Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Grudka w piersi - czy mam panikować?

2023-04-27
Grudka w piersi - czy mam panikować?

W okresie ciąży pierś rozbudowuje się o cały arsenał pęcherzyków mlecznych. Są one zgromadzone w skupiska, tworzące płaciki i płaty. Można to trochę przyrównać do kiści winogron schowanej do woreczka -  nie widząc a jedynie dotykając wyczujemy coś niejednolitego, z wypukłościami, mniejszymi lub większymi dołkami, górkami… Taka właśnie będzie nasza mleczna pierś. 

Jak odróżnić zwykłe zmiany od takich, które mogą zaniepokoić?

Każda z nas powinna raz w miesiącu badać piersi w poszukiwaniu zmian, których nie chcemy znaleźć. Jest to pierwszy krok profilaktyki przeciwnoworwotowej. Sprawdzamy, czy nie ma w piersi jakiś koralików, guzków. Jeśli są, to oglądamy je podczas badania USG. Najczęściej będą to torbielki zależne od hormonów, które mniejsze lub większe mogą sobie w piersiach być i ‘taka nasza uroda’, wymagająca cyklicznych kontroli.

W okresie karmienia piersią nasze ciało się zmienia - samodzielne wyłapanie takich potencjalnie niebezpiecznych guzków może być trudniejsze, zwłaszcza, jeśli wcześniej nie miałyśmy w nawyku poznawania tego obszaru i jego mapa totalnie nic nam nie mówi. Utrudnieniem staje się tu po prostu budowa piersi, składająca się z tysięcy pęcherzyków zmieniających wielkość co karmienie. 

Zatem jeśli odkryłaś grudkę w piersi - czy masz panikować? Niee. Masz obserwować :) Jak duże to jest, czy boli, czy łatwo to przesunąć? To co wyczułaś może okazać się niewypitym fragmentem piersi, po którym nie będzie śladu po kolejnym karmieniu. Możemy mieć do czynienia z zatkanym kanalikiem omówionym w tym wpisie. W tej sytuacji grudka, którą wyczuwasz jest fragmentem, z którego uniemożliwiony na jakiś czas jest wypływ mleka. 

Czasami będzie to coś, co mamy od zawsze, ale nie zwracałyśmy na to uwagi, póki mleczna pierś nie ‘wypchnęła’ tego w obszar dostępny w trakcie dotyku.

Zdarzają się różnego rodzaju zrosty, wewnętrzne blizny, miejsca po urazach.

Czasowej zmianie może ulec fragment, w który kopnęło dziecko np. podczas zmiany pieluszki… 

Możliwe, że wyczułaś torbiel, która sama się wchłonie, a może w Twojej piersi występują tzw. galaktocele, czyli torbiele mleczne, w których gromadzi się pokarm. 

Badania piersi w okresie karmienia

W okresie karmienia piersią, często wieloletnim, nie można pozwolić sobie na brak profilaktyki i zaniedbanie USG czy mammografii. 

Nie ma przeciwwskazań do wykonania tych badań - można karmić zaraz po badaniu, nie trzeba odczekiwać czy wylewać pokarmu. 

Jeśli lekarz odmawia wykonania badania, to zapewne jedynie z uwagi braku doświadczenia w ocenie mlecznej piersi i należy zapytać o polecenie innego lekarza, lub poszukać go na własną rękę.

Zalecaną praktyką będzie stawienie się do badania z możliwie opróżnionymi piersiami, zatem karmienie czy odciąganie pokarmu staramy się zorganizować w niedługim czasie przed wizytą. Nawet jeśli to co nas niepokoi dotyczy jednej strony, badanie powinno być przeprowadzone dla obu piersi. 

Dziękuję Ci za wspólny czas i cieszę się, że wspólnie z Wróżką Cycuszką poszerzasz swoją wiedzę o fizjologii laktacji i sztuce karmienia piersią.

Aby dowiedzieć się więcej o karmieniu piersią i przygotować się do niego jak najlepiej, zobacz przygotowaną w Poradni Laktacyjnej serię filmów "Karmienie piersią nie ma głupich pytań".

Przygotowałyśmy je z myślą o wszystkich mamach, które chcą karmić ze spokojną głową i błogim uśmiechem na twarzy :)

Autorka wpisu

mgr Ewa Zielińska
położna, doradczyni laktacyjna


Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY.

Szkolenia:
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-15
Ewa pomogła bardziej niż mogłam się spodziewać, bardziej niż wszyscy którzy próbowali mi pomóc face to face razem wzięci. Polecam te usługi.
2024-05-06
Doradczyni była bardzo miła i podobało mi się to, że tłumaczy nie tylko jak coś robić ale też dlaczego z punku widzenia anatomii dziecka. Niestety informacji było tak dużo, że pod koniec nadal nie wiedziałam, co robić i miałam jeszcze dużo pytań. Całe szczęście dostałam pdf z planem działania po sesji. Doradczyni zapewniła mnie, że zostaniemy w kontakcie, że mogę wysyłać pytania i filmiki. Jednak kiedy to zrobiłam, czekałam na odpowiedź tydzień i dostałam ją dopiero jeden dzień po przypomnieniu się. Nie lubię się narzucać ludziom, więc zniechęciło mnie to do zadawania innych pytań. Jutro idę do innej poradni laktacyjnej, tym razem na żywo.
pixel