Jak dbać o higienę i łagodzić ból krocza po porodzie naturalnym?
Od momentu porodu, Twoje ciało będzie powoli regenerować się, błona śluzowa macicy oczyszczać się z resztek tkanek wraz z krwią i odbudowywać się. Jeśli podczas porodu powstały otarcia lub rany, będą się goić, a macica, która zwiększyła się 20-krotnie, będzie się obkurczać. W tym czasie "rusza" również laktacja.
To normalne, że możesz wtedy czuć się zmęczona, obolała, niepewna, nieswoja. Ciało doświadczyło ogromnych zmian i potrzebuje czasu, troski, cierpliwości i łagodności, aby zregenerować się.
W tym wpisie chcę przedstawić Ci najważniejsze aspekty higieny oraz pielęgnacji krocza po porodzie naturalnym.
Jak często podmywać krocze w połogu?
Po porodzie naturalnym podmywamy się po każdej wizycie w toalecie i po każdej zmianie wkładki.
Aby nie podrażnić skóry, warto wykorzystywać do tego wodę, najlepiej trochę cieplejszą z dodatkiem środka antyseptycznego lub delikatnego płynu do higieny intymnej.
Jak sobie ułatwić tak częste zabiegi higieniczne? Przenośnym prysznicem intymnym :)
Przenośny prysznic intymny to miękka butelka ze specjalną szyjką, która rozpyla wodę jak słuchawka prysznica. W łatwy sposób, zaraz po skorzystaniu z toalety i nad toaletą, obracając butelkę do góry nogami i naciskając na nią, można wykonać prysznic miejsc intymnych.
Jakie zioła możesz stosować do podmywania w połogu?
Świetnym wsparciem w gojeniu krocza będą napary z ziół. Łatwo je zastosujesz również dzięki przenośnemu prysznicowi intymnemu.
Jak dbać o higienę krocza aby złagodzić ból i przyspieszyć gojenie?
Bezpośrednio po podmyciu wykorzystaj papierowy, jednorazowy ręcznik do delikatnego osuszenia krocza i załóż wkładkę. Możesz w tym momencie skorzystać również ze spray'u poporodowego o działaniu przeciwbólowym.
Dzięki obecności w składzie aloesu, wyciągu z rumianku i ogórka, koi i nawilża okolice intymne. Zawartość soku z liści oczaru wirginijskiego, będzie działać antybakteryjnie, ściągająco i łagodząco, przyspieszając proces gojenia podrażnionej skóry. Możesz go stosować bezpośrednio na krocze lub na wkładkę.
Jak poradzić sobie z bólem i obrzękiem krocza w połogu?
Na bolesność i obrzęk okolic intymnych niezawodnym wsparciem są również kompresy żelowe, które można zastosować po schłodzeniu, jak i po ogrzaniu. Ciepło i zimno w zależności od potrzeb, łagodzić będą dolegliwości bólowe. Możesz wykorzystać schłodzony kompres, schłodzony w lodówce lub zamrażarce, w sytuacji obrzęku okolic intymnych, bólu spowodowanego raną krocza, hemoroidów czy po cesarskim cięciu. Kompres ma wielkość i kształt przypominający klasyczną podpaskę. Kuleczki wypełniające kompres pozostają elastyczne, nawet po zamrożeniu, dzięki czemu łatwiej się dopasują do Twojego ciała. W zestawie znajduje się 12 wymiennych pokrowców, dla zachowania odpowiedniej higieny.
Ciepło i zimno w zależności od potrzeb, łagodzić będą dolegliwości bólowe.
Jak jeszcze możesz zadbać o siebie w połogu?
W okresie połogu niezwykle ważny jest również Twój komfort psychiczny i wsparcie bliskich. Staraj się mówić im otwarcie czego potrzebujesz, nie obawiaj się prosić o pomoc. Twoje ciało wykonało ogromną pracę zarówno w okresie ciąży, jak i w okresie porodu i potrzebuje troski i łagodności, aby dojść do pełni sił.
Jeśli tylko czujesz się niepewnie, trudno odnaleźć Ci się w nowej roli, nie krępuj się szukać pomocy również u psychologa, szczególnie takiego, który jest otwarty na szczególne potrzeby etapu życia, na jakim jesteś.
Psycholożka pomoże Ci ustalić, czy trudne emocje, które być może Tobą targają, to jeden z "uroków" połogu, czy może doświadczasz baby-blues, w którym potrzebujesz profesjonalnego wsparcia.
Nie zapominaj też o prawidłowym nawadnianiu organizmu, nawet do 3 litrów dziennie. W trakcie karmienia dziecka możesz odczuwać zwiększone pragnienie, a jednocześnie być tak zaaferowana opieką nad noworodkiem, że zapomnisz o własnych potrzebach fizjologicznych. Warto zawsze mieć pod ręką bidon. Dobrze, aby osoby bliskie zapewniły Ci odżywcze posiłki. W pierwszych dniach połogu, warto spożywać produkty lekkostrawne, które nie będą obciążać układu pokarmowego, a w kolejnych dniach i tygodniach jedź to, na co masz ochotę.
Autorka
mgr Anna Bazydło, położna, doradczyni laktacyjna w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka.
Edukacja:
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, kierunek: Położnictwo
Ukończyła prestiżowy kurs DR GINA WEISSMAN LACTATION ACADEMY
Ukończony kurs “Problemy w Laktacji” CNOL w Warszawie
Studia Podyplomowe Holistyczna Opieka Okołoporodowa
Szkolenia:
Dr Gina Weissmann Lactation Academy
"Farmakoterapia w okresie laktacji."
“Diagnoza, usprawnianie funkcji i leczenie ankyloglosji w poradni laktacyjnej” 2020
“Odruchy oralne u noworodków i niemowląt - diagnoza i stymulacja” 2020
"Hands off! Bezpieczne porady laktacyjne online." 2020
“Anatomia twarzoczaszki noworodka. Wpływ porodu na karmienie” 2019
Udział w konferencji Prolacta, 2018, 2019, 2020, 2021
Kurs “Otulanie poporodowe” Warszawa 2020
“Techniki osteopatyczne w połogu” Warszawa 2021
“Wsparcie i konsultacje laktacyjne mam wcześniaków” 2021