Kolektor pokarmu - poznaj wszystkie jego możliwości.
Nie bez powodu nazywają go “magiczną buteleczką”. Jego możliwości są niemal czarodziejskie, a cała moc zaklęta jest w niezwykle prostym urządzeniu.
W tym artykule:
-
Przedstawię Ci wszystkie możliwości oraz zalety silikonowego zbiorniczka na pokarm.
-
Poznasz trzy typy kolektorów dostępnych na rynku na przełomie 2022/2023.
-
Pokażę Ci dwa sposoby założenia kolektora dzbankowego na pierś modyfikujące jego działanie.
-
Przeczytasz o tym, czy kolektor rozkręca laktację lub zabiera mleko Dziecku.
1. Do czego przyda się kolektor pokarmu? Możliwości i zalety silikonowego zbiorniczka.
Jego pierwszorzędne zadanie, które na pewno znasz, to zbieranie pokarmu pochodzącego z tak zwanego samoistnego wypływu. Czym jest ten samoistny wypływ?
Na początku karmienia piersią (przez ok. dwa do nawet kilkunastu tygodni), przy prawidłowo rozpoczętej laktacji, ilość produkowanego pokarmu jest znacznie większa niż potrzebuje noworodek. Mleko leje się strumieniami z lewej piersi podczas karmienia z prawej, i odwrotnie. Właśnie w tym okresie najbardziej docenisz możliwości kolektora.
Aby zachować każdą cenną kroplę pokarmu, nakładasz silikonowy zbiorniczek na pierś, którą aktualnie nie karmisz.
Będziesz zdziwiona, jak wiele mleka jesteś w stanie uzyskać nie robiąc praktycznie NIC.
Mamy, które używają kolektora, przysyłają mi zdjęcia z uzbieranym pokarmem - z jednego karmienia nie robiąc nic możesz uzbierać nawet 60 ml mleka. To dziwi nawet same mamy - do tej pory całe to mleko wsiąkało we wkładkę, pieluszkę, koc, bluzkę, koszulkę… :)
Wszystkie zalety kolektora
Kolektor kocha się od pierwszego użycia. Nie tylko pozwala zebrać cenne krople, ale również:
1. Pozwoli Ci bez żadnego dodatkowego wysiłku zebrać zapas mleka, który przyda się przy dłuższym wyjściu bez dziecka
2. Możesz używać go w każdej pozycji - na leżąco, siedząco, nawet do góry nogami ;)
3. Jest odpowiedni do każdej wielkości brodawki - nie musisz dopasowywać go pod kątem średnicy tunelu lejka.
4. Nie musisz go trzymać podczas używania!
5. Jest superłatwy w zakładaniu.
6. Jest jeszcze łatwiejszy w myciu (zmywarka lub 2-3 minuty w gotującej wodzie).
7. Nie wymaga dostępu do elektryczności.
8. Nie wymaga pracy rąk.
9. Nie ma drenów, kabli i małych części, które łatwo zgubić.
10. Nie wydaje dźwięku.
2. Trzy typy kolektorów
Obecnie na rynku mamy dostęp trzech typów zbiorniczków kolekcjonujących pokarm:
1. Muszle laktacyjne.
2. Kolektory "dzbanuszki".
3. Kolektor muszlowy.
3. Jak założyć kolektor "dzbanuszkowy"? Poznaj dwa sposoby, aby trzymał się stabilnie.
Istnieją dwa sposoby na to, aby założyć kolektor pokarmu na pierś.
Od tego, który wybierzesz, zależy też ilość mleka, jaką uzyskasz.
Sposób nr 1 Lekkie zassanie
Ten sposób daje optymalny stopień przyssania i mniej stymuluje wypływ pokarmu. Polega on na tym, że nakładasz buteleczkę na pierś, następnie ją ściskasz, a po przyłożeniu do piersi (brodawkę umieść w środku otworu) rozluźniasz uchwyt silikonu.
Nakładasz ➙ ściskasz ➙ rozluźniasz.
Taki sposób nałożenia kolektora spowoduje delikatne zassanie brodawki.
Przy tym sposobie bądź uważna na ewentualne odessanie kolektora. Może on spaść szturchnięty przez bobasa.
Sposób nr 2. Mocne założenie - stymulacja wypływu mleka
Ten sposób nakładania daje trwałe, mocne przyssanie, a zarazem spowoduje maksymalną ilość wypływu (i będzie ten wypływ stymulować jednocześnie). Polega on na tym, że wywijasz kołnierz kolektora i w ten sposób przykładasz go do piersi i "centrujesz brodawkę". Teraz ściskasz buteleczkę. Następnie , kiedy masz pewność, że brodawka jest umieszczona w centrum otworu, odwijasz kołnierz i rozluźniasz uścisk buteleczki.
Wywijasz kołnierz ➙ Przystawiasz ➙ Ściskasz ➙ Centrujesz ➙ Odwijasz kołnierz ➙ Rozluźniasz uścisk buteleczki.
W ten sposób kolektor przyssiewa się do piersi tak, że nie musisz go podtrzymywać ręką. Ba, możesz z nim chodzić, wykonywać mniejsze ruchy, nic się nie stanie, jeśli maluch w sposób nieskoordynowany dotknie rączką czy nóżką zbiorniczek.
Aby uzyskać jeszcze więcej mleka, możesz pobudzić ruch brodawki poprzez rytmiczne, delikatne ściskanie bazy kolektora.
Polecane kolektory
Muszle laktacyjne Claro marki Neno
☑ Zbiorą mleko pierwszej fazy - nawet do 60 ml.
☑ Nie pobudzają laktacji.
☑ Dobry wybór dla Mam, które nie chcą lub nie powinny pobudzać produkcji pokarmu.
Kolektor w kształcie dzbanka marki Lansinoh
☑ Odpowiednio zastosowany, może aktywnie pobudzać produkcję pokarmu.
☑ Zbiera duże ilości pokarmu - do 100 ml.
☑ Posiada smycz zabezpieczającą przed rozlaniem podczas karmienia.
☑ Posiada przyssawkę zabezpieczającą przed rozlaniem podczas odkładania.
☑ Odpowiedni dla Mam, które potrzebują w krótkim czasie zebrać dużą ilość pokarmu.
☑ Odpowiedni dla Mam, które pracują nad pobudzeniem laktacji (tutaj uwaga - należy starannie przemyśleć scenariusz jego używania)
Kolektor w kształcie muszli MilkMe marki babyono
☑ Kolektor chowany do biustonosza, ma możliwość przyssania do piersi i modulowania ilości zebranego pokarmu pierwszej fazy.
☑ Zbiera średnie ilości pokarmu - do 60 ml.
☑ Odpowiedni dla Mam, które potrzebują zbierać średnie ilości pokarmu.
☑ Może być użyty w scenariuszu pracy nad pobudzeniem laktacji.
Zobacz ten kolektor w sklepie Wróżka Cycuszka
4. Czy kolektor rozkręci laktację? Zabierze Dziecku mleko? Na co warto uważać.
Mamy używające kolektora najczęściej martwią się dwiema potencjalnymi sytuacjami: że kolektor pobudzi nadmiernie laktację, oraz że kolektor zabierze mleko Dziecku. Czy rzeczywiście jest się o co martwić?
Na pytanie o to, czy kolektor zabierze mleko Dziecku odpowiada położna Ewa Zielińska we wpisie na blogu oraz filmie na kanale YouTube Wróżki Cycuszki, który jest w trakcie przygotowania.
W Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka widziałyśmy już wiele Mam, które nadmiernie wystymulowały laktację poprzez użycie kolektora. Z kolei w przypadku problemów z karmieniem piersią i nieefektywnym ssaniu Maluszka również prawdopodobne jest, że kolektor zbierze mleko, które mogłoby być wypite przez Dziecko (a zamiast tego - otrzymuje je potem z butelki, co nie jest dobrą strategią utrwalania dobrych wzorów w karmieniu piersią).
Dlatego tak, jak najbardziej, kolektor może czasami wprowadzić niepotrzebne problemy do karmienia piersią lub pogłębić istniejące. Warto w stosowaniu kolektora uwzględnić spisane poniżej dobre praktyki.
5. Dobre praktyki w używaniu kolektora pokarmu
1. Wprowadź najwcześniej w 1 tygodniu laktacji.
2. Zbieraj tylko tyle pokarmu, ile rzeczywiście będzie Ci potrzebne w najbliższym czasie.
To, że kolektor, przy mocnym zassaniu, zbiera nawet 90 ml pokarmu, nie oznacza, że za każdym razem tyle powinnaś zebrać. Po pierwsze, wkrótce zabraknie miejsca w zamrażarce, a po drugie, stymulujesz w ten sposób laktację do wzmożonej produkcji.
Jeśli Twoja laktacja ukształtowała się w granicach normy, z reguły najlepiej będzie, jeśli będziesz używała kolektora niezbyt często (np. 2-4 razy dziennie) i trzymała go zassanego krótko, tak aby maksymalnie zebrać 20 - 40 ml.
Jeśli masz nadprodukcję pokarmu lub hiperaktywny wypływ, dla zebrania pokarmu będzie właściwy kolektor - muszla laktacyjna.
Gdy zaczniesz go używać, obserwuj bacznie swoje piersi i swoją podaż pokarmu.
Najlepiej wprowadzaj kolektor stopniowo.
Dlaczego? Ponieważ używanie kolektora może pobudzić Twoje piersi do zwiększonej produkcji pokarmu. Jak bardzo? Dużo zależy od etapu Twojej laktacji oraz częstotliwości używania kolektora.
I tutaj znów - każde karmienie piersią jest inne. Czasami ucieszymy się z kilkudziesięciu dodatkowych mililitrów mleka, a czasami będą stanowiły one problem. Dlatego wprowadzając kolektor, obserwuj swoją laktację i najlepiej wprowadzaj go stopniowo.
6. Czy kolektor może zastąpić laktator?
W Polsce ta silikonowa buteleczka określana jest jako “kolektor pokarmu”. Nazwa sugeruje funkcję, jaką jest zbieranie, kolekcjonowanie mleka. W USA ten sam produkt (najpopularniejszą marką jest Haakaa) występuje pod nazwą “The Haakaa breast pump” lub “The Haakaa manual breast pump”. A przecież breast pump to laktator. Za oceanem bardzo często ten produkt przedstawiany jest i używany jako alternatywa dla laktatora. Jednocześnie określa się go jako “breast milk catcher”, czyli “łapacz mleka mamy”, i ta nazwa sugeruje tę jego podstawową funkcję.
W mojej opinii jest wiele sytuacji, w których kolektor spełni zadanie laktatora.
Samo zebranie mleka do późniejszego wykorzystania to właśnie jego podstawowa funkcja. Jeśli od początku będziesz używała kolektora właśnie w tym celu, szybko zbierzesz duży zapas mleka w zamrażarce.
Myślę, że każda mama odkryje dla siebie wiele zastosowań kolektora. Kolektor to jedna z niewielu rzeczy, którą polecam jako element wyprawki do karmienia piersią.
Kiedy kolektor NIE zastąpi laktatora?
W idealnym świecie ta magiczna, tania i łatwa w obsłudze buteleczka szybko wyparłaby laktatory. Niestety, w czasie naszej laktacyjnej podróży zdarzają się przeróżne konfiguracje problemów i potrzeb.
Kolektor nie stanowi rozwiązania każdej z tych sytuacji. Być może zdarzą się takie okoliczności, w których to laktator przyjdzie na pomoc.
Chciałabym, abyś decydując się czy to na kolektor, czy laktator, była świadoma, w jaki sposób możesz optymalnie wykorzystać oba te rozwiązania.
✖ Kolektor nie przyda się wtedy, gdy Twoja laktacja jest już ustabilizowana i gdy nie masz już wolnego wypływu podczas karmienia piersią. Czyli kiedy? To zależy od organizmu i może mieć miejsce już od 2 tygodnia. Znam jednak mamy, które nawet w 10 mc życia dziecka wciąż mają wypływ z drugiej piersi.
✖ Kolektor nie zastąpi laktatora, gdy będziesz potrzebowała rozkręcić laktację lub tymczasowo odstawić dziecko od piersi i wówczas ściągać pokarm. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem nadal będzie laktator elektryczny na jedną lub obie piersi.
Gdy będziesz potrzebowała zrobić zapas pokarmu gdy laktacja jest już ustabilizowana (najczęściej od drugiego miesiąca życia dziecka), a samoistny wypływ nie jest już tak spektakularny, również i tutaj praca z laktatorem będzie bardziej efektywna.
✖ Innym scenariuszem, w którym kolektor nie sprawdzi się tak, jak laktator, jest np. konieczność zainicjowania laktacji (w przypadku gdy noworodek z jakiegoś powodu nie rozpoczyna ssania).
Mam nadzieję, że udało mi się zrozumiale wyjaśnić podstawowe aspekty stosowania kolektora. Jeśli pojawią się w Twojej głowie pytania przed jego zakupem lub w trakcie używania - chętnie udzielę odpowiedzi - zatem nie krępuj się i zadaj je tutaj w komentarzu.
Jeśli uważasz, że ten post może pomóc innym mamom bardziej świadomie przejść laktacyjną drogę, podziel się tą wiedzą :)
Autorka
Anna Matuszczak
Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią
Autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy"
Mama Heleny i Filipa, łącznie karmiła piersią 5 lat.
Źródła
https://www.breastfeedingbasics.com/qa/does-the-haakaa-breast-pump-live-up-to-the-hype
https://growingfamilies.co.uk/2016/08/24/this-years-big-thing/
https://www.theanalyticalmommy.com/haakaa-silicone-breast-pump-review/
Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.