Darmowa dostawa od 299,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Pięć sposobów na ból brodawek rekomendowanych w Poradni Laktacyjnej

2022-04-01
Pięć sposobów na ból brodawek rekomendowanych w Poradni Laktacyjnej

W tym wpisie poznasz sprawdzone w Poradni Laktacyjnej sposoby na ból brodawek. Prowadząc Poradnię Laktacyjną często wspieramy Mamy w bolesnym karmieniu. Jeśli teraz doświadczasz bolesnego karmienia, to obiecuję Ci, że już za kilka minut będziesz dokładnie wiedziała, w jaki sposób zapewnić sobie bezbolesne karmienie piersią. 

1. Pomoc doradcy laktacyjnego

Często powtarzam, że wiele problemów laktacyjnych najlepiej i najszybciej rozwiązuje konsultacja ze sprawdzonym doradcą laktacyjnym. Mam nadzieję, że namiar na taką polecaną osobę w Twojej okolicy masz zapisany gdzieś w telefonie. Jeśli nie, pamiętaj, że wsparcie laktacyjne na najwyższym poziomie jest dostępne dla Ciebie zarówno, gdy mieszkasz w Poznaniu, gdzie znajduje się nasza Poradnia, ale również online, we Wróżce Cycuszce.

Nasze konsultacje laktacyjne online mają niebywałą skuteczność w przywracaniu karmienia piersią z błogim uśmiechem na twarzy.

Bolesność brodawek to najczęstsza przyczyna porzucenia karmienia piersią.  Dobrą wiadomością jest to, że im wcześniej udasz się po pomoc do dobrego doradcy laktacyjnego, tym szybciej zniknie ból. Dlaczego tak istotne jest, aby doradczyni laktacyjna przyjrzała się Waszemu karmieniu piersią? Ponieważ należy ustalić jej przyczyny, aby dobrać środki zaradcze.

Przyczyną bolesnych brodawek najczęściej jest:
- nieprawidłowe pozycjonowanie dziecka podczas karmienia - można ją skorygować bardzo szybko a ulgę w bólu poczuć niemal od razu,
- nieprawidłowa technika karmienia - tutaj trzeba również wprowadzić korektę do sposobu przystawiania do piersi,
- nieprawidłowości po stronie anatomii lub funkcjonalności jamy ustnej Dziecka - w trakcie porady laktacyjnej badamy funkcję ssania aby sprawdzić, czy Maluszek nie ma anatomicznych lub funkcjonalnych przeszkód w prawidłowym uchwyceniu piersi i ssaniu brodawki. 

2. Opatrunki Nursicare

Nursicare to opatrunek na poranione brodawki, który bardzo często polecamy w Poradni Laktacyjnej Wróżka Cycuszka. Widziałyśmy efekty działania tych opatrunków już na wielu Mamach. Ponieważ mamy z Wami kontakt również po poradzie laktacyjnej, wiemy, że te opatrunki przynoszą Mamom realną ulgę w bólu i przyczyniają się do przyspieszenia gojenia

Kiedy pytałyśmy na Gronie Wróżki Cycuszki Mamy o sposoby na ból brodawek, najczęściej wskazywały właśnie Nursicare:

“Tylko i wyłącznie okłady nursicare, najlepsze!! goja i zamykają ranę po jednym dniu.”

“Zakładam, zdejmuję, ranki nie ma - normalnie magia.”

Opatrunki Nursicare przynoszą wyraźną ulgę w bólu już po kilku godzinach od założenia. Właśnie tego potrzebujesz, aby płynnie przejść do sposobu numer 1, czyli konsultacji z doradczynią laktacyjną.


Jak działają Nursicare?

Opowiem Ci w kilku słowach, jak działają opatrunku Nursicare. Opatrunek Nursicare jest okrągły, ma średnicę przeciętnej wkładki laktacyjnej, a jego struktura przypomina delikatną gąbeczkę z mikro-dziurkami.

Należy od do rodzaju opatrunku medycznego typu poliuretanowego, okluzyjnego. Nursicare aktywnie chroni rany przed środowiskiem zewnętrznym. Używając Nursicare, zapobiegasz dalszemu jątrzeniu się rany na skutek dostępu bakterii.

Nursicare wspiera  gojenie poprzez:

  • bezpieczny surfaktant F68 zawarty w opatrunku - wspomaga on autolizę martwych tkanek dzięki redukcji napięcia powierzchniowego pomiędzy zdrową i chorą tkanką.
  • wykorzystanie leczniczych właściwości mleka mamy, a konkretnie - komórek macierzystych w nim zawartych,
  • gliceryna - jest ona prostym źródłem energii dla regenerujących się komórek nabłonka.

Co ważne, opatrunek Nursicare nosisz przez cały czas, zdejmujesz go tylko na czas karmienia piersią. Oznacza to, że działanie ochronne i gojące trwa nieprzerwanie, aż do całkowitego wyleczenia. Mamy już liczne studia przypadków, w których stosowanie opatrunku Nursicare dowiodło, że w ciągu trzech dni zraniona brodawka może zostać w pełni zagojona. Od niedawna prowadzimy też projekt “Dwa kroki do bezbolesnego karmienia” w ramach którego chcemy utrwalić prawidłowy schemat postępowania w przypadku bolesnych brodawek.

Jednoznaczny test działania Nursicare na… zdartym kolanie

Chciałabym pokazać Ci wyniki mojego własnego testu na skuteczność gojenia ran w przypadku opatrunków Nursicare. Pomysł na dość nietypowe sprawdzenie opatrunku Nursicare przyszedł mi gdy borykałam się zeszłego lata z nawracającym zranieniem kolana u mojego czteroletniego syna Filipa. Pierwszy upadek Filip zaliczył z roweru, na rance powstawał strupek, aby za chwilę znów zostać rozerwaną na skutek upadku w trakcie letniej zabawy. Nie pomagały żele ze srebrem. Postanowiłam w tym trudnych warunkach sprawdzić opatrunek Nursicare.

Wówczas rana na kolanie była wielokrotnie już naruszana i przede wszystkim - bardzo brudna ze względu na to, że upadki Filip zaliczał na powierzchniach piaskowych i żwirowych. Wyglądała tak:

Test opatrunków Nursicare: Rana kolana przed użyciem opatrunku Nursicare
Test opatrunków Nursicare: Rana kolana po 12 h od użycia opatrunku Nursicare

Po 12 godzinach od założenia Nursicare wyglądała tak: Widać niemal całkowicie oczyszczoną ranę, ale co więcej - widać również delikatny nabłonek początkowy nowej skóry.

Test opatrunków Nursicare: Porównanie stanu rany kolana przed nałożeniem opatrunku Nursicare i po 12 h.

Dla mnie właśnie to, zaraz obok Waszych relacji z leczenia ran brodawek, było najlepszym dowodem na niesamowitą skuteczność opatrunków NursicareJeśli właśnie teraz borykasz się z ranami brodawek, mam nadzieję, że przyniosłam Ci nadzieję na szybkie karmienie bez bólu dzięki użyciu opatrunków Nursicare. Zamówienia opatrunków Nursicare mają u nas największy priorytet - takie zamówienia realizujemy natychmiastowo, abyś jak najszybciej mogła cieszyć się karmieniem bez bólu.

3. Kompresy multimam

Kompresy MultiMam to bardzo popularne, często rekomendowane przez położne, rozwiązanie na bolesne brodawki. Tutaj również mamy rodzaj opatrunku, którego skuteczność opiera się na zawartości aktywnego żelu opartego na kompleksie 2QR, który zawiera  opatentowane bioaktywne polisacharydy. Kompresy MultiMam nakładasz dwa razy dziennie na minimum 10 minut, jednak nie więcej niż 30 minut. W tym czasie bioaktywny żel koi i wspiera w regeneracji przerwany naskórek.

Multi Mam kompresy na podrażnione i bolesne brodawki

Dla suchych i popękanych brodawek taki kompres jest jak maseczka na twarz przed ważną imprezą :) Natychmiast odżywia, przywraca równowagę skórze… :)

Często jeszcze w ciąży, ze względu na zmiany hormonalne, brodawki bywają suche, bolesne, czujesz dyskomfort, nie żałuj im nawilżenia i kojących składnikówI jeszcze taka mini rada na koniec tej części. Trzymaj kompresy MultiMam w lodówce. Zimno działa również przeciwbólowo :)

4. Srebrne nakładki Silverette

W tych wykonanych z najwyższej próby srebra nakładkach na brodawki wcale nie chodzi o ozdobę, ale o lecznicze działanie srebra

Według naukowców, jony srebra przedostają się do komórek bakteryjnych i wytrącają białka z protoplazmy komórek. W dalszym etapie jony srebra wiążą się z DNA i RNA bakterii, przez co blokują ich replikację a w konsekwencji prowadzi do śmierci bakteriiJa sobie jony srebra wyobrażam jak dobrze wytrenowanego w sztukach walki Twojego osobistego ochroniarza, który na widok typka spod ciemnej gwiazdy kilkoma szybkimi ruchami wytrąca mu broń i pozbywa się go raz na zawsze.

O leczniczych właściwościach srebra wiedział już Hipokrates. Z różnych źródeł historycznych wiemy, że nasi przodkowie również cenili bakteriobójcze właściwości srebra. W tym kontekście zupełnie nowego znaczenia nabiera angielskie przysłowie “Born with a silver spoon in the mouth” oraz praktyka rodziców, aby dawać dzieciom do zabawy srebrne przedmioty, które one potem brały do buzi.

Lecznicze działanie srebra w wyjątkowych nakładkach Silverette.

Dlaczego lecznicze srebro jest najlepsze dla mam karmiących właśnie w postaci nakładek? Powód jest prosty.

Każda forma maści wymagałaby dokładnego zmywania przed karmieniem. Mycie bolesnych brodawek powodowałoby dodatkowy ból dla Mamy. Zatem nakładka, którą przykładasz do piersi, a gdy chcesz przystawić Maluszka do piersi, po prostu ją zdejmujesz, to najbardziej przyjazna dla Mamy karmiącej forma wykorzystania spektakularnych właściwości leczniczych srebra. 

Jak używać Silverette

Użycie nakładek jest banalnie proste. Do wnętrza wkładek wyciskasz kilka kropli swojego mleka i zakładasz je na brodawki. Jeśli masz duży wypływ pokarmu, załóż również wkładki laktacyjne. Mycie Silverette polega wyłącznie na przemywaniu ciepłą wodą z detergentem lub myciu z użyciem wody i sody oczyszczonej. Jednocześnie warto wiedzieć, że nakładki Silverette nigdy się nie zużyją. Możesz je też za jakiś czas przekazać ukochanej Przyjaciółce lub siostrze. 

5. Muszle ochronne

Ból brodawek ma różne oblicza. Czasami nie widać ran na powierzchni, a jedynie suchą, zmęczoną skórę. Na pewno powoduje to dyskomfort. Ważne w leczeniu ran brodawek jest utrzymywanie nawilżenia naskórka. Jednocześnie najczęstszym zaleceniem w leczeniu brodawek jest… “wietrz i smaruj swoim mlekiem”. Czy jednak jest to faktycznie sposób, który zapewni Ci szybko karmienie z uśmiechem na twarzy? Nie do końca. Owszem, Twoje mleko ma lecznicze właściwości. Wykorzystywane jest ono przez opatrunki Nursicare oraz Silverette. Jednak wystawianie rany na wietrzenie powoduje nieprawidłowości w gojeniu: powstawanie strupka, bliznowacenie, wysuszanie rany, ból i dyskomfort. 

Muszle ochronne Medela

Muszle ochronne, takie jak te marki Medela, dają ulgę poprzez separowanie bolesnego miejsca od ubrania. Pamiętaj jednak o tym, aby dbać o stworzenie bezpiecznego środowiska sprzyjającego gojeniu się rany, na przykład poprzez nakładanie na brodawkę bezpiecznego środka nawilżającego, np. wegański balsam do pielęgnacji sutków MultiMam, którego nie musisz zmywać przed karmieniem. 

Podsumowanie

I to już wszystkie sposoby na bolesne brodawki, które chciałam Ci przedstawić. Czy udało Ci się wybrać coś dla siebie? Linki do produktów znajdziesz pod postem. Podsumujmy teraz wszystkie 5 sposobów na ból brodawek:

Położne i doradczynie laktacyjne z teamu Wróżka Cycuszka

W większości wypadków jest to niezbędny krok w leczeniu bólu podczas karmienia piersią.

Przede wszystkim w trakcie porady laktacyjnej lokalizowana jest i usuwana przyczyna problemu. 

W wyniku porady laktacyjnej poprawisz pozycję przy karmieniu, technikę ssania lub poprzez masaże albo podcięcie wędzidełka usprawnisz funkcjonalność jamy ustnej dziecka. 

Dzięki temu karmienie piersią stanie się takie, jakie powinno być, czyli bezbolesne.

Opatrunki Nursicare - całodobowy opatrunek na rany brodawek który szybko daje uczucie ulgi w bólu.

Opatrunki Nursicare - całodobowy opatrunek na rany brodawek, który szybko daje uczucie ulgi w bólu i potrafi wyleczyć brodawki nawet w 3 dni.

Kompresy MultiMam odżywcza i lecznicza maseczka na bolsene brodawki.

Multi-Mam, głęboko nawilżające i kojące kompresy, które przyniosą ulgę również w ciąży, gdy brodawki pod wpływem hormonów stają się suche i podatne na podrażnienia. 

Nakładki Silverette - wykonane z najwyższej próby srebra nakładki, które w optymalny sposób wykorzystują spektakularne właściwości lecznicze i bakteriobójcze jonów srebra

Nakładki Silverette - wykonane z najwyższej próby srebra nakładki, które w optymalny sposób wykorzystują spektakularne właściwości lecznicze i bakteriobójcze jonów srebra.

Słowniczek

Autoliza (stgr. αυτό ‘samo’ i λύσις ‘rozszczepienie’) – enzymatyczny proces trawienia:wielkocząsteczkowych składników komórki (tj. białek i kwasów nukleinowych), zachodzący w obumarłych komórkach przy udziale lizosomów lub całych komórek i tkanek (zarówno obcych dla organizmu, jak i własnych), zachodzący przy udziale ciał odpornościowych, zwanych autolizynami.

Polisacharydy, wielocukry, cukry złożone – grupa węglowodanów i zarazem biopolimerów, które są złożone z merów będących cukrami prostymi połączonych wiązaniami glikozydowymi. Stanowią one ważną grupę polimerów naturalnych wykorzystywanych w organizmach żywych jako materiał budulcowy i zapasowy. Substancje te są szeroko stosowane w wielu dziedzinach życia, od przemysłu spożywczego po aparaturę medyczną i leki. Różne zmodyfikowane chemicznie polisacharydy znajdują zastosowanie w medycynie jako nośniki leków oraz substancje o aktywności biologiczne.

Autorka tekstu:
certyfikowana Promotorka Karmienia Piersią Anna Matuszczak

Założycielka Wróżki Cycuszki, autorka ebooka "Laktatorowy zawrót głowy", organizatorka konferencji #karmieswobodnie. 

 

Anna Matuszczak, założycielka Wróżki Cycuszki

Tworząc ten artykuł opierałam się m.in. na tych źródłach:
https://zagojeni.pl/praktyczne-porady/rodzaje-opatrunkow-czym-sie-roznia-i-jak-je-dobrac-do-rany/
https://momstheword.com/blogs/fashion-style/a-timeless-cure-for-sore-breasts
http://www.silverrushstyle.com/blog/why-do-wound-care-products-and-medications-contain-silver/

Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2022

Polecane

Zaufane Opinie IdoSell
4.91 / 5.00 591 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-05-26
Polecam z całego serca!
2024-05-07
Bardzo pomocne spotkanie w przyjemnej atmosferze. Miłe Panie z ogromną wiedzą i życzliwością. Będę wszystkim polecać i sama chętnie wrócę
pixel