Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Kolektor pokarmu - poznaj wszystkie jego możliwości.

2021-09-26
Kolektor pokarmu - poznaj wszystkie jego możliwości.

Nie bez powodu nazywają go “magiczną buteleczką”. Jego możliwości są niemal czarodziejskie, a cała moc zaklęta jest w niezwykle prostym urządzeniu.

W tym artykule przedstawię Ci wszystkie możliwości silikonowego zbiorniczka na pokarm, abyś mogła jeszcze dziś dodać go do swojego ekwipunku mamy karmiącej.

W tej chwili na polskim rynku dostępnych jest kilka modeli kolektorów. Do Concept Store Wróżki wybrałyśmy modele kolektora Mamikolektora Lansinoh oraz kolektora Neno Leite. 

Pokażę Ci też, jak sposób założenia kolektora na pierś modyfikuje jego działanie.

Przeczytasz również o tym, dlaczego warto podchodzić z rozwagą i ostrożnością do stosowania tej białej magii ;)

Zacznijmy od podstaw...

Do czego przyda się kolektor pokarmu?


Jego pierwszorzędne zadanie, które na pewno znasz, to zbieranie pokarmu pochodzącego z tak zwanego samoistnego wypływu. Czym jest ten samoistny wypływ?

Na początku karmienia piersią, przy prawidłowo rozpoczętej laktacji, ilość produkowanego przez organizm pokarmu jest kilka razy większa niż potrzebuje noworodek. Mleko leje się strumieniami z lewej piersi podczas karmienia z prawej, i odwrotnie. Właśnie w tym okresie najbardziej docenisz możliwości kolektora.

Aby zachować każdą cenną kroplę pokarmu, nakładasz silikonowy zbiorniczek na pierś, którą aktualnie nie karmisz.

Będziesz zdziwiona, jak wiele mleka jesteś w stanie uzyskać nie robiąc praktycznie NIC.

 

Mamy, które używają kolektora, przysyłają mi zdjęcia z uzbieranym pokarmem - z jednego karmienia nie robiąc nic możesz uzbierać nawet 60 ml mleka. To dziwi nawet same mamy - do tej pory całe to mleko wsiąkało we wkładkę, pieluszkę, koc, bluzkę, koszulkę… :)

 

Opinie o kolektorze mleka

Opinie o kolektorze zebrałam od wróżkowych mam, szukałam też ich tak naprawdę po całym świecie... :) Oto niektóre z nich:

 

“Ja laktator sprzedałam, bo moje piersi nie współpracowały z nim... Ręczny też tak samo, za to kolektor - cudo! Obie ręce wolne, leci samo, łatwo się myje.”
Justyna


“Bardzo mi pomógł w czasie nawału i pozwala uzbierać wystarczająco pokarmu w ciągu dnia aby wypełnić 6 uncji (177 ml) i 3-4 buteleczki dla męża, który karmi gdy ja mam drzemkę w ciągu dnia. Na zebranie tych ilości nie przeznaczam żadnego dodatkowego czasu, a do tego jest super łatwo go umyć”

recenzja mamy w 6 dniu po porodzie
źródło


“Jestem 15 dni po porodzie a w zamrażarce mam już 70 uncji (nieco ponad 2 litry), a to tylko używając go kilka razy dziennie”
źródło


“Byłam tak zachwycona tym, co zobaczyłam, że żałuję, że nie było Haakaa gdy karmiłam sześcioro moich dzieci. Ale gdy urodzi się mój wnuk, upewnię się że jego mama będzie używała Haakaa od pierwszego dnia”
Anne Smith, IBCLC

“Jestem pod wrażeniem kolektora pokarmu piękna sprawa właśnie "podłączyłam" podczas karmienia i zleciało 50ml, szkoda mleka na takie ściekanie. Super sprawa”
Kasia


Czy warto zbierać mleko z samoistnego wypływu?


Kiedy poznasz niezwykłe właściwości Twojego mleka, zrozumiesz, że każda kropla jest na wagę złota. Podam Ci tylko 3 z kilkudziesięciu możliwych zastosowań:

1. Najprostszy sposób, w jaki możesz użyć tego mleka, to dolać je do kąpieli maluszka. Nic tak dobrze nie wpłynie na jego skórę-w-budowie jak odżywcze i bakteriobójcze składniki mleka.

2. A jeśli już teraz planujesz na kilka miesięcy do przodu, lub lubisz zabezpieczyć się na różne okoliczności, zebrane mleko zamrozisz i skorzystasz z niego gdy będziesz musiała (lub chciała ;)) wyjść na dłużej niż 3 godziny z domu.

Przy okazji, sprawdź ten ekonomiczny i ekologiczny sposób na przechowywanie mleka - buteleczki sterifeed (takie, jak używane w bankach mleka)

3. Zebrane mleko warto podać starszakowi - podbuduje to jego zapewne wątłą przedszkolną odporność.

Wszystkie zalety kolektora


Kolektor kocha się od pierwszego użycia. Nie tylko pozwala zebrać cenne krople, ale również:

1. Pozwoli Ci bez żadnego dodatkowego wysiłku zebrać zapas mleka, który przyda się przy dłuższym wyjściu bez dziecka

2. Możesz używać go w każdej pozycji - na leżąco, siedząco, nawet do góry nogami ;)

3. Jest odpowiedni do każdej wielkości brodawki - nie musisz dopasowywać go pod kątem średnicy tunelu lejka.

4. Nie musisz go trzymać podczas używania!

5. Jest superłatwy w zakładaniu.

6. Jest jeszcze łatwiejszy w myciu (zmywarka lub 2-3 minuty w gotującej wodzie).

7. Nie wymaga dostępu do elektryczności.

8. Nie wymaga pracy rąk.

9. Nie ma drenów, kabli i małych części, które łatwo zgubić.

10. Nie wydaje dźwięku.

 

Jak założyć silikonowy zbiornik pokarmu? Poznaj dwa sposoby, aby trzymał się stabilnie.Istnieją dwa sposoby na to, aby założyć kolektor pokarmu na pierś.
Od tego, który wybierzesz, zależy też ilość mleka, jaką uzyskasz.


Sposób nr 1 Lekkie założenie - zbieranie optymalnej ilości mleka

Ten sposób daje optymalny stopień przyssania i mniej stymuluje wypływ pokarmu. Polega on na tym, że nakładasz buteleczkę na pierś, następnie ją ściskasz, a po przyłożeniu do piersi (brodawkę umieść w środku otworu) rozluźniasz uchwyt silikonu.

Nakładasz ➙ ściskasz ➙ rozluźniasz.

Taki sposób nałożenia kolektora spowoduje delikatne zassanie brodawki.
Przy tym sposobie bądź uważna na ewentualne odessanie kolektora. Może on spaść szturchnięty przez bobasa.


Sposób nr 2. Mocne założenie - stymulacja wypływu mleka czyli jeszcze więcej zebranego pokarmu


Ten sposób nakładania zagwarantuje trwałe, mocne przyssanie, a zarazem spowoduje maksymalną ilość wypływu (i będzie ten wypływ stymulować jednocześnie). Polega on na tym, że wywijasz kołnierz kolektora i w ten sposób przykładasz go do piersi i "centrujesz brodawkę". Teraz ściskasz buteleczkę. Następnie , kiedy masz pewność, że brodawka jest umieszczona w centrum otworu, odwijasz kołnierz i rozluźniasz uścisk buteleczki.

Wywijasz kołnierz ➙ Przystawiasz Ściskasz Centrujesz Odwijasz kołnierz ➙ Rozluźniasz uścisk buteleczki.

W ten sposób kolektor przyssiewa się do piersi tak, że nie musisz go podtrzymywać ręką. Ba, możesz z nim chodzić, wykonywać mniejsze ruchy, nic się nie stanie, jeśli maluch w sposób nieskoordynowany dotknie rączką czy nóżką zbiorniczek.

Aby uzyskać jeszcze więcej mleka, możesz pobudzić ruch brodawki poprzez rytmiczne, delikatne ściskanie bazy kolektora.

 

⚠ UWAGA - proszę bądź ostrożna stosując oba sposoby założenia kolektora.
Gdy zaczniesz go używać, obserwuj bacznie swoje piersi i swoją podaż pokarmu. Najlepiej wprowadzaj kolektor stopniowo.

Dlaczego? Ponieważ używanie kolektora może pobudzić Twoje piersi do zwiększonej produkcji pokarmu. Jak bardzo? Dużo zależy od etapu Twojej laktacji oraz częstotliwości używania kolektora.

I tutaj znów - każde karmienie piersią jest inne. Czasami ucieszymy się z kilkudziesięciu dodatkowych mililitrów mleka, a czasami będą stanowiły one problem. Dlatego wprowadzając kolektor, obserwuj swoją laktację i najlepiej wprowadzaj go stopniowo.


Czy kolektor może zastąpić laktator?


W Polsce ta silikonowa buteleczka określana jest jako “kolektor pokarmu”. Nazwa sugeruje funkcję, jaką jest zbieranie mleka. W USA ten sam produkt (najpopularniejszą marką jest Haakaa) występuje pod nazwą “The Haakaa breast pump” lub “The Haakaa manual breast pump”. A przecież breast pump to laktator. Za oceanem bardzo często ten produkt przedstawiany jest i używany jako alternatywa dla laktatora. Jednocześnie określa się go jako “breast milk catcher”, czyli “łapacz mleka mamy”, i ta nazwa sugeruje tę jego podstawową funkcję.

W mojej opinii jest wiele sytuacji, w których kolektor spełni zadanie laktatora.

Samo zebranie mleka do późniejszego wykorzystania to właśnie jego podstawowa funkcja. Jeśli od początku będziesz używała kolektora właśnie w tym celu, szybko zbierzesz duży zapas mleka w zamrażarce. (A przechowasz ten zapas dzięki buteleczkom sterifeed, Medela, Ardo, czy woreczkom Medela, Neno lub Lansinoh)

Kolektor może również przydać się do odetkania zatkanego kanalika, ale o temu tematowi poświęcę osobny post.

Myślę, że każda mama odkryje dla siebie wiele zastosowań kolektora. Kolektor to jedna z niewielu rzeczy, którą polecam jako element wyprawki do karmienia piersią.

Kiedy kolektor NIE zastąpi laktatora?


W idealnym świecie ta magiczna, tania i łatwa w obsłudze buteleczka szybko wyparłaby laktatory. Niestety, w czasie naszej laktacyjnej podróży zdarzają się przeróżne konfiguracje problemów i potrzeb.

Kolektor nie stanowi rozwiązania każdej z tych sytuacji. Być może zdarzą się takie okoliczności, w których to laktator przyjdzie na pomoc.

Chciałabym, abyś decydując się czy to na kolektor, czy laktator, była świadoma, w jaki sposób możesz optymalnie wykorzystać oba te rozwiązania.

✖ Kolektor nie przyda się wtedy, gdy Twoja laktacja jest już ustabilizowana i gdy nie masz już wolnego wypływu podczas karmienia piersią. Czyli kiedy? To zależy od organizmu i może mieć miejsce już od 2 tygodnia. Znam jednak mamy, które nawet w 10 mc życia dziecka wciąż mają wypływ z drugiej piersi.

✖ Kolektor nie zastąpi laktatora, gdy będziesz potrzebowała rozkręcić laktację lub tymczasowo odstawić dziecko od piersi i wówczas ściągać pokarm. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem nadal będzie laktator elektryczny na jedną lub obie piersi.

Gdy będziesz potrzebowała zrobić zapas pokarmu gdy laktacja jest już ustabilizowana (najczęściej od drugiego miesiąca życia dziecka), a samoistny wypływ nie jest już tak spektakularny, również i tutaj praca z laktatorem będzie bardziej efektywna.

✖ Innym scenariuszem, w którym kolektor nie sprawdzi się tak, jak laktator, jest np. konieczność zainicjowania laktacji (w przypadku gdy noworodek z jakiegoś powodu nie rozpoczyna ssania).

Mam nadzieję, że udało mi się zrozumiale wyjaśnić podstawowe aspekty stosowania kolektora. Jeśli pojawią się w Twojej głowie pytania przed jego zakupem lub w trakcie używania - chętnie udzielę odpowiedzi - zatem nie krępuj się i zadaj je tutaj w komentarzu.

 

Więcej o kolektorze - obejrzyj Wróżkotalk 

"Kolektor pokarmu. Czy zastąpi laktator? Dwa sposoby jego używania"

Jeśli uważasz, że ten post może pomóc innym mamom bardziej świadomie przejść laktacyjną drogę, podziel się tą wiedzą :)

A jeśli chcesz jako pierwsza dowiedzieć się o nowym filmiku na kanale Youtube Wróżki Cycuszki, nowym poście lub ciekawym produkcie lub atrakcyjnej promocji, koniecznie zapisz się do naszego newslettera.Źródła:

https://www.breastfeedingbasics.com/qa/does-the-haakaa-breast-pump-live-up-to-the-hype
https://growingfamilies.co.uk/2016/08/24/this-years-big-thing/
https://www.theanalyticalmommy.com/haakaa-silicone-breast-pump-review/

 

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.92 / 5.00 321 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2022-09-30
Profesjonalne podejście. Pełne zaangażowanie i brak presji czasu.
2022-09-14
Super! :)

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.

Zamknij
pixel