Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak dobrać biustonosz do karmienia w ciąży i w trakcie karmienia piersią?

2020-09-20
Jak dobrać biustonosz do karmienia w ciąży i w trakcie karmienia piersią?

Biustonosz do karmienia piersią to jeden z podstawowych zakupów, jakie przyszła Mama dokonuje jeszcze w ciąży. I słusznie - bo stanik zaprojektowany dla Mam karmiących ma nie tylko umożliwiać Ci komfortowe karmienie i szybkie udostępnienie piersi, ale również ma dbać o biust odpowiednio go podtrzymując.Biustonosz do karmienia najlepiej kupić w 8-9 miesiącu ciąży lub wtedy, gdy już karmisz.

 

Miękki biustonosz zaraz po porodzie


Osobiście doradzam Ci zaopatrzyć się w miękki biustonosz, który po porodzie będzie służył Ci nie tylko w dzień, ale również w nocy. Po porodzie laktacja normuje się, wyciek lub sączenie się mleka z piersi może być niemal ciągły, dlatego wkładki laktacyjne będziesz miała na sobie non stop. A aby one dobrze się trzymały, potrzebujesz stanika.

Na początku karmienia piersi są powiększone i wrażliwe. Uciskające biustonosze z twardym szwem, ze sztucznych materiałów, będą dla Ciebie bardzo nieprzyjemne. Dodatkowo, zbyt obcisły w tym czasie stanik może doprowadzić do powstania zastoju w piersiach. Miękki stanik wykonany z naturalnej tkaniny będzie Twoim najlepszym przyjacielem przez cały okres połogu i stabilizowania się laktacji.

 

Usztywniany biustonosz po ustabilizowaniu laktacji

Po ustabilizowaniu laktacji, gdy wielkość piersi się unormuje, będziesz już świetnie czuła się w stanikach bardziej usztywnionych. Takich, które mają fiszbiny, szwy pomagające formować ułożenie biustu czy delikatnie usztywnianą, piankową miseczkę.

Nie oznacza to, że zaraz po porodzie powinnaś chodzić tylko w miękkich stanikach, a dopiero po ustabilizowaniu laktacji - w usztywnionych. Przecież czekają Cię różne okazje i stroje, do których będziesz chciała dobrać właściwy stanik. Dlatego warto mieć pod ręką różne typy biustonoszy.

 

O czym pamiętać, dobierając biustonosz do karmienia

Brafitting, czyli sztuka doboru biustonosza, mówi o kilka zasadach, jakimi powinnyśmy kierować się, szukając idealnego dla siebie biustonosza.

A jaki powinien być biustonosz idealny?
Powinien pięknie kształtować i podtrzymywać biust.
Dobrze dobrany wpłynie pozytywnie na naszą postawę.
Powinien stabilnie podtrzymywać piersi, ale nie uciskać ich w żadnym miejscu.

 

Dobór biustonosza do karmienia piersią w ciąży


Na końcu ciąży (8 - 9 miesiąc) możesz już kupować biustonosz do karmienia. Teraz Twoje wymiary są powiększone. Pod biustem masz większy obwód, ponieważ rozszerzone są żebra. Biust natomiast jeszcze się powiększy, gdy rozpocznie się laktacja. Jednak mimo tych "ruchomych" wymiarów możesz, znając odpowiednie wskazówki, dobrać już teraz biustonosz do karmienia.

Rozmiar miseczki w biustonoszu kupowanym w trakcie ciąży powinien być o jeden rozmiar większy, niż wynika to z pomiarów. Po założeniu biustonosza musisz mieć możliwość swobodnego włożenia do niego dłoni.

Biustonosz zapięty pod biustem powinien wydać Ci się nieco za ścisły - ale po porodzie w obwodzie pod biustem stracisz kilka centymetrów.

Podsumowując - dobry stanik do karmienia kupowany na końcu ciąży to taki, który ma miseczkę o jeden rozmiar większą, niż ten, który masz w ciąży (czyli szukasz luźniejszej miseczki), zaś w obwodzie powinien wydawać Ci się nieco za ciasny.

Przykład: W 9 miesiącu ciąży pod biustem masz 80 cm a w biuście 100. Wybierasz biustonosz, który Ci się podoba, i sprawdzasz, jak się plasujesz w tabeli rozmiarów producenta. Chcesz kupić miękki, ale profilowany stanik? Według rozmiarówki, powinnaś zdecydować się na rozmiar 80E. Wiesz jednak, że obwód pod biustem nieco spadnie, dlatego odejmij od obwodu 5 cm i zaokrąglij do najbliższej piątki - wyjdzie Ci 75. Tyle pod biustem. Kiedy jeszcze raz spojrzysz na tabelę rozmiarów producenta, z obwodem pod biustem 75 cm miseczka Tobie właściwa będzie już... 75G. A przecież... jeszcze trzeba powiększyć o jeden rozmiar miseczkę. No to wychodzi nam 75H.

 

Jak dobrać biustonosz w trakcie karmienia?


Z doświadczenia wiem, że rozmiar biustu może zmienić się o kilka rozmiarów podczas całego okresu karmienia. Zaraz po porodzie piersi są największe. Dodatkowo ich objętość w okresie połogu, w czasie stabilizowania laktacji, powiększa się wraz z napływającym mlekiem. Oznacza to, że piersi mogą zmieniać swoją wielkość kilka razy dziennie:) Na co dzień najlepszy będzie dla Ciebie miękki (co nie znaczy luźny!) stanik, tak abyś nie czuła dyskomfortu przed zbliżającym się karmieniem. Dodatkowo, miękki biustonosz pomieści swobodnie wkładkę laktacyjną - mają one grubość do ok 0,5 cm gdy już są trochę nasączone.

Gdy laktacja się ustabilizuje, Twój biust na jakiś czas pozostanie pełny, jednak nie będzie już zmieniał rozmiaru w ciągu doby. To jest zawsze indywidualna kwestia, jednak ok. 3 miesiąca po porodzie już Twój biust będzie zmierzał w kierunku kilkumiesięcznej stabilizacji. Jak długo potrwa ten czas stabilizacji na dużym (jak dla Ciebie) biuście? To zależy od Dziecka. Im częściej maluch będzie ssał, tym piersi będą w gotowości (choć laktacja jest już przestawiona z kierowania hormonalnego na kierowanie popytem czyli częstotliwością ssania Dziecka). Jednak gdy zaczniesz rozszerzać dietę, Maluch będzie omijał karmienia lub jadł mniej - najczęściej wtedy piersi zaczynają stopniowo maleć. W tym momencie miseczka stanika, który dobierałaś w 3 miesiącu po urodzeniu, będzie już robiła się luźna. Być może w tym czasie nie stosujesz też już wkładek laktacyjnych - to dodatkowo daje luz w miseczce.

Co takie bujne życie piersi podczas laktacji oznacza? Ano to, że nie ma jednego stanika na okres karmienia piersią:)

Zatem - gdy jesteś na początku karmienia, dobieraj Twój biustonosz tak, aby zmieścił wkładkę laktacyjną (dodaj ok. 1 cm do obwodu w biuście).
Gdy karmisz już ponad 3 miesiące i widzisz, że Twój biust przestaje wypełniać miseczki stanika, czas rozglądnąć się za nowym. W tym okresie Mamy lubią sięgnąć po nieco ekstrawagancji w bieliźnie - wykorzystać to, że biust jest pełny, a już nie tak wrażliwy jak w czasie połogu. To jest dobry moment, aby pozwolić sobie na biustonosz typu Flow Soft, który posiada supermodne, ozdobne ramiączka na dekolcie.

Przykład: pod biustem masz 78 cm, karmisz już 6 miesięcy i obwód w biuście to 95 cm. Podoba Ci się biustonosz Prestige Soft. Zgodnie z tabelą producenta, Twój rozmiar to 80B. Jednak Ty wiesz, że warto pomniejszyć obwód pod biustem. A gdy pomniejszyć obwód pod biustem, powiększy się Twoja miseczka. Ponownie popatrz na tabelę - teraz wychodzi nam granica 75E i 75D. Gdy karmisz dłużej niż 6 mc i nie nosisz wkładek laktacyjnych, zdecyduj się raczej na miseczkę mniejszą.

 

Jak się prawidłowo zmierzyć?

Prawidłowo przeprowadzony pomiar to fundament doboru stanika. Zatem nie spiesz się z tym. Zmierz dokładnie, nawet kilka razy, w różnych porach dnia. Zapisuj wyniki.

Obwód w biuście
- mierz na wydechu, nie ściskając piersi, daj odrobinę luzu.
- najlepiej mierz mając na sobie miękki stanik, w tzw. szczycie biustu. Przy średnim lub dużym biuście w trakcie pomiaru delikatnie się pochyl.

Obwód pod biustem
- zmierz na wydechu, pobierz pomiar lekko się ściskając. Linia centymetra powinna być dokładnie w poziomie. Swój wynik zaokrąglij w dół do najbliższej „piątki”, czyli jeśli wyszło 78, to twój rozmiar wynosi 75.

 

 

Po czym poznać, że biustonosz do karmienia piersią jest prawidłowo dobrany?


Zmierzyłaś się, dobrałaś stanik, zamówiłaś - i właśnie go przymierzasz.
Po czym poznasz, że dobrałaś prawidłowo rozmiar stanika?

  • Sprawdź czy pas obwodu nie jest za luźny - możesz za plecy w miejscu zapięcia wsadzić zaledwie 3-4 palce.
  • Wyreguluj ramiączka tak, aby nie były luźne - na ramieniu również możesz wsadzić 3-4 palce.
  • Wygarnij piersi do miseczek - to wspaniała technika polecana przez brafitterki, która sprawia, że biust potrafi przejść metamorfozę jak za dotknięciem czarodziejskiego skalpela ;) W skrócie - Prawą ręką sięgasz do lewej piersi w staniku, pochylasz się, całą tkankę piersi już od pleców wsuwasz w kierunki miseczki. Podobnie robisz z prawą piersią (tylko że lewą ręką).
  • Pierś mieści się cała w miseczce, nie ma efektu "bułki", czyli ściśnięcia piersi, ani nie ma też luzu na górze stanika.
  • Fiszbiny okalają tkankę piersi, absolutnie nie wciskają się w nie!
  • Fiszbiny przylegają do mostka, rozdzielając piersi.

 

Dobór biustonosza do karmienia to trudna sztuka. Trzeba wziąć pod uwagę dynamicznie zmieniające się ciało, styl życia, upodobania.
Jeśli chcesz za pierwszym razem trafić odpowiedni stanik, zmierz się dokładnie. Jeśli nie masz pewności co do stanika, skontaktuj się z Wróżką, chętnie pomogę Ci w doborze rozmiaru.

Więcej o odżywianiu prawidłowym doborze biustonosza 


Obejrzyj film "Czy ten biustonosz dobrze leży? Poznaj prawidłowy sposób na przymierzanie stanika!" z brafitterką Karoliną Sworowską.


✉ I koniecznie koniecznie :) zapisz się do Wróżkolettera (lewy dolny róg strony)
Dołącz do Grona Wróżki Cycuszki
Polub fan page i instagram Wróżki Cycuszki

Do zobaczenia :)

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2020
Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 578 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-17
Czuję się dużo pewniejsza po konsultacji, otrzymałam odpowiedź na wszystkie pytania i udało mi się ustalić jaki laktator i jakie akcesoria będą dla mnie i małej dobre, wszystko odbywało się w bardzo przyjemnej atmosferze
2024-04-07
Bardzo doceniam pomoc pani Ewy
pixel