Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pięć sposobów na rozkręcenie laktacji.

2022-04-08
Pięć sposobów na rozkręcenie laktacji.

Czy stresujesz się o to, czy Twój Maluszek się najada? Szukasz szybkiego, najlepiej magicznego sposobu na to, aby w piersiach pojawiło się bardzo dużo pokarmu? W tym wpisie przedstawię Ci pięć preparatów na rozkręcenie laktacji oraz omówię ich skuteczność.  

 

1. Pomoc doradcy laktacyjnego

Niedostateczna ilość pokarmu to jeden z dwóch najczęstszych powodów, dla których Mamy rezygnują z karmienia piersią. Jeśli wydaje Ci się, że masz za mało pokarmu, lub wskazuje na to waga maluszka, to tym myślom towarzyszy też bardzo często poczucie porażki, frustracji, poczucia winy, myśli, że jest się niewystarczającą mamą.

Połogowa burza hormonów często nie pomaga obiektywnie przyjrzeć się i ocenić sytuację. Nasze kiełkujące postrzeganie siebie jako “dobrej Mamy” może być na początku kruche i wrażliwe. Jeśli usłyszymy od kogoś z zewnątrz, że dziecko się nie najada, możemy stracić całą pewność siebie i uwierzyć, że mamy za mało pokarmu dla swojego dziecka. W takich sytuacjach ratunkiem może okazać się konsultacja laktacyjna, 
dzięki której:

 • otrzymasz rzetelną ocenę tego, czy laktacja rzeczywiście wymaga rozkręcenia, czyli czy cierpisz na rzeczywisty czy pozorny niedobór pokarmu.
 • otrzymasz jasne wskazówki co robić, aby zwiększyć ilość pokarmu.

O sile konsultacji laktacyjnej w problemie pozornej lub rzeczywistej niedostatecznej ilości pokarmu najlepiej mówią opinie Mam, które otrzymujemy po konsultacjach:

“Dziękuję bardzo Aniu za Twoją pomoc, dzięki Twoim radom już od ponad tygodnia karmimy się bez mleka modyfikowanego!” Agnieszka

“Położna Ania sprawdziła technikę przystawiania, podpowiedziała co robić lepiej, rozpisała nam plan działania i mamy nasz mały sukces! Moja córka w ciągu 4 dni przybrała tyle ile wcześniej w ciągu 2 tygodni!” Malwina

"Chciałabym bardzo podziękować za wczorajszą konsultację. Myślę, że było to dla mnie mocno terapeutyczne. Uspokoiłam się i działam bardziej intuicyjnie. Porady cycuszkowe będę polecać innym."

"Dzień dobry, dzielę się naszym ponad tygodniowym postępem. Z radością informuję, że nadal jesteśmy tylko na piersi laktator został już schowany do pudełka bo wszystkie wskaźniki skutecznego karmienia są zachowane a mały przebrał w tydzień prawie 400 g ale to chyba dlatego że mała okazał się cycoholik jem i zgłasza się po pierwsze czasem nawet po godzinie od poprzedniego karmienia" 

"Porady profesjonalne oraz dobrane do indywidualnych potrzeb pomogły mi zejść z mleka modyfikowanego na karmienie piersią. Kontakt bez zarzutów! Nie jest się zostawionym samym sobie, ponieważ czuć pełne wsparcie od położnej. Bardzo dziękuję!” 

Skuteczność preparatów zawierających słód jęczmienny 

W Polsce słód jęczmienny, a tak dokładnie zawarty w nim składnik beta - glukan, pod postacią różnych preparatów, to najczęściej wybierany sposób na poprawienie ilości produkowanego pokarmu. 

Co ma słód jęczmienny do laktacji

Czym jest słód jęczmienny? Słód jęczmienny to ziarna jęczmienia poddane kiełkowaniu (słodowaniu). Działanie zwiększające laktację ma sam słód jęczmienny (czyli jęczmień koniecznie poddany procesowi kiełkowania), a dokładnie polisacharydy (wielocukry) budujące jego ściany komórkowe

Jak na laktację działa zawarty w słodzie beta-glukan?

Stwierdzono, że beta-glukany nietrawione w przewodzie pokarmowym łączą się z genami odpowiedzialnymi za ekspresję prolaktyny i wpływają na
jej zwiększone wytwarzanie.

O potencjalnym mlekopędnym działaniu słodu wiedziano już w czasach Jezusa. Słód jęczmienny jest dobrze scharakteryzowanym składnikiem naturalnym, którego laktogenne działanie można zaobserwować na poziomie komórkowym i wytłumaczyć jego podłoże molekularne. Udokumentowanie tezy o skuteczności słodu w zaburzeniach laktacji wymagają podjęcia dalszych badań, chociaż bezpieczeństwo i pozytywne skutki działania potwierdzone są długoletnią praktyką i obserwacjami doradców laktacyjnych. 

Najbardziej rozpoznawalne specjalistyczne preparaty dla Mam karmiących dostępne na rynku polskim to Femaltiker. Wierząc w moc słodu jęczmiennego, patrząc jednocześnie na zasobność portfela, Mamy wybierają czasami piwo bezalkoholowe, naturalne słodziwo - słód lub kawę zbożową, popularną i pyszną INKĘPrzyjrzyjmy się tym preparatom i spróbujmy określić bardziej wnikliwie ich wpływ na produkcję pokarmu. 

Jak to jest ze skutecznością słodu jęczmiennego w preparacie takim jak Femaltiker, w słodzie oraz w kawie ince? Próbując odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw spojrzeć na dostępne badania.

2. Femaltiker

Jeśli chodzi o Femaltiker, doczekał się on dobrze zaprojektowanego badania na samym mamach karmiących, i to mamach wcześniaków oraz na mamach, u których zdiagnozowano rzeczywisty niedobór pokarmu a u ich dzieci - przyrosty poniżej normy

Przedwczesny poród jest jednym z czynników mogących utrudnić prawidłowe rozpoczęcie laktogenezy II, zatem wiemy, że ta grupa Mam miała utrudniony start w karmienie piersią.

Rzeczywisty niedobór pokarmu zaś “to sytuacja, gdy u dziecka karmionego wyłącznie piersią nie stwierdza się prawidłowego zwiększania się masy ciała i zostały wykluczone czynniki ze strony dziecka”.

Badania odbyły się w dwóch szpitalach klinicznych - im. księżnej Anny Mazowieckiej oraz w Szpitalu Klinicznym im. Dzieciątka Jezus, a także już po wyjściu badanych Mam ze szpitala.

Badanie z udziałem Mam wcześniaków

W pierwszym badaniu wzięło udział 80 mam wcześniaków, urodzonych pomiędzy 25 a 37 tygodniem ciąży, w drugim zaś 128 mam ze zdiagnozowanym rzeczywistym niedoborem pokarmu. Grupa mam wcześniaków została podzielona na dwie części. Jedna część otrzymywała dwa razy dziennie preparat Femaltiker, druga - placebo. Mierzono ilości odciąganego pokarmuW 11 dniu badania mamy otrzymujące Femaltiker, odciągały dobowo średnio 598 ml pokarmu, a mamy otrzymujące placebo - średnio 481 ml. Mamy stosujące Femaltiker odciągały zatem w 11 dniu o 34% więcej pokarmu

Badanie z udziałem Mam ze zdiagnozowanym rzeczywistym niedoborem pokarmu

Grupa mam ze zdiagnozowanym rzeczywistym niedoborem pokarmu została objęta opieką doradczyni laktacyjnej (odbywały się regularne wizyty doradczyni u Pacjentki, lub pacjentki w Poradni laktacyjnej) oraz otrzymywała dziennie dwie saszetki preparatu Femaltiker. Czynnikiem, który miał był miarą sukcesu, był wzrost wagi niemowląt. I tak, średni przyrost w ciągu 14 dni trwania badania wyniósł 35,8 g, przy czym normą dla wieku 0-3 miesiące jest… 25 do 31 g na dobę. Dodam, że w dniu kwalifikacji do badania przyrosty dzieci karmionych wyłącznie piersią były poniżej 20 gram na dobę, czyli poniżej normy. Oznacza to, że dzieci mam, które zgłosiły się z niepokojem o możliwość wykarmienia niemowląt, a które przybierały poniżej normy, po wdrożeniu porad laktacyjnych oraz Femaltikera, przybierały powyżej normy. 

Wiemy zatem, że zawarta i wystandaryzowana dawka beta-glukanu obecna w saszetkach Femaltikera ma niepodważalne działanie mlekopędne.

W jednej saszetce Femaltikera znajdziesz 300 miligramów beta-glukanu. T
o, co jeszcze znajdziesz w saszetce Femaltikera, a czego na pewno nie ma przeciętne piwo, to:

 • Witamina B6 2,5 mg 
 • Foliany - kwas foliowy 200 μg 
 • Witamina B12 2,8 μg 
 • Cholina 100 mg 


Są to składniki, które przechodzą z krwi do mleka mamy, a więc odżywiają nie tylko Twój organizm, ale również organizm Twojego dziecka

 

3. Piwo, słód i inka na laktację 

Zapytasz na pewno, czy skoro działa na laktację słód jęczmienny, to czy piwo bezalkoholowe lub czysty słód jęczmienny też da tak fajny efekt jak ten, który wynika z badań przeprowadzonych na preparacie Femaltiker.


Piwo na laktację

Na początku XIX wieku w USA piwo było reklamowane jako napój szczególnie dla kobiet karmiących. W latach 60-tych XX wieku piwo było przepisywane karmiącym mamom przez lekarzy właśnie na poprawienie produkcji mleka. W krajach anglosaskich jeszcze dziś wierzy się szczególnie w dobroczynną moc stouta. Jak to jest z tym piwem na laktację? Przede wszystkim należy podkreślić, że pijemy wyłącznie piwo bezalkoholowe. Takie piwo nadal zawiera słód jęczmienny. To czego nam brakuje w piwie jako preparacie potencjalnie mlekopędnym to wiedza o zawartości beta-glukanu w porcji piwa. Ludzie od piwa po prostu tego nie badają :) 

Słód jęczmienny

Bardzo podobnie jak w przypadku piwa bezalkoholowego - słodziwo to oparte jest na jęczmieniu poodanym kiełkowaniu. To, czego nie wiemy w przypadku słodziwa to to, jaka jest zawartość beta-glukanów. Trudno tutaj zatem o ustaloną dawkę, a łatwo o przesłodzenie.

Kawa inka zawiera jęczmień, a nie słód jęczmienny.

Kawa INKA…. Co tu kryć - jest pyszna! Słodka, karmelowa…. po prostu smak dzieciństwa :) Ale czy działa na produkcję pokarmu? Kawa inka zawiera jęczmień, żyto i cykorię. Inne kawy zbożowe mogą być oparte również na orkiszu lub na życie. Czy zawartość jęczmienia wystarczy, aby spodziewać się rzeki mleka po wypiciu inki?

W świetle tego, co wiemy o wpływie słodu jęczmiennego na laktację, sam jęczmień to nie wszystko. Za laktogenny efekt odpowiada słodowanie jęczmienia, któremu słód jęczmienny w ince nie został poddany. Pijmy zatem INKĘ dla aromatu i nawadniania, jednak niekoniecznie przypisujmy jej mlekopędny efekt. 

Podsumujmy.

Słód jęczmienny to stosowany od wieków środek pobudzający laktację. Możemy go przyjmować w różnych formach: piwa koniecznie bezalkoholowego, czystego słodu jęczmiennego lub specjalistycznych preparatów, takich jak Femaltiker, które zawartość beta-glukanu mają wystandaryzowaną, mają również dodatkowe składniki odżywcze dla Mamy i Dziecka.

Niestety preparatów opartych na słodzie jęczmiennym nie mogą stosować kobiety uczulone na gluten. 

Zioła na laktację

Być może słyszałaś o tym, że wybrane zioła również mają działanie mlekopędne. Skoro mogą działać na serce, wrzody, wątrobę, nerwy… to pewnie mogą też działać na laktację, prawda? Każda kultura zna i stosuje od swojego zarania zioła, w których mlekopędne działanie wierzy. Czy jednak niezbita wiara w działanie zioła na laktację to wystarczający powód, aby wypróbować właśnie zioła?

Ważna uwaga dotycząca stosowania ziół

Ważna uwaga odnośnie stosowania ziół jest taka, że jeśli przyjmujesz leki na stałe lub cierpisz na jakąś przewlekłą chorobę, dla bezpieczeństwa skonsultuj używanie poniższych suplementów ziołowych z doświadczonym zielarzem, swoim lekarzem lub doradczynią laktacyjną.

Przyjmowanie ziół, które wymienię poniżej, jest bezpieczne dla Dziecka.

Skąd wiemy o skuteczności ziół w laktacji?

Wiedzę o ziołach w laktacji czerpiemy z różnorodnych badań prowadzonych w wielu krajach. W środowisku doradców laktacyjnych pojawia się czasami opinia, że badania te często są niedostatecznie dobrze zaprojektowane i nie dają jednoznacznych dowodów na skuteczność lub jej brak.

W ocenie skuteczności ziół w laktacji opieramy się także często na doniesieniach o ich skuteczności ze strony ich użytkowniczek, czyli Mam, oraz na wiedzy i obserwacjach doradców laktacyjnych

Skuteczność oddziaływania ziół na laktację ocenisz również Ty sama poprzez staranne wybranie odpowiednich ziół dla siebie oraz obserwację swojego organizmu i laktacji. Stety albo niestety, w tej dziedzinie każda z nas musi trochę eksperymentować na samej sobie.

Przyjrzyjmy się tym ziołom, które są najczęściej wymieniane przez doradców laktacyjnych. Postaram się przedstawić je tak, abyś mogła sama zdecydować, czy warto po nie sięgnąć i je wypróbować.

Pamiętaj, że przedstawione zioła są w zasięgu kilku Twoich kliknięć.  Przejdź na stronę wrozkacycuszka.pl, a my uszykujemy Twoje zamówienie jeszcze tego samego dnia lub najpóźniej na następny dzień. Dziękuję Ci, że wybierasz zakupy w sklepie Wróżka Cycuszka, bo dzięki temu wspierasz takie projekty edukacyjne jak ten, który właśnie oglądasz :)

 

Zachęta do zapisu na newsletter

4. Kozieradka

Wśród zielarzy kozieradka znana jest ze swoich wszechstronnych właściwości:
- reguluje pracę żołądka
- reguluje poziom cukru we krwi
- obniża poziom cholesterolu
- pobudza czynność krwiotwórczą szpiku kostnego i jednocześnie przyczynia się do zwiększenia ilości czerwonych krwinek

To tylko niektóre z zastosowań kozieradki. W Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka zalecamy kapsułki kozieradki Mamom, które walczą o każdą kroplę mleka. Również światowe autorytety związane z laktacją zalecają kozierdakę. Jednym z nich jest dr Jack Newman. 

Jak kozieradka wpływa na produkcję mleka?
Na temat tego, w jaki sposób kozieradka wpływa na produkcję mleka, istnieją różne hipotezy, sprawdzane w różnorodnych badaniach na całym świecie. Niestety nie sposób dotrzeć do wszystkich badań i opracowań. Na potrzeby ogólnej orientacji w temacie wyodrębnijmy najczęściej pojawiające się hipotezy o podstawie skuteczności Trigonella foenum-graecum L.

Kozieradka na laktację
 • Może stymulować produkcję mleka poprzez antagonistyczne działanie wobec dopaminy.
 • Fitoestrogeny zawarte w kozieradce  mogą stymulować wzrost tkanki gruczołowej piersi.
 • Oksytocynowe właściwości mogą wspierać odruch oksytocynowy i lepsze opróżnianie piersi.
 • Niektóre źródła wskazują, że pro-laktacyjne działanie kozieradki wynika z tego, że kozieradka zwiększa wydzielanie potu, a pierś jest zmodyfikowanym gruczołem potowym 

[Źródło: Przegląd systematyczny Oral galactagogues (natural therapies or drugs for increasing breast milk production in mothers of non-hospitalised term infants oraz Zeszyty apteczne, Leki i karmienie piersią.]

Między innym z obserwacji dr Jacka Newmana wynika, że to zioło ma zazwyczaj szybkie działanie. Możesz je zaobserwować już po 24 do 72 h od rozpoczęcia zażywania. Jeśli po trzech dniach nie odczujesz ich działania, po prostu przestań ich używać. Widocznie akurat dla Ciebie nie są one skuteczne. Spójrzmy na sam koniec na bezpieczeństwo stosowania kozieradki jest dla Ciebie i Dziecka. Choć na wielu preparatach ziołowych zobaczysz ostrzeżenie, że nie powinny one być spożywane przez kobiety karmiące piersią, to odnośnie kozieradki istnieją wiarygodne źródła stwierdzające, że jest ona bezpieczna dla mam karmiących i ich dzieci. Tę informację podaję za publikacją “Zeszyty apteczne. Leki i karmienie piersią.” Na stronie wrozkacycuszka.pl przeczytasz dokładne wytyczne dotyczące dawkowania kozieradki oraz przeczytasz o efektach ubocznych jej stosowania, które koniecznie trzeba wziąć pod uwagę.

5. Moringa

A teraz poznajmy bliżej Moringę. Moringa to drzewo, które na pewno polubisz za jego wszechstronne zdrowotne właściwości. Drzewo moringa jest jak jedna, wielka apteka:

 •  Same jego korzenie wykazują właściwości przeciwzapalne i zbliżone do działania antybiotyku.
 • Inne części drzewa moringa są bogatym źródłem manganu, chromu i boru. Mangan odpowiada za zdrowie kości i stawów, chrom wspiera walkę ze stresem i usprawnia przemianę materii, a bor jest niezbędny dla utrzymania prawidłowej pracy mózgu.
 • Moringa zawiera również antyoksydanty, zmniejszając ryzyko rozwoju takich chorób, jak nowotwory, cukrzyca czy schorzenia serca.
 • Listę wartości odżywczych moringi uzupełniają aminokwasy oraz kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9.
Moringa i jej właściwości

O morindze jako preparacie wspierającym laktację jest bardzo mało źródeł polskich. Jednak w Indonezji i Filipinach, jeśli zapytasz tamtejsze mamy, co polecają na laktację, zaproponują Ci właśnie moringę. Moringa oleifera przyczynia się do zwiększenia poziomu prolaktyny i poprzez to może wpływać na zwiększenie produkcji pokarmu. 

Pewne badanie na 68 świeżo upieczonych mamach pokazało, że grupa zażywająca 250 miligramów moringi miała w efekcie o 320 mililitrów pokarmu więcej niż kobiety, które przyjmowały placebo - u nich wzrost wyniósł 120 mililitrów. Znaczną przewagą liści moringi nad innymi galaktogogami są jej walory odżywcze. W jednym gramie, liście moringi zawierają:

 • 25 razy więcej żelaza niż szpinak
 • 15 razy więcej potasu niż banany
 • 17 razy więcej wapnia niż mleko
 • 10 razy więcej witaminy C niż marchew
 • 9 razy więcej białka niż jogurt
 • 7 razy więcej witaminy C niż pomarańcze


Podsumowując - moringa to bezpieczny i odżywczy preparat, który ma mocno kulturowo i historycznie udowodnione działanie mlekopędne

To już wszystkie pięć specyfików, jakie chciałam Ci przedstawić. Jeśli szukasz teraz gorączkowo sposobu na rozkręcenie laktacji to mam nadzieję, że czujesz się zdecydowanie bardziej doinformowana w temacie galaktogogów. 

Daj znać w komentarzu, czy zdecydowałaś się wybrać Femaltiker, kozieradkę, moringę, a może coś innego? Jeśli masz pytania odnośnie rozkręcania laktacji, będzie mi bardzo miło na nie odpowiedzieć tu w komentarzach. Wasze pytania bardzo mnie inspirują do tworzenia treści. 

Poniżej znajdziesz też filmik, który dokładnie tak jak ten post omawia zagadnienie środków na rozkręcenie laktacji

Autorka tekstu:
certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią Anna Matuszczak

Założycielka Wróżki Cycuszki, autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy", organizatorka konferencji #karmieswobodnie. 

 

źródło:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8023461/pdf/pone.0248950.pdf
The effect of Moringa oleifera capsule in increasing breastmilk volume in early
postpartum patients: A double-blind, randomized controlled trial
Siraphat FungtammasanID, Vorapong PhupongID*
Placental Related Diseases Research Unit, Department of Obstetrics and Gynecology, Faculty of Medicine,
Chulalongkorn University, Bangkok, Thailand

https://www.motherlove.com/blogs/all/moringa-and-breastfeeding-an-herb-that-has-been-used-for-generations
https://www.wapteka.pl/blog/artykul/moringa-wartosci-odzywcze-i-zastosowanie-na-co-pomaga-moringa
https://www.canadianbreastfeedingfoundation.org/induced/herbs.shtml
https://ibconline.ca/information-sheets/herbal-remedies-for-milk-supply/
https://www.medonet.pl/zdrowie,kozieradka---dzialanie,artykul,1725474.html
https://femaltiker.pl/strefa-poloznej - zakładka Badanie Obserwacyjne
https://wylecz.to/zywnosc/slod-jeczmienny-wartosci-odzywcze-do-piwa-do-chleba-na-laktacje/
https://abcnews.go.com/Health/beer-mom-breastfeed/story?id=60733047
Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji Maria Katarzyna Borszewska-Kornacka1 , Joanna Rachtan-Janicka2 , Aleksandra Wesołowska3 , Piotr Socha4 , Mirosław Wielgoś5 , Monika Żukowska-Rubik6 , Beata Pawlus7
https://abcnews.go.com/Health/beer-mom-breastfeed/story?id=60733047
https://cnol.kobiety.med.pl/wp-content/uploads/2018/12/stanowisko_Standardy_Medyczne_3_2013.pdf

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-29
Bardzo szybko i sprawnie.
2024-04-01
Polecam!
pixel