Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pięć oznak, że karmienie piersią idzie Wam dobrze

2022-05-06
Pięć oznak, że karmienie piersią idzie Wam dobrze

Ten post będzie szczególnie interesujący dla mam noworodków i niemowląt do pół roku i dotyczy prawidłowości w karmieniu piersią w tym właśnie początkowym okresie.

Dlaczego? Ponieważ właśnie na samym początku macierzyństwa doświadczamy najwięcej niepokoju o karmienie piersią

Zacznijmy od tego, co to w ogóle znaczy, że karmienie piersią idzie dobrze?

Większość Rodziców powie lub pomyśli, że oznacza to, że dziecko się najada, a najedzone - jest:

 • spokojne,
 • niepłaczące,
 • śpiące po kilka godzin w dzień
 • przesypiające noc.


Wielu rodziców martwi się, że płacz czy trudniejsze zachowania dziecka wynikają z tego, że Maluszek się nie najada.

Bywa też, że o przyczynę płaczu bywa oskarżany skład mleka mamy lub to, co zjadła na kolację. Często jeszcze pojawiają się teorie, że mama ma za chude mleko.

Tymczasem świat noworodka jest bardziej złożony, noworodek to nie jest sam żołądek, ma on wiele potrzeb, które sygnalizuje z mniejszą lub większą siłą, może mieć również trudności wynikające ze swojej fizjologii czy anatomii.

Zatem po czym poznasz, że karmienie piersią idzie dobrze? Po niepłaczącym i śpiącym dziecku? Niekoniecznie.

1. Piersi się zmieniły

Jedną z oznak tego, że masz wystarczająco dużo pokarmu, jest najczęściej zmiana, jaką przeszły Twoje piersi.

Zaznaczę jednak, że sama zmiana gruczołu piersiowego nie gwarantuje tego, że karmienie piersią idzie dobrze. Istotne są też inne czynniki, których nie sposób omówić w krótkim filmiku. 

Twoje piersi już w ciąży przechodziły rewolucyjne zmiany. Od 3-4 tygodnia ciąży przewody mleczne zaczęły się intensywnie rozgałęziać. Mogłaś jeszcze nie wiedzieć, że jesteś w ciąży, ale czuć większą wrażliwość piersi - to właśnie Twoje przewody mleczne i tworzenie struktur pęcherzyków mlecznych dawało o sobie znać.

Znaczne zwiększenie piersi, które u większości kobiet pojawia się w I trymestrze ciąży, to również efekt przygotowywania się piersi do karmienia. Laktocyty, czyli komórki budulcowe pęcherzyków mlecznych, szykują się do uruchomienia fabryki :) a ilość komórek mlecznych wzrasta.

Około 30 godzin po porodzie piersi z przytupem wchodzą w następną fazę produkcji pokarmu. Nazywa się ona laktogenezą II. Na tym etapie odczuwasz w 3-4 dobie fizjologiczny nawał a potem pełne piersi. W tym czasie większość kobiet obserwuje wyraźną zmianę piersi - są one cięższe, większe nawet o kilka rozmiarów, może być widać wyraźnie ich ukrwienie w postaci niebieskich żył przebijających przez skórę.

Bywa, że w ciągu doby w piersiach dochodzi do wyraźnego przepełnienia, które może być dla Ciebie odczuwalne jako dyskomfort.

Jestem ciekawa, czy właśnie tak u Ciebie wyglądały pierwsze doby po porodzie? Daj znać w komentarzu :)

Taka transformacja piersi jest fizjologicznym i prawidłowym zjawiskiem, które świadczy o przejściu piersi na produkcję pokarmu.

Każda kobieta odczuwa i przechodzi tę transformację nieco inaczej. Jeśli zauważyłaś opisywane przeze mnie zmiany w piersiach, oznacza to, że Twoja laktacja zaczęła się prawidłowo.

Jednak same pełne mleka piersi to niestety nie wszystko. Potrzebujemy jeszcze Noworodka, który umie sobie z nimi poradzić. 

2. Dziecko aktywnie zgłasza się do piersi

Odbiorcą tej dużej ilości mleka jest Niemowlę. Musi ono zgłaszać się do piersi z odpowiednią częstotliwością - nie rzadziej niż co 3 godziny w dzień i co 4 godziny w nocy. To ważne, aby Maluszek regularnie zdradzał oznaki głodu i aby domagał się jedzenia. W końcu karmienie piersią to wielka sztuka komunikacji między dwojgiem ludzi - bez użycia słów. 

Niemowlę może chcieć spotkać się z Twoją piersią aby zaspokoić głód w żołądku albo… głód bliskości :)

Może być tak, że Maluszek zgłasza się do piersi o wiele częściej niż co 3 godziny. Wówczas Mamy martwią się, czy się najada i czy ciągła chęć bycia przy piersi jest sygnałem niepokojącym. Nie można uznać, że dziecko się nie najada, tylko na podstawie tego jednego faktu - że maluch zgłasza się często, że ciągle chce być przy piersi, że jest nieodkładalny. To równie dobrze może być norma, jednak może świadczyć też o nieprawidłowości. To bardzo dobrze, że próbujesz teraz - w przenośni - rozgryźć swoje dziecko :)

Czasami jako Mamie czy Rodzicom trudno nam obiektywnie ocenić efektywność karmienia piersią… Dlatego jeśli tylko towarzyszy Ci niepokój o nienajadanie się Maluszka, sięgnij po poradę laktacyjną. Zachęcam Cię do kontaktu z nami, nawet jeśli mieszkasz daleko od Poznania, ba - daleko od Polski. Nasz standard prowadzenia konsultacji laktacyjnej online pozwala rzetelnie zbadać Wasze karmienie piersią i pomóc Ci wprowadzić korekty do pozycji czy techniki ssania. 

 

Dla przypomnienia przyjrzyjmy się oznakom głodu Malucha. Dzielimy je na wczesne i późne

wczesne oznaki głodu u noworodka
późne oznaki głodu

3. Prawidłowe odruchy noworodkowe


Karmienie piersią idzie dobrze również pod takim warunkiem, że Twój malutki Ssak został wyposażony przez Naturę w potężne instynkty, zwane też odruchami. Tak zwane odruchy noworodkowe Twoje dziecko ćwiczyło jeszcze u Ciebie pod sercem, a zaczyna je stosować tuż po narodzinach. Dr Suzanne Colson, brytyjska położna i badaczka, jako pierwsza rozpoczęła badania nad odruchami niemowlęcymi i opisała ich aż dwadzieścia. 

Podczas porady laktacyjnej położna w pierwszej kolejności ustala, czy Niemowlę ma prawidłowe odruchy pomagające mu uzyskać pokarm

Te odruchy to między innymi:

Odruchy noworodkowe
 • Odruch kroczenia - noworodek wykorzystuje go, aby poruszać się w stronę piersi

 • Odruch ssania - kluczowy dla karmienia piersią odruch, który odpowiada za umiejętność dziecka w ssaniu piersi

 • Odruch pełzania - pomaga dziecku samodzielnie dotrzeć do piersi tuż po narodzinach

 • Odruch szukania - gdy delikatnie muśniesz dziecko po policzku, natychmiast zwróci ono głowę w kierunku bodźca

4. Dostatecznie częste i efektywne karmienia 


Jeśli Twoje Dziecko nie zgłasza się do piersi, zadbaj Ty o regularne budzenie Maluszka i przystawianie go do piersi. Warunkiem dalszego prawidłowego rozwoju Waszego karmienia piersią jest regularne opróżnianie piersi przez Dziecko.

Maluszek, który zgłosił się do piersi, musi następnie efektywnie ją opróżnić.

Efektywne opróżnianie piersi obserwujesz wtedy, gdy:
- Niemowlę jest szczelnie przyssane do piersi, ma szeroko otwartą buzię, kąt powinien wskazywać 140 stopni, wargi są wywinięte.
- Być może uda Ci się usłyszeć miarowe przełknięcia.
- Obserwujesz specyficzny rytm ssania piersi:
Niemowlę może pić dużymi łykami raz za razem. Wówczas bródka Maluszka opada w dół, dziecko ssie dużą ilość pokarmu. Ten jeden duży łyk mogą poprzedzić jeden, dwa lub trzy mniejsze zassania. Nazywamy to taktowaniem. Jest to stosunek pobudzenia piersi do przełknięcia. Najlepiej to widać po prostu na Maluszku, dlatego teraz przyjrzymy się, jak pewien Maluszek ssie pierś.

Ok, teraz już wiesz, jak powinno wyglądać zachowanie Niemowlęcia karmionego piersią - zarówno przed przystawieniem do piersi jak i w czasie ssania. Jeśli masz jakieś pytania, śmiało zadaj je w komentarzu - chętnie na nie odpowiemy :) 

5. Przyrosty wagi niemowlęcia


Najbardziej wiarygodnym wyznacznikiem tego, czy karmienie piersią idzie dobrze, jest waga dziecka. Jednocześnie często zdarza się, że pomiary wagi dokonywane są nieprawidłowo, Rodzice denerwują się rzekomymi spadkami masy, a problemem było tak naprawdę prawidłowe ważenie. 

W pierwszych tygodniach życia Dziecka jest bardzo ważne aby pilnować regularnego ważenia dziecka. Tych pomiarów dokona Twoja położna środowiskowa. Jeśli jesteś z Poznania, zapraszamy Cię codziennie po godz. 15:00 do Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka w Galerii Malta w Poznaniu na darmowe ważenie Maluszka w Poradni. 

Możesz też kupić wagę niemowlęcą do domu, taką jak ta od AGU BABY, która dodatkowo będzie mierzyła wzrost dziecka.

Możesz również użyć wag dostępnych u Ciebie w domu, w tym nawet wagi wędkarskiej, jednak uwaga na poprawne techniki ważenia. Te techniki opisane są w przygotowanym przez wróżkową położną Anię Bazydło dokumencie o pomiarach wagi.

Zachęcam Cię, abyś ściągnęła go sobie i miała pod ręką :) 

Najczęstsze błędy, jakie popełniane są w związku z ważeniem dziecka to:

 • Brak regularnego ważenia.
 • Ważenie przed i po karmieniu na wagach nieprzeznaczonych do pomiarów wagi niemowląt.
 • Ważenie dziecka w mokrej lub nie tylko mokrej pieluszce.
 • Ważenie dziecka na zwykłej wadze dla dorosłych.
 • Nanoszenie wag na siatki centylowe dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym zamiast na siatki centylowe przeznaczone dla dzieci karmionych piersią.

  Pobierz instrukcję ważenia niemowląt przygotowaną przez położną i doradczynię laktacyjną.  

To już wszystkie pięć oznak tego, że karmienie piersią idzie Wam dobrze. 

I niekoniecznie jest to maluszek, który w ogóle nie płacze i przesypia całą noc! Niemowlę może chcieć być ciągle przy piersi, może też dużo płakać i prosić w ten sposób o Twoją bliskość, a to wcale nie musi oznaczać, że istnieją problemy po stronie Twojej laktacji czy Waszego karmienia piersią.

Każdy niepokój Rodziców o karmienie piersią i najadanie się Maluszka warto rozpatrywać indywidualnie, najlepiej w drodze konsultacji laktacyjnej. Mam nadzieję, że omówione tutaj wybrane aspekty karmienia piersią pozwolą Ci jeszcze raz spojrzeć na Wasze karmienie piersią i ocenić, czy potrzebujecie fachowego wsparcia. 

Autorka tekstu:
certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią Anna Matuszczak

Założycielka Wróżki Cycuszki, autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy", organizatorka konferencji #karmieswobodnie. 

 

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

 • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

 • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

 • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Szybko i sprawnie
2024-04-01
Polecam!
pixel