Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Po czym poznam, że dziecko najada się z piersi?

2023-04-27
Po czym poznam, że dziecko najada się z piersi?

Chyba każda mama czasami chciałaby, aby pierś była przeźroczysta i aby posiadała miarkę. Dzięki temu widziałybyśmy dokładnie, ile mleka maluszek wypił z piersi!

Natura nie uwzględniła podziałek na naszych piersiach, musimy zatem radzić sobie inaczej.

Aby ocenić to czy dziecko najada się piersi, warto zwrócić uwagę na tak zwane wskaźniki skutecznego karmienia. To jasne wskazówki, które umożliwią nam odpowiedź na to pytanie. 

Ilość karmień na dobę

W początkowym okresie karmienia piersią chcemy, aby było ich minimum 8, jednak najczęściej noworodki potrzebują częstszych karmień, nawet 10-12 na dobę. Rzadsze karmienia są zagrożeniem dla prawidłowej stymulacji laktacji i mogą przełożyć się na niewystarczające przyrosty masy ciała dziecka.

Warto również na początku proponować dziecku obydwie piersi na jedno karmienie, zmieniać pierś na drugą, jeśli nie słyszymy już częstych przełknięć pokarmu lub maluszek traci aktywność, zaczyna podsypiać.

W nocy powinny przypadać minimum 2 do 3 karmień, tak aby przed uzyskaniem masy urodzeniowej maluszek nie pił w nocy rzadziej niż co 3-4 godziny. 

Prawidłowe przystawienie do piersi

Kolejnym bardzo ważnym punktem w ocenie najadania się z piersi jest prawidłowe przystawienie dziecka do piersi. Po czym poznasz, że Maluszek jest prawidłowo przystawiony?

 • Brodawki nie powinny boleć w trakcie karmienia, maluch powinien obejmować sporą część otoczki, zwłaszcza od strony bródki i mieć wywiniętą dolną wargę.
 • Usta powinny być oparte o pierś pod kątem rozwartym, około 160 stopni czyli prawie tak jak do ziewania. :)
 • Maluszek powinien symetrycznie leżeć przy piersi lub na piersi w pozycji biologicznej i miarowo przełykać pokarm.
 • Tak zwane taktowanie przy piersi czyli ilość przełknięć do zassań pokarmu powinna wynosić 1:1, 1:2 lub 1:3, a cykl kilkunastu zassań i przełknięć może być przerywany chwilą odpoczynku, po czym maluch wraca znów do aktywnego, efektywnego ssania.
 • Takie aktywne ssania powinno trwać minimum 10 minut w trakcie całego karmienia piersią. Stąd średni czas karmienia noworodka może wynosić do 15, nawet do 40 minut.
 • Przełknięciom pokarmu towarzyszy głoska “k”, której warto nasłuchiwać w trakcie karmień.

Zawartość pieluszki 

Kupki

 • Aby prawidłowo ocenić najadanie się dziecka z piersi, trzeba zwrócić również uwagę na moczenie pieluszek i pojawianie się kupek.
 • W 1-2 dobie życia dziecka pojawia się pierwsza kupa tzw. smółka, jest czarna i lepka. 
 • Między 3-4 dobą powinna pojawić się kupka tzw. przejściowa, nadal może być zielonkawa i dość ciemna.
 • Następnie kupki powinny robić się jaśnieniejsze, w kierunku koloru żółtego/musztardowego.
 • Między 5 dobą, a 6 tygodniem życia dziecka oczekujemy 3-4 kupek dziennie o konsystencji papkowatej i wyglądzie jajecznicy (może mieć białe grudki). Wielkość kupki to nie mniej niż 2,5, centymetrowy kleks.

Uwaga  Brak kupki w ciągu doby u dziecka do 6 tygodnia życia dobrze skonsultować z doradcą laktacyjnym, położną lub pediatrą.

 • Po 6 tygodniach ilość kupek może się zmniejszyć. Mogą zacząć się pojawiać co kilka dni, nawet raz na 7-10 dni i jeśli nie towarzyszą temu żadne niepokojące objawy - spokojnie czekamy na kupkę. Nie ma wskazań, aby korzystać wtedy z czopków, kateterów itp. Lepszym wyjściem będą masaże brzuszka.

Siusiu

 • W pierwszej dobie życia dziecka możesz nie zaobserwować mokrej pieluszki, a jedynie smółkę. Jest to tzw. fizjologiczny bezmocz (anuria) u noworodka, w II dobie najpewniej pojawi się już niewielka ilość moczu.
 • Oczekujemy między 3 a 8 dobą tyle mokrych pieluszek ile dni ma noworodek. Po 6 dobie oczekujemy, aby pojawiało się minimum 6 mokrych pieluszek w ciągu doby. 3–5 (3.–5. doba)4–6 (5.–7. doba)6–8 (od. 8 doby)5–6 (od 6. tygodnia)

Przyrosty wagi

Ostatnim, obiektywnym wskaźnikiem skutecznego karmienia jest przyrost masy ciała dziecka. Dla maluchów od narodzin do 3 miesiąca życia prawidłowy przyrost mieści się w zakresie od 26g/d - 31 g/d lub więcej. Kontrola przyrostu masy ciała dziecka w warunkach domowych nie powinna odbywać częściej niż co 2-3 dni.

Krokiem milowym, który wskazuje nam na prawidłowe rozkręcenie się laktacji i prawidłowe pozyskiwanie pokarmu przez dziecko to uzyskanie masy urodzeniowej do 10, najdalej 14 doby życia dziecka. Przyrosty dwu lub trzykrotnie większe niż średnia dla wieku, nie są powodem do niepokoju.

Jeśli przyrost masy ciała jest słabszy i wynosi ≥16g/d wymaga stymulacji laktacji i kontroli przystawienia, techniki karmienia dziecka.

Przyrosty na poziomie 12–16 g/d wymagają stymulacji laktacji oraz wprowadzenia czasowego dokarmiania, a także oceny techniki karmienia. 

Zachowanie Maluszka i odczucia Mamy

Z subiektywnych wskaźników warto wymienić te związane z dobrostanem maluszka. Dziecko po karmieniu jest spokojne, zasypia, może kończyć samo karmienie puszczając pierś.

W pierwszych tygodniach drogi mlecznej Mama najczęściej odczuwa rozluźnienie piersi, która wcześniej była mocniej wypełniona. 

Jeśli pojawiają się u Ciebie wątpliwości co do efektywności karmień i najadania się dziecka, zgłoś się po pomoc do doświadczonej doradczyni laktacyjnej.  

Jeśli jesteś w ciąży i przygotowujesz się do karmienia piersią, zobacz jak najwięcej filmów z serii Karmienie piersią Nie ma głupich pytań, aby karmienie piersią i mały ssak jak najmniej Cię zaskoczył :) 

Autorka

mgr Anna Bazydło, położna, doradczyni laktacyjna w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka. 

Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa

Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021

Jak rozkręcić laktację z prostym planem i skutecznymi technikami?

Masz już dość szukania magicznego sposobu na rozkręcenie laktacji i odciągania laktatorem BEZ ŻADNEGO EFEKTU?

Jeśli chcesz zwiększyć produkcję pokarmu o 100, 200, 400 ml / dobę - potrzebujesz:

 • wnikliwej diagnozy przyczyn problemu, 

 • zrozumiałego,  wykonalnego, dopasowanego do Twojej sytuacji planu,

 • skutecznych, popartych badaniami technik.

Przestań miotać się od power pumpingu do słoika słodu

Zacznij działać z Programem "Więcej mleka"

Potrzebujesz 3 dni aby ułożyć pod moją opieką swój plan zacząć działać.   

 

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
2024-04-09
Szybko i sprawnie
pixel