Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak często karmić piersią?  

2023-04-14
Jak często karmić piersią?  

Twój Maluszek jest na świecie już od pewnego czasu, a Ty niepokoisz się o to, czy przystawiasz go do piersi wystarczająco często? A może masz obawy, że Dziecko chce jeść za często? Lub za rzadko? Chyba że… masz wrażenie że Twoje Dziecko karmi się piersią tylko raz dziennie, ale za to karmienie trwa 24 godziny? 

Zasada nadrzędna: karmienie na żądanie

Usłyszeć możemy, że karmić należy “na żądanie”. Czyli wtedy, kiedy uznajemy, że dziecko swoim zachowaniem chce nam zakomunikować głód.

I jest to oczywiście prawda, natomiast rzadziej słyszymy o tym, że możemy karmić też na “własne żądanie” - jeśli czujesz, że pierś wymaga odbarczenia to prosisz Malucha o pomoc, niezależnie od tego czy jadł godzinkę czy 2 godziny wcześniej.

Co, jeśli dziecko przesypia karmienie lub wisi na piersi?

Czy zatem dziecko może przespać 5 godzin?
A co jeśli dziecko je co chwilę, wręcz wisi na piersi?

Częste przystawianie do piersi, czy też całodobowe przytulanie dziecka do piersi i podawanie jej ‘noł limit’ będzie bardzo dobrą praktyką w pierwszych dniach po porodzie, do chwili nawału.

Przysłowiowe ‘Wiszenie na piersi’ w kolejnych tygodniach może być kilkudniowym procesem, w trakcie którego pierś zostaje silnie pobudzona do zwiększenia produkcji mleka, bo taką wolę ma akurat nasze szybko rozwijające się dziecko.

Czy “wiszenie na piersi” może wskazywać na problem?

Częste zgłaszanie się do piersi może też wynikać z niedojadania jednej konkretnej porcji i potrzebie jedzenia "na raty" - dlaczego tak? Z czego może to wynikać? Odpowiedź daje analiza Waszego przypadku podczas konsultacji laktacyjnej.

Może coś po stronie dziecka przeszkadza mu w utrzymaniu dłuższej aktywności przy piersi, może coś po Twojej stronie sprawia, że pokarmu nie ma tyle ile potrzeba i pobranie swojej porcji wymaga większej ilości podejść i należałoby wesprzeć i popracować nad zwiększeniem produkcji pokarmu, a może przyczyna jest całkiem błaha - jakiś błąd w pozycji utrudnia właściwy przepływ mleka z piersi do dziecka i mimo wzorowo mlecznej piersi Maluch nie może pobrać tyle mleka ile mógłby, jeśli poprawimy to i owo…

Jeśli masz wątpliwości co do ilości pokarmu, jaki produkujesz, Twoje karmienie piersią zaczęło się “pod górkę” lub w Twoim wczesnym macierzyństwie pojawił się stres, sięgnij po preparat Femaltiker Plus, który wpływa na zwiększenie ilości pokarmu.

W jakiej sytuacji dziecko może spać dłużej niż pięć godzin?

Jeśli w Waszym przypadku możesz odpowiedzieć TAK na poniższe pytania, oznacza to, że możesz pozwolić Maluszkowi na dłuższe spanie.
☐ dziecko prawidłowo przybiera na masie,
☐ nie jest ospałe w wyniku np. żółtaczki czy wcześniactwa,

Inną kwestią jest to, co na takie przerwy powiedzą nasze piersi? ;)

Warto trzymać się ogólnej zasady, że dla dobrego wystymulowania laktacji karmień powinno być minimum 8 na dobę, z czego 1-2 przypadające na godziny ciszy nocnej.

Ważne: Naszym minimum jest 8 karmień, jednak zupełnie normalne będzie 12 czy 14 karmień na dobę, a nawet więcej.

Zatem dziecko jedzące co 3h ‘wyrobi normę’ - natomiast jeśli przerwy się wydłużą, to liczba karmień zmaleje poniżej bezpiecznego minimum. W tej sytuacji dobrze, gdyby przesypianie przysłowiowych ‘całych nocy’ było incydentami.

Dzieci karmione piersią częściej zgłaszają się do karmienia co 1,5-2,5h (licząc od początku karmienia do początku kolejnego). Taka częstotliwość za dnia, pozwala na bezpieczną dłuższą przerwę w nocy.

Jak jeszcze możesz ocenić, czy dziecko się najada?

Dla oceny czy aby na pewno rytm jaki dyktuje nam dziecko nie powinien budzić zastrzeżeń opracowano Wskaźniki Skutecznego Karmienia - dowiesz się o nich w jednym z wpisów z serii Karmienie Piersią Nie ma głupich pytań.

Pamiętaj, że ogólne zalecenia warto zawsze odnieść do indywidualnych uwarunkowań Twoich i Maluszka. Zatem jeśli temat częstotliwości karmień spędza Ci sen z powiek - śmiało dzwoń do Poradni Wróżka Cycuszka aby dowiedzieć się, jak możemy Ci pomóc.

Autorka wpisu

mgr Ewa Zielińska
położna, doradczyni laktacyjna


Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY.

Szkolenia:
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-09
Szybko i sprawnie
2024-04-01
Polecam!
pixel