Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jakie są zalecenia w przypadku zastoju pokarmu?

2023-04-28
Jakie są zalecenia w przypadku zastoju pokarmu?

Budzisz się pewnego dnia i wyczuwasz zgrubienie w piersi, lub widzisz zaczerwienienie. Zastanawiasz się CO SIĘ DZIEJE i szybko szukasz diagnozy w internecie. Spokojnie, najlepiej nie popadać w panikę tylko zapoznać się z podstawowymi zasadami leczenia stanów zapalnych piersi.

 

 

Poznaj zalecenia zgodne z najnowszą wiedzą

Przedstawione zalecenia są zgodne z obowiązującym aktualnie protokołem Academy of Breastfeeding Medicine, wydanym w 2022 roku. Ten protokół zmienił nieco sposób radzenia sobie ze stanami zastoju i zapalenia. 

Przekazuję Ci więc aktualną wiedzą zgodną z zaleceniami polskich i międzynarodowych autorytetów w dziedzinie laktacji, a także zgodną z doświadczeniem pracy z Mamami w Poradni Laktacyjnej. Jednocześnie bardzo potrzebne jest zaznaczenie, że stany zastoju bywają złożonymi przypadłościami. Mogą mieć różne przyczyny i różny przebieg. Bywa,  że zalecenia ogólne należy mocno przemyśleć i dopasować do indywidualnej sytuacji Mamy i Maluszka. 

Celem tego filmu jest przede wszystkim przedstawienie prawidłowych działań w przypadku stanów zapalnych, aby uchronić Cię przed stosowaniem na własną rękę niebezpiecznych, a polecanych jeszcze często praktyk. 

Czasami zadziałają metody domowe, czasami jednak będziesz potrzebowała udać się do doradczyni laktacyjnej, lub nawet wykonać badania laboratoryjne. Ale po kolei :)

Kiedy pojawia się zastój pokarmu? Jakie znamy przyczyny zastoju pokarmu? 

Zastój pokarmu może pojawić się kiedy pierś jest nieefektywnie ssana przez dziecko, mleko przez dłuższy czas niż zwykle nie zostało spite, w nocy wystąpiła zbyt długa przerwa między karmieniami, nastąpiło mechaniczne uciśnięcie lub uraz, bądź wtedy  kiedy jest niewłaściwa technika przystawiania.

Jak może objawić się zastój pokarmu?

Objawiać się może wystąpieniem twardszego obszaru, wyczuwalnej “grudki” w piersi, utrudnionym wypływem pokarmu, zaczerwienieniem obszaru na piersi, dużą tkliwością i bolesnością. 

Jeśli nie podejmiemy szybko prawidłowych działań leczących zastój pokarmu, może w szybkim tempie dojść do wystąpienia stanu zapalnego piersi. Wówczas dołączają objawy grypopodobne, takie jak gorączka, dreszcze, uczucie osłabienia. [film] Warto więc zacząć działać od razu.

Najnowsze (2022 r.) zalecenia postępowania w przypadku zastoju i zatkanego kanalika

W większości sytuacji z zastojem pokarmu można poradzić sobie metodami domowymi, pod warunkiem, że zadziałamy szybko i wdrożymy odpowiednie metody terapeutyczne. Najistotniejsze jest regularne przystawianie dziecka do piersi w której pojawił się zastój.

Jeśli wypływ jest utrudniony, a dziecko nie chce spić napiętej piersi, warto zrobić chłodny okład, bardzo delikatnie przegłaskać pierś w kierunku do brodawki, aby uruchomić oksytocynę i przystawić raz jeszcze malucha bądź laktator. 

Częstotliwość przystawiania/odciągania

Nie musisz zwiększać częstotliwości przystawiania dziecka do piersi, jeśli dotychczas była ona w normie. Najnowsze zalecenia podkreślają istotną rolę umiarkowanego, ostrożnego odciągania pokarmu, czyli nie opróżniamy piersi laktatorem do “pustych”, ponieważ będzie powodować to wzmożoną produkcję pokarmu z tej piersi i może przyczynić się do powstania  większego  obrzęku i stanu zapalnego. Zaleca się za to ręcznie odciągać niewielkie ilości pokarmu do uczucia ulgi, jeśli szybko odczuwasz ból w napełniającej się piersi.

Czy podczas zastoju powinnam karmić w jakiejś określonej pozycji?

Do niedawna można było usłyszeć zalecenie o karmieniu w pozycji "na wilczycę". Obecnie wiemy, że nie ma danych potwierdzających skuteczność tej metody w przypadku zastoju. Zatem nie ma konieczności ustawiania malucha w żadnej specyficznej pozycji, jeśli dziecko dotychczas spijało pierś efektywnie.

Zimne okłady, leki przeciwzapalne

Jeśli pierś jest mocno obrzęknięta, to zastosuj zimny okład na 10-15 minut przed i po karmieniu piersią, a także włącz leki przeciwzapalne takie jak Ibuprofen, w dawce do 400 mg - 4 razy na dobę.

Jeśli stosujesz w tym okresie laktator, zwróć uwagę i upewnij się, że lejek jest dobrany prawidłowo, a laktator efektywnie odciąga pokarm. 

Nie należy podczas zastoju czy stanu zapalnego wylewać odciągniętego pokarmu, jest ono w pełni bezpieczne dla dziecka. 

Warto założyć dobrze podtrzymujący i nie uciskający biustonosz, bez fiszbin, aby zmniejszyć dyskomfort podczas zastoju. 

Czego unikać podczas zastoju?

Zdecydowanie unikaj silnego masażu piersi, ponieważ nasila on zastój, przyczyni się do powstania stanu zapalnego, obrzęku tkanek i uszkodzenia naczyń krwionośnych, czego skutkiem mogą być nawet siniaki.

Jeśli to możliwe, udaj się do doradcy laktacyjnego na drenaż limfatyczny i/lub założenie tejpingu. 

Co wesprze Cię w przypadku zastoju?

Do diety warto w tym okresie włączyć lecytynę, która usprawnia wypływ pokarmu. Lecytyna jest tradycyjnie stosowana w stanach zastoju pokarmu w kanalikach mlecznych. Jest polecana zarówno przez doradczynie laktacyjne jak i Mamy.

Aby dostarczyć organizmowi najlepszą formę lecytyny, możesz sięgnąć po preparat Milanella Complex, która  zawiera sproszkowaną, odolejoną lecytynę rzepakową, odznaczającą się większą zawartością fosfolipidów, w porównaniu do lecytyny płynnej.

Dzięki temu dostarczasz większą dawkę fosfolipidów w mniejszej objętości tabletki w porównaniu z preparatami opartymi na lecytynie sojowej. Drugim składnikiem preparatu Milanella Complex jest bromelaina, która wykazuje szereg właściwości prozdrowotnych, m.in. immunomodulujących oraz redukujących wzrost niektórych mikroorganizmów.

Probiotykoterapia 

W czasie zastoju warto włączyć probiotykoterapię bogatą w szczepy: Limosilactobacillus wcześniej znane jako Lactobacillus fermentum lub Ligilactobacillus wcześniej znane jako Lactobacillus salivarius. 

Udział probiotykoterapii we wspomaganiu leczenia stanów zastoju, w tym nawracających stanów zastoju, jest obecnie przedmiotem dużego zainteresowania naukowców.

Duże nadzieje pokłada się właśnie w działaniach wspierających mikrobiotę gruczołu piersiowego. Bakterie Limosilactobacillus fermentum oraz Ligilactobacillus salivarius zostały zidentyfikowane jako te “dobre” bakterie, których obecność w gruczole piersiowym ma pozytywny wpływ na równowagę mikrobioty gruczołu piersiowego. Szczepy L. Salivarius znajdziesz w preparacie Milanella Biom, która jest drugą formą wspierania piersi w stanach zastoju i zapalenia proponowaną przez Nutropharmę. 

Oba te preparaty, Milanella Complex i Milanella Biom, działają prewencyjnie w przypadku stanów zastoju i zapalenia.

Który preparat zastosować: Milanella Complex czy Milanella Biom?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, który preparat będzie bardziej wskazany dla Ciebie, Milanella Biom czy Milanella Complex, warto wyjść od diagnozy.

Czy dotyczą Ciebie zatkane kanaliki, zastój, zapalenie, a może… galaktocele?

Aby pomóc Ci wstępnie ustalić, jaki problem Ciebie dotyczy, stworzyłyśmy film “Czy to zastój czy zatkany kanalik? Jak to odróżnić?”, warto go z uwagą obejrzeć. 

Jeśli dotyczy Cię problem zatkanego kanalika, wspomagaj się preparatem Milanella Complex, ponieważ zawarta w nim, silnie skoncentrowana, sproszkowana lecytyna rzepakowa wzmocniona bromelainą będzie zmniejszała lepkość pokarmu i udrażniała przepływ mleka. 

Jeśli dotyczy Ciebie problem zatkanego kanalika, miejscowego zastoju oraz/lub zapalenia, właściwe będzie włączenie preparatu Milanella Biom, który poprzez działanie starannie wyselekcjonowanych probiotyków wesprze gruczoł piersiowy w poradzeniu sobie z możliwym namnażaniem się “złych bakterii” w gruczole piersiowym.

Ten stan dysbiozy pomiędzy “dobrymi” a “złymi” bakteriami może doprowadzić do bakteryjnego zapalenia piersi, które wymaga antybiotykoterapii. A tej każda z nas chce uniknąć. 

W każdym rodzaju stanu zastoju i zapalenia Twój organizm odniesie korzyść z jednoczesnego stosowania preparatów Milanella Biom i Complex. Ich wspierające właściwości połączą się, aby dać ostateczny efekt wyjścia ze stanu zapalenia czy zastoju. Zatem bez obaw możesz przyjmować oba preparaty jednocześnie.

Co zrobić, jeśli zastój nie ustępuje a samopoczucie się pogarsza?

Jeśli nie zauważysz poprawy po upływie 48 h, wystąpiła dodatkowo gorączka i objawy grypopodobne nie mijają lub masz dodatkowo rany brodawek, oprócz wspomagania się leczeniem przeciwzapalnym (Ibuprofen) niezbędne będzie jak najszybsze włączenie antybiotykoterapii. Pamiętaj w tym okresie o odpoczynku i nawadnianiu organizmu, aby wspomóc go w jak najszybszej regeneracji.

Dziękuję Ci za wspólny czas. Cieszę się, że szukasz rozwiązań problemów z karmieniem piersią wśród zaleceń zgodnych z aktualną wiedzą. Trzymam za Was kciuki. Jeśli przechodzicie teraz problemy z karmieniem, wierzę, że już wkrótce będziesz cieszyła się bezproblemową laktacją :) Do zobaczenia w następnym filmiku!

Autorka

mgr Anna Bazydło, położna, doradczyni laktacyjna w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka. 

Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa

Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
2024-04-07
Bardzo doceniam pomoc pani Ewy
pixel