Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Jak rozkręcić laktację?

2021-09-26
Jak rozkręcić laktację?

Dziecko płacze, frustruje się przy piersi, Twoje piersi są miękkie. To jedna z typowych sytuacji, w których Mama myśli "Muszę rozkręcić laktację". W tym artykule dowiesz się, jakie są sposoby i zasady skutecznego rozkręcenia laktacji. 

 

Kiedy pojawia się potrzeba rozkręcenia laktacji?

Obserwujemy, że potrzeba rozkręcenia laktacji może pojawić się na różnych etapach karmienia piersią.
1. W pierwszych dobach karmienia, gdy obserwujesz zachowania Dziecka tj. płacz, frustracja, "odrzucanie" piersi, krótki czas ssania piersi.
2. W pierwszych dobach karmienia, gdy jesteś po operacji cesarskiego cięcia, i masz poczucie, że potrzebujesz pobudzić piersi do produkcji pokarmu. 
2. Około szóstego tygodnia karmienia, gdy zaczynasz obserwować nerwowe zachowania Dziecka przy piersi i zmiany w swoich piersiach. Mamy opisują wówczas piersi jako "sflaczałe". 
3. Po 3-4 miesiącach w miarę spokojnego karmienia, gdy Dziecko przestaje chętnie ssać pierś, a Tobie wydaje się, że chodzi o za małe ilości pokarmu. 
4. Gdy chcesz wyjść z domu i zostawić Maluszkowi swój pokarm. 
5. Gdy w Twoim życiu pojawiło się dużo stresu lub choroba i zaczęłaś obserwować problemy w karmieniu piersią. 

W powyższych sytuacjach pomysł i potrzeba rozkręcenia laktacji pojawia się w wyniku refleksji Mamy.

Często zdarza się, że pomysł na rozkręcenie laktacji inicjowany jest z zewnątrz. Mama otrzymuje radę od specjalisty (pediatra, położna środowiskowa, doradczyni laktacyjna) lub od osoby bliskiej (partner, Mama, siostra, koleżanka). 

Jeśli znajdujesz się w którejś z powyższych sytuacji, istnieje prawdopodobieństwo, że Wasze karmienie piersią potrzebuje skierowania z powrotem na dobre tory. 


Poniżej znajdziesz kilka sposobów na rozkręcenie laktacji. Jednak pamiętaj, że najczęściej najistotniejszym i najbardziej skutecznym elementem scenariusza postępowania jest skonsultowanie się z doradczynią laktacyjną. Poniżej opiszę, dlaczego. 

Co sprawia, że mamy wystarczająco dużo pokarmu?

Jeśli mówimy o rozkręcaniu laktacji, to pierwsza najistotniejsza sprawa jaką musimy sobie uświadomić, to:

Skuteczne ssanie jest najsilniejszym bodźcem regulującym czynność gruczołów piersiowych”
źródło: Centrum Nauki o Laktacji

“Niemal wszystkie matki wytwarzają dość mleka dla swojego dziecka mniej więcej w pierwszym tygodniu, jednak ten stan nie może trwać, gdy piersi nie są opróżniane często i skutecznie. Jeśli dziecko nie spędza dość czasu przy piersi lub nie ssie efektywnie (albo dotyczą go oba problemy piersi wkrótce przestaną produkować tyle mleka, ile potrzebuje.”

źródło: książka Po prostu piersią

Czynnikiem wpływającym na ilość produkowanego pokarmu jest w istotnej mierze ssanie, a konkretnie, opróżnianie piersi. Mleczne piersi mamy zachowują się niezwykle szczodrze - im więcej im się "zabiera", tym więcej w nich powstaje.

Albo inaczej: im więcej produkują, tym więcej produkują.

Ponieważ tak istotne dla utrzymania laktacji jest ssanie piersi, to właśnie opróżnianie piersi również jest czynnikiem sprzyjającym rozkręceniu laktacji.

 

Problemy z ilością produkowanego pokarmu najczęściej wynikają z tego, że piersi nie były skutecznie opróżniane. Należy zatem jak najszybciej pomóc Mamie i Dziecku efektywnie się karmić, oraz dodatkowo, tymczasowo, bodźcować piersi Mamy do większej produkcji pokarmu poprzez pracę z laktatorem oraz użycie suplementów na laktację.

 

Jak rozkręcić laktację?

Prawidłowe karmienie piersią i technika przystawienia

Zaczynamy od podstaw, bez nich ani rusz. Zatem upewnij się, czy stosujesz się do poniższych zasad skutecznego karmienia piersią

☐ Dziecko jest prawidłowo przystawiane do piersi, tj. prawidłowo chwyta pierś. Pozycja do karmienia jest prawidłowa. Sprawdzisz to w drodze konsultacji laktacyjnej.
☐ Karmisz na żądanie, przynajmniej co 3 godziny, w nocy co 3-4 godziny.
☐ Dziecko ssie efektywnie - słychać przełykanie lub dźwięk przypominający głoskę "k", można obserwować ruch bródki oraz tzw. taktowanie.  
☐ Proponujesz obie piersi w trakcie jednej sesji karmienia. 

Jeśli któreś z powyższych jest zaniedbane, koniecznie zastosuj powyższe zasady. 

Praca z laktatorem

Oprócz wskazanych powyżej podstawowych zasad prawidłowego karmienia piersią, najlepsza znana metoda, która prowadzi do zwiększenia ilości produkowanego pokarmu to włączenie do cyklu karmień laktatora, który zgłasza w imieniu dziecka popyt na pokarm i opróżnia piersi.

Piersi po pewnym czasie odpowiadają na ten popyt i zwiększają ilość produkowanego pokarmu.

Prawidłowa praca z laktatorem obejmuje aspekt prawidłowego doboru laktatora (więcej przeczytasz w ebooku "Laktatorowy zawrót głowy"). Na czas rozkręcania laktacji największym i najlepszym wsparciem będzie dla Ciebie laktator elektryczny, najlepiej na dwie piersi.

Niezwykle istotne jest to, aby laktator był dobrany do wielkości twojej brodawki. Pracując nawet z najlepszym na świecie laktatorem, którego tunel lejka jest dla Ciebie za mały lub za duży, ściągniesz nie więcej niż 20 ml, do tego wijąc się z bólu.

W prawidłowym doborze wielkości tunelu lejka pomoże Ci ten szablon, który znajdziesz na ostatniej stronie ebooka "Laktatorowy zawrót głowy" (kliknij aby pobrać).

Teraz, kiedy masz już prawidłowo dobrany laktator, czas na...

Ustalenie scenariusza pracy z laktatorem

Jest kilka scenariuszy pracy z laktatorem. Każdy z nich powinien być stosowany z taką częstotliwością, jaka jest dostępna i osiągalna dla mamy (chodzi o czas, jaki należy poświęcić sesji z laktatorem).

Częstotliwość pracy z laktatorem zależy od tego, jaka jest skala problemu i jakie rezultaty chcesz osiągnąć. Nie można tutaj podać jednej zasady dla każdej kobiety.

Najczęściej stosowane scenariusze pracy z laktatorem to:
1. Odciąganie po zakończonym karmieniu (czyli tak zwane opróżnianie "pustych" piersi)
2. Power Pumping 
3. Technika 7 - 5 - 3
4. Cluster Pumping

To, który ze scenariuszy wybierzesz, zależy od dostępnych Tobie zasobów czasowych oraz od tego, jak wygląda Wasze karmienie piersią. Inny scenariusz będzie dobry dla Mamy, której kilkudniowy noworodek chce być ciągle przy piersi, a inny dla Mamy, której Maluszek odrywa się od piersi nerwowo po trzech minutach karmienia. 

Poniżej widzisz schemat pracy Power Pumping, jeden z najskuteczniejszych sposobów rozkręcania laktacji.

Jaki laktator wybrać do rozkręcenia laktacji

Najefektywniejsza praca nad rozkręcaniem laktacji oraz najszybciej zauważalne efekty zauważysz, jeśli będziesz pracowała z laktatorem elektrycznym na dwie piersi.

Niektóre Mamy, w zależności od etapu i charakteru problemów z karmieniem pokarmu, mogą pozostać przy swoim laktatorze elektrycznym na jedną pierś, i również uzyskać pożądane efekty. 

To, jaki laktator wybierzesz do rozkręcenia laktacji, lub czy użyjesz laktatora, który już masz, zależy od przemyślanej i dopasowanej do Waszej sytuacji strategii rozkręcania laktacji. Jeśli potrzebujesz pomocy w ustaleniu planu działania i wsparcia w trzymaniu się tego planu, skorzystaj z konsultacji scenariusza pracy z laktatorem.

Kluczowe w doborze laktatora jest:

1. Dobre dopasowanie lejków laktatora do wielkości brodawek.
2. Wybór laktatora, którego tryby pracy przypominają naturalny rytm ssania Dziecka. 
3. Wybór laktatora, z którym łatwo się pracuje
4. Lepsze i szybsze efekty przynosi praca z laktatorem elektrycznym na dwie piersi (odciąganie symultaniczne). 
5. Istotne jest przyjęcie osiągalnego dla danej Mamy scenariusza pracy z laktatorem a następnie konsekwentne trzymanie się tego scenariusza.   

Jednym z laktatorów ułatwiających rozkręcenie laktacji jest model Alyssa szwajcarskiej marki Ardo Medical. 

  • Alyssa ma zaprogramowany tryb Power Pumping. Wystarczy, że klikniesz ikonkę trzech kropelek (prawy górny róg) a zaczniesz pracę w tym intensywnym trybie rozkręcania laktacji. 
  • Odciąganie pokarmu można dopasować maksymalnie do swojego poczucia komfortu. Komfortowe odciąganie będzie wspierało Cię w systematycznej pracy, a tylko ona przyniesie spektakularne efekty, których potrzebujesz. 
  • Bardzo skutecznie opróżnia piersi, pobudzając je w ten sposób do intensywniejszej produkcji pokarmu. 
  • Możesz używać go z aplikacją, która pomoże Ci śledzić postępy. Postępy w rozkręcaniu laktacji motywują do częstszej pracy - a to z kolei daje jeszcze lepsze efekty!
Alyssa szwajcarski laktator na dwie piersi

Jak zapewnić sobie efekty w pracy nad rozkręcaniem laktacji laktatorem?

  • Ustal jeden sposób i najlepiej konkretny czas w ciągu dnia (tę samą lub te same pory).
  • Poinformuj bliskich, że będziesz potrzebowała spokoju na czas sesji z laktatorem. Jeśli to niemożliwe (np. masz w domu starszaka lub Partner pracuje) wybierz laktator, który będzie maksymalnie wygodny w użytkowaniu i przenośny, abyś nie była przywiązana do jednego miejsca odciągania. 
  • Podczas sesji odciągania nie patrz na butelki i nie staraj się liczyć kropel. Upewnij się, że Twoje brodawki poruszają się prawidłowo w tunelu lejka, a następnie zakryj butelki i zacznij robić coś "wciągającego". Możesz bawić się z Maluszkiem, "rozmawiać" z  nim. Jeśli jednak patrzeniu na Maluszka towarzyszą negatywne myśli czytać, lepiej będzie przez te 15 minut scrollować telefon.
  • Jeśli możesz, zapewnij sobie wsparcie kogoś życzliwego, kto umie motywować. Takie wsparcie Mamy często znajdują w grupach Mam na facebooku (zajrzyj do nas na Grono Wróżki Cycuszki ♥
  • Podczas pierwszych sesji lub nawet pierwszych dni pracy z laktatorem możesz nie widzieć w butelkach litrów mleka. Jest to prawidłowe - dopiero zgłaszasz do organizmu zapotrzebowanie na większe ilości pokarmu, organizm odpowie na to za jakiś czas.

Rozkręcanie laktacji laktatorem jest jak fitness


Kiedy zaczniesz "pompowanie”, pamiętaj, że praca z laktatorem jest jak ćwiczenia fizyczne i praca nad jędrną i smukłą sylwetką.

☑ Na rezultaty musisz poczekać.
Po pierwszych brzuszkach nie szukasz sześciopaku. Wiesz, że potrzeba czasu. Podobnie jest z laktatorem.

☑ Najlepsze rezultaty daje regularne ćwiczenie (pomopowanie)

☑ Warto mieć trenera (doradcę laktacyjnego) który ustali z Tobą ćwiczenia (metodę ściągania) i będzie dostępny w razie wątpliwości.

☑ Potrzebujesz wygospodarować w swoim dniu czas, aby ćwiczyć (pompować).

☑ Do ćwiczenia (pompowania) przydaje się specjalny strój ;)

☑ Wiele razy będziesz się chciała poddać i zamiast ćwiczyć (pompować) zjeść czipsy (dać butelkę mm). W tej pracy upór i motywacja są najważniejszym czynnikiem sukcesu.

☑ W odróżnieniu od fitnessu i pracy na przykład na "sześciopak", efekty pompowania możesz zobaczyć tak naprawdę bardzo szybko, czasami na drugi dzień po zgłoszeniu dodatkowego zapotrzebowania na mleko. Czasami będziesz musiała poczekać dwa dni a czasami nawet dłużej. Czy warto? Warto.


Pomyśl o poczuciu sukcesu, wygranej z przeciwnościami, o możliwości obdarowania Twojego dziecka płynną formą miłości. Z dużym prawdopodobieństwem czeka Cię to już po kilku dniach pracy z laktatorem.


Pompowanie to najlepszy sposób na rozkręcenie laktacji. Jeśli w Twoim organizmie nie istnieją przeciwskazania do produkcji mleka, jeśli hormony nie zaburzają mechanizmów prolaktyny i oksytocyny, to najpewniej doprowadzisz pompowaniem do wyprodukowania dodatkowego mleka.

 

Jeśli chcesz, abyśmy towarzyszyły Ci w Twoim rozkręcaniu laktacji, ustaliły plan działania, podpowiadały na bieżąco nowe rozwiązania i techniki ułatwiające odciąganie pokarmu, umów się na konsultację scenariusza pracy z laktatorem.

  

Konsultacja rozkrecenie laktacji

Suplementy wspierające laktację


Kiedy pojawia się myśl “mam za mało mleka”, kobiety sięgają po herbatki na laktację lub inne preparaty mlekopędne, tj. Femaltiker, moringa, kozieradkaherbatka lub “kawka” Bocianek, pastylki Bocianek.

O ich skuteczności wiemy z badań (znane są testy na ludziach, sporo testów odbyło się też na zwierzętach) oraz informacji od użytkowniczek.

Tekst wprowadzający do tematu preparatów na laktację przeczytasz tutaj.

Możesz również obejrzeć filmik o 5 sposobach na rozkręcenie laktacji.

W sytuacji, gdy walczysz o laktację, na pewno warto włączyć jeden z środków mlekopędnych do swojej diety. To, czy wybierzesz preparaty oparte na słodzie jęczmiennym czy ziołach, w formie herbaty, kawki, napoju czy pastylek, zależy od Twoich upodobań i smaków, oraz indywidualnych uwarunkowań. Jeśli np. cierpisz na nietolerancję glutenu, Femaltiker będzie dla Ciebie zakazany, wówczas możesz zdecydować się na preparaty zawierające kozieradkę.

 

Te sposoby również pomogą Ci rozkręcić laktację


Nie tylko praca z laktatorem czy suplementy są Twoją szansą na więcej pokarmu. Skutecznie poprawiają jego produkcję również: 

Kontakt skóra do skóry z maluszkiem
pisałam o nim więcej w tekście "Czy na pewno musisz rozkręcać laktację?"

Wymiana wentyli (zaworów) laktatora
To pomysł dla mam, które od dłuższego czasu pracują z laktatorem i zauważają u siebie spadki w ilości produkowanego pokarmu. Po długim czasie częstej pracy z laktatorem, warto wymienić części tj. zaworki i membrany. Pomoże to uszczelnić system i wytworzyć odpowiednie podciśnienie.

Masaż piersi podczas pracy z laktatorem: delikatne oklepywanie opuszkami palców

Ciepły kompres w trakcie pracy z laktatorem (np. kompresy Therapearl)- ciepło uwalnia wypływ mleka, zatem ciepły kompres może pomóc w lepszym opróżnieniu piersi. A lepiej opróżnione piersi produkują więcej pokarmu :)

 

Kompendium wiedzy o wyborze i pracy z laktatorem tak aby uzyskiwać zaplanowane efekty

Dziękuję Ci za lekturę tekstu o rozkręcaniu laktacji. Mam nadzieję, że odpowiedział on na większość Twoich pytań i zainspirował do odpowiednich działań.

 

Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.

 

 

Chcesz wiedzieć więcej o rozkręcaniu laktacji?


Obejrzyj mój live pt. "Jak rozkręcić laktację" (najpierw musisz wysłać prośbę o dołączenie do grupy Grono Wróżki Cycuszki).
Zobacz film "Piątki Wróżki Pięć sposobów na rozkręcenie laktacji"

 

Autorka tekstu
Anna Matuszczak
Certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią
Autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy:
Prowadzi warsztaty i webinary przygotowujące do karmienia piersią. 

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-07-08
Serdecznie polecam. Do "Wróżki" zgłosiłam się interwencyjnie z zatorem w piersi, okazało się, że robiłam wszystko nie tak jak należało pogarszając jedynie stan piersi. Bardzo szybko uzyskałam poradę online (1h od zgłoszenia), dzięki czemu już podczas pierwszego karmienia po konsultacji pierś zaczęła się ponownie opróżniać. Doceniam Panie za zaangażowanie oraz szeroką i najbardziej aktualną wiedzę. Uzyskana porada była bardzo kompleksowa. Serdecznie dziękuję za pomoc! :)
2024-05-06
Doradczyni była bardzo miła i podobało mi się to, że tłumaczy nie tylko jak coś robić ale też dlaczego z punku widzenia anatomii dziecka. Niestety informacji było tak dużo, że pod koniec nadal nie wiedziałam, co robić i miałam jeszcze dużo pytań. Całe szczęście dostałam pdf z planem działania po sesji. Doradczyni zapewniła mnie, że zostaniemy w kontakcie, że mogę wysyłać pytania i filmiki. Jednak kiedy to zrobiłam, czekałam na odpowiedź tydzień i dostałam ją dopiero jeden dzień po przypomnieniu się. Nie lubię się narzucać ludziom, więc zniechęciło mnie to do zadawania innych pytań. Jutro idę do innej poradni laktacyjnej, tym razem na żywo.
pixel