam na Anię , profesjonalne oraz indywidualne podejście - ogromna wiedza . Dodatkowym atutem jest niemalże natychmiastowa pomoc
2024-05-15
Ewa pomogła bardziej niż mogłam się spodziewać, bardziej niż wszyscy którzy próbowali mi pomóc face to face razem wzięci. Polecam te usługi.
pixel