Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Karmienie piersią w nocy - najczęstsze pytania

2022-10-09
Karmienie piersią w nocy - najczęstsze pytania

Karmienie piersią w nocy

Pojemność brzuszka noworodka i niemowlęcia oraz lekkostrawny charakter pokarmu Mamy determinują naturę karmień nocnych. Znaczenie ma również burzliwie dojrzewający układ nerwowy noworodka, dla którego długi sen to jeszcze sprawność, którą będzie zdobywał przez następne lata. Warto znać naturę, specyfikę i znaczenie karmień nocnych, aby mądrze zdecydować o tym, jak będzie wyglądała Wasza noc. Poznajmy zatem kilka kluczowych faktów o karmieniu w nocy. 

Skład pokarmu kobiecego w nocy

Słyszałaś być może o tym, że pokarm nocny jest bardziej tłustyTo prawda. Mleko nocne ma większą zawartość tłuszczów, wypełnia brzuszek na nieco dłużej, niż mleko dzienne. Mleko Mamy zawiera również melatoninę, czyli hormon snu. Organizm dziecka nie produkuje samodzielnie melatoniny aż do około 20 tygodnia życia. Dopiero z czasem szyszynka Dziecka zacznie nieśmiało produkować własną melatoninę. 

Jest jeszcze jeden składnik Mleka Mamy, który ułatwia Dziecku spokojny, odżywczy sen. Są to nukleotydy purynowe 5’AMP i 5’GMP. Są one uważane za induktory snu, wpływają wyciszająco na ośrodkowy układ nerwowy Dziecka. 

Czy da się wyspać karmiąc piersią?

Naukowcy dowiedli, że kobiety karmiące piersią śpią dłużej o ok. 30 - 60 minut w ciągu doby w porównaniu z Mamami karmiącymi mlekiem modyfikowanym. Jeśli tylko nie musisz wybudzać się, aby nakarmić Maluszka (iść do innego pokoju, podchodzić do łóżeczka, siadać w fotelu), to karmienie może wcale nie wybudzić Cię ze snu. Co więcej - w trakcie karmienia wytwarza się oksytocyna - hormon relaksu i błogości. Ona pozwoli Ci szybko wrócić do przyjemności snuJeśli chodzi o wsparcie Partnera - jak najbardziej możesz zostawić mu nocną zmianę pieluszki :) 

Czy koniecznie trzeba karmić niemowlęta w nocy piersią?

Wiem, tęsknisz do nocy przespanej cięgiem. Chciałabyś, aby Partner odciążył Cię z trudu opieki nad Waszym wspólnym skarbem w nocy. Czy ominięcie karmień nocnych na rzecz wyspania się jest groźne? Niestety tak. Dla utrzymania laktacji regularne karmienia nocne są niezwykle istotne na etapie kształtowania się i stabilizowania laktacji. Omijanie karmień nocnych doprowadzi do wygaszenia produkcji pokarmu. 

Dlatego ten kuszący pomysł, aby odciągnąć pokarm w ciągu dnia i zostawić Partnerowi, aby podał butelką w nocy, stosujemy w naprawdę wyjątkowych przypadkach. Za to śmiało możemy zostawić Partnerowi zmianę pieluszek.  

Dodatkowo, karmienia nocne, ze względu na większą zawartość tłuszczu w mleku nocnym, mają znaczny wpływ na przyrosty wagi Niemowlęcia. 

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

  • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

  • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

  • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Jak sprawić, aby karmienie piersią w nocy było wygodniejsze? 

Zacznijmy od wyboru, który spędzał Tobie i pewnie Partnerowi sen z powiek, gdy jeszcze byliście w ciąży. Czy dziecko będzie spało z nami w łóżkuCzy będzie spało w swoim łóżeczkuA może będzie spało w swoim pokoju

Charakter karmienia piersią w nocy sprawia, że Dziecko “pod ręką” oznacza dla Mamy lepiej przespaną noc. Na naukę samodzielności jeszcze przyjdzie czas. Bobas, który śpi obok Ciebie (i tutaj łóżko - dostawka to najlepsze i najbezpieczniejsze rozwiązanie) sprawia, że  

  • zareagujesz na pierwsze oznaki głodu, zanim Maluch rozpłacze się i rozbudzi na dobre
  • przytulisz dziecko do piersi jednym ruchem
  • po karmieniu odłożysz niezauważalnie 

Dzięki współspaniu zarówno Ty jak i Maluch nawet nie poczujecie, że się budziliście. 

Lampka nocna Neno Titto

Oczywiście może zajść konieczność zmiany pieluszki. Delikatnie przyciemnione światło jest tutaj miłym towarzyszem. We Wróżce Cycuszce bardzo lubimy silikonową lampkę Neno Titto. Jest ładowana (żegnajcie baterie!) i ma przyjemne, różnorodne i delikatne barwy światła.   

koszula nocna do karmienia

Jeśli chodzi o koszulę do karmienia, to to, co najlepiej się sprawdzi w nocy, to koszula odchylana. Guziki i zamki zostawmy sobie na dzień. 

Niewyczuwalny biustonosz do spania i karmienia

Noc wymaga też biustonosza do karmienia, ponieważ potrzebujemy mieć wkładki laktacyjne. Tutaj modele Sleep od Medela i Momtobe dadzą Ci naprawdę wygodny sen i uproszczą podanie piersi w nocy.

Wygodny i uroczy biustonosz do karmienia w nocy Model sleep od Momtobe

Wygodny stanik jest kluczowy też z jeszcze jednego powodu. Piersi nie mogą być uciskane w żadnym miejscu. Szczególnie w nocy to najszybszy sposób, aby rano obudzić się z kiełkującym stanem zapalnym.

Wygodna pozycja do karmienia w nocy

Spróbuj karmić w nocy w pozycji leżącej lub biologicznej. Przy karmieniu w pozycji leżącej, pod Twoją głową jest poduszka, Maluszek jest i wcina na leżąco. Do pełni szczęścia wystarczy, że za plecami Dziecka położysz karmiuszkę, która ustabilizuje jego pozycję. Możesz też wybrać pozycję  naturalną odchyloną, zwaną też biologicznąTo, którą wybierzesz, zależy w dużej mierze od wielkości Twojego biustu i też po prostu indywidualnych preferencji. Spróbuj różnych rozwiązań, a na pewno wkrótce znajdziesz takie, które będzie dla Was obojga optymalne. 

Karmiuszka pozwala na stabilną pozycję podczas karmienia pierisą na leżąco

Czy wybudzać noworodka w nocy na karmienie? Co ile wybudzać na karmienie w nocy?

W pierwszych tygodniach życia dziecka chcemy, aby nocne przerwy w karmieniach nie były dłuższe niż 3-4 godziny. Zatem wybudzamy co 3-4 godziny. Wynika to m.in. z potrzeby dobrego wystymulowania laktacji i utrzymaniu prawidłowego tempa przybierania na masie dziecka. Ta zasada dotyczy wszystkich noworodków, ale jest szczególnie ważna u noworodków z żółtaczką fizjologiczną, wcześniaków oraz Maluszków, które mają niskie przyrosty masy.

Do kiedy wybudzać noworodka w nocy na karmienie?

Jeśli Dzieciątko do drugiego tygodnia życia odzyskało masę urodzeniową, dalej przybiera na wadze powyżej 180 g tygodniowo, zgłasza się do karmień regularnie, je efektywnie przez 10-1 5min (słyszysz lub obserwujesz miarowe przełknięcia), a nocne wyburzanie kosztuje Was sporo wysiłku, po którym Dziecko ewidentnie wydaje się bardziej zaspane niż głodne, to prawdopodobnie możemy pozwolić na dłuższe przerwy nocne.

Pamiętamy tu o zasadzie, by w godzinach nocnych karmień było minimum 1-2. Co innego w sytuacji jeśli nie mamy pewności co do powyższych. Pamiętajcie też, że karmimy na żądanie dziecka, ale też swoje. Długie nocne przerwy mogą początkowo powodować przepełnienia się piersi i wymagać zaplanowania nocy tak, by stopniowo przestawić swoją produkcję na nowe tory.

Współautorka tekstu
Anna Matuszczak
Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią
Autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy:
Prowadzi warsztaty i webinary przygotowujące do karmienia piersią. 

Współautorka tekstu
Ewa Zielińska
położna i doradczyni laktacyjna

Prowadzi konsultacje laktacyjne online, w Poradni i domowe a także webinary i warsztaty przygotowujące do karmienia piersią. 

Dziękuję Ci za lekturę tekstu o karmieniu piersią w nocy. Mam nadzieję, że odpowiedział on na większość Twoich pytań i zainspirował do odpowiednich działań.

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

Chcesz wiedzieć więcej o sztuce karmienia piersią?

Koniecznie zapisz się na newsletter Wróżki Cycuszki. Już wkrótce przekonasz się, że newsletter może być tak przyjemny jak czytanie maila od bliskiej koleżanki, z którą masz mnóstwo wspólnych tematów i która jak nikt inny rozumie Twoje macierzyńskie wyzwania

 

Pokaż więcej wpisów z Październik 2022
Zaufane Opinie IdoSell
4.90 / 5.00 609 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-10
Bardzo dobra atmosfera rozmowy, konkretny plan działania i dużo wsparcia od Pani Ani, prowadzącej spotkanie. Teraz jestem spokojna, że damy radę. Jesteśmy już w trakcie odstawiania i póki co idzie tak jak omawiałyśmy. Polecam całym sercem! :)
2024-07-08
Serdecznie polecam. Do "Wróżki" zgłosiłam się interwencyjnie z zatorem w piersi, okazało się, że robiłam wszystko nie tak jak należało pogarszając jedynie stan piersi. Bardzo szybko uzyskałam poradę online (1h od zgłoszenia), dzięki czemu już podczas pierwszego karmienia po konsultacji pierś zaczęła się ponownie opróżniać. Doceniam Panie za zaangażowanie oraz szeroką i najbardziej aktualną wiedzę. Uzyskana porada była bardzo kompleksowa. Serdecznie dziękuję za pomoc! :)
pixel