Sposoby na ból brodawek podczas karmienia piersią.
Czy karmienie piersią musi boleć?
Doświadczenie nauczyło mnie, że żadnego bólu nie można bagatelizować, a szybko wyłapany problem ma szansę zostać skutecznie rozwiązany. Droga, jaką przeszłam przy karmieniu piersią była bardzo wyboista, a napotkane przez prawie dwa lata karmienia trudności pozwoliły mi dość głęboko zbadać problem bolesności brodawek. Przetestowałam prawie wszystkie dostępne na rynku maści, olejki, czy kompresy. Stosowałam przeróżne diety. Suplementowałam witaminy i mikroelementy. Odwiedziłam wiele gabinetów lekarskich.
Jeśli zdecydowałaś się przeczytać mój tekst to znaczy, że i tobie bliskie wydają się te zmartwienia. Zastanawiasz się pewnie, dlaczego karmienie boli, mimo że obiecują tylko bliskość i sielankę.
Dlaczego brodawki bolą i pękają? Jak złagodzić ból brodawek przy karmieniu piersią? Kiedy mija? Co oznacza? I wreszcie co stosować na bolące, popękane i krwawiące brodawki?
Okazuje się, że nawet 90% nas - matek karmiących - zadaje sobie te pytania głośno lub cicho w pierwszych dniach po porodzie. Niestety ból brodawek jest drugą najczęściej wymienianą przyczyną zbyt wczesnego odstawienia dziecka od piersi. Czy pęknięcia, krwawienie, łuszczenie, zaczerwienienie lub pęcherzyki na brodawkach powinny nas niepokoić?
Karmienie piersią jest naturalne i pierwotne. Kojarzy nam się z harmonią, pięknem i spełnieniem. Dlaczego więc aż tyle kobiet boi się karmić i nie decyduje się albo w ogóle, albo na krótko podarować swemu dziecku tak cenny skarb w pierwszych chwilach jego życia? Dlaczego już pierwsze napotkane trudności potrafią skutecznie zniechęcić mamy do dalszego karmienia piersią? Gdzie szukać pomocy?
Przyczyny bólu brodawek sutkowych podczas karmienia piersią
Musimy pamiętać, że każdy odczuwany przez nas ból ma swoją przyczynę - to oczywiste. A jeśli jest przyczyna to jest i możliwość jej usunięcia. Potrzeba tylko dobrej i pewnej diagnozy.
Przyczyn bolesnych uszkodzeń brodawek może być wiele. Wśród nich najczęściej wymienia się:
- nieprawidłowe przystawienie dziecka do piersi,
- złą technikę karmienia,
- wędzidełko lub wysoko sklepione podniebienie u dziecka,
- zbyt dużą siłę ssania,
- problemy neurologiczne dziecka,
- płaskie lub wklęsłe brodawki,
- złą technikę odciągania mleka lub źle dobrany laktator,
- ruchliwość dziecka podczas ssania.
O prawidłowym dostawiani dziecka do piersi przeczytasz w artykule "Chwytanie brodawki i ssanie - jak prawidłowo przystawić dziecko do piersi", a o pozycjach do karmienia piersią w poście "Pozycje do karmienia piersią - jak zapewnić wygodę i poprawną technikę dostawienia".
Czasami to normalne...
Ból odczuwany przez mamy karmiące najczęściej jest typem bolesności fizjologicznej, która ma charakter przejściowy i ustępuje sam po około tygodniu od porodu. Organizm musi przecież przyzwyczaić się do dużych zmian, jakimi jest ssanie, czy sam wypływ mleka. Wrażliwość brodawek na początku cudownej przygody z karmieniem wynika ze zmian hormonalnych, zwiększonego unaczynienia brodawek, rozciągania się włókien kolagenowych, niewzmocnionego jeszcze naskórka piersi, a także napływania mleka do kanalików pod dużym ciśnieniem. Takiego bólu nie powinnyśmy się bać.
Jak zadbać o brodawki sutkowe na początku karmienia?
Na pewno same zadbać musimy o odpowiednie dostawienie i pozycję karmienia, dobry biustonosz, odpowiednie wyciąganie brodawki z ust dziecka. Poranione i popękane brodawki powinny być często wietrzone. Należy myć je wyłącznie wodą lub solą fizjologiczną. Można także przemywać naparem z nagietka.
Nie należy ograniczać karmienia. Nie wolno hartować brodawek, a wszelkie leki należy stosować z dużą ostrożnością.
Najlepszym i najbardziej naturalnym sposobem na łagodzenie i leczenie uszkodzeń brodawek jest smarowanie ich po każdym karmieniu własnym mlekiem. Mleko mamy jest jednym z najbogatszych w wartości odżywcze pokarmów ludzkości. Jego składniki stanowią nie tylko niezastąpione źródło wartości odżywczych dla dziecka. Mają także właściwości lecznicze i pielęgnujące. Znajdujące się w nim przeciwciała chronią przed bakteriami, wirusami i grzybami. Odkażające działanie tego cudownego eliksiru ma zbawienny wpływ na leczenie różnego rodzaju schorzeń, jak choćby zapalenie ucha środkowego, spojówek, zatrucie rotawirusami, czy ból gardła. Mleko mamy przyspiesza także gojenie ran i otarć, dlatego znakomicie sprawdza się w leczeniu popękanych i otartych brodawek.
Lanolina i inne maści polecane przy bólu brodawek
Polecana przez doradców laktacyjnych jest również czysta lanolina, która od wieków stosowana była do pielęgnacji skóry. Jej nazwa wywodzi się z języka łacińskiego i oznacza wełnę ("lano"). Wykazuje działanie lecznicze, odżywcze i pielęgnujące. Doskonale nawilża skórę, zapobiegając nadmiernej utracie wody. Nadaje skórze miękkości i elastyczności, wzmacniając funkcje ochronne naskórka. Lanolina zapobiega również keratynizacji, czyli nadmiernemu narastaniu naskórka. Ale przede wszystkim lanolina przyspiesza gojenie ran, czy pęknięć i łagodzi wszelkie podrażnienia i stany zapalne skóry. Najchętniej kupowane preparaty lanolinowe to te zawierające wyłącznie czystą lanolinę: Purelan Medela, Lansinoh, lanolina MultiMam, czy Ardo. Istnieją także wegańskie wersje lanoliny, np. Multi-mam.
Na rynku dostępnych jest wiele preparatów dedykowanych mamom karmiącym, które obiecują szybką poprawę kondycji brodawek. Można je kupić w postaci maści, olejków lub fluidów o różnych składach, ale najważniejszym zadaniem wszystkich jest pielęgnacja i regeneracja podrażnionej skóry brodawek. Wykazują one właściwości nawilżające i natłuszczające. Łagodzą podrażnienia, odżywiają, uelastyczniają, a nawet znieczulają. Niektóre z nich mają także działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne. Najczęściej występujące w nich składniki to naturalne olejki roślinne, lanolina, masło Shea, witaminy E i B oraz dekspanthenol. Warto zwrócić uwagę na to, by były wolne od konserwantów, barwników i środków perfumujących. Dobrze też, gdy nie ma konieczności zmywania ich przed karmieniem.
Opatrunki Nursicare i Multimam - realne uśmierzenie bólu i przyspieszenie gojenia brodawek
Nowością wśród preparatów na leczenie podrażnionych brodawek są opatrunki np. Nursicare, które są przełomem w leczeniu ran brodawek, dzięki temu, że posiadają wszystkie niezbędne cechy najlepszego opatrunku. Koją ból, oczyszczają, nawilżają ranę, tworzą odpowiednie środowisko do gojenia, a także chronią przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki Nursicare bardzo szybko poczujesz ulgę i będziesz na nowo cieszyć się bezproblemowym karmieniem. Więcej o nich poczytasz tutaj. Innymi dostępnymi na rynku kompresami są Multimam, które dzięki opatentowanemu składnikowi 2QR posiadają unikalną zdolność hamowania rozwoju bakterii chorobotwórczych w bezpieczny i naturalny sposób.
Ukojeniem dla bolesnych brodawek są kompresy hydrożelowe Medela. Łatwe w użyciu pomagają w przywróceniu dobrej kondycji delikatnej skóry brodawek, a ich składniki wspomagają gojenie ran i łagodzą podrażnienia, zapobiegając także infekcjom piersi.
Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem są też srebrne nakładki Silverette. Przyjechały do nas prosto z Włoch, gdzie od dziesięcioleci są tradycyjnie stosowane w bólu brodawek. Srebro ma udowodnione działanie bakteriobójcze i na pewno widziałaś w aptece preparaty zawierające srebro polecane na gojenie ran. W przypadku Silverette mamy do dyspozycji nie domieszkę srebra, ale wykonaną z najczystszej próby srebra nakładkę wielorazowego użytku. Dodatkowo, Silverette sprawdziły się u wielu kobiet w walce z grzybicą, która jest częstą, podstępną i często trudną do zdiagnozowania przypadłością Mam karmiących. Warto tu wspomnieć, by zwracać szczególnię uwagę, by preparaty nie miały w składzie cukru, który jest rewelacyjną pożywką dla grzybicy!
Najlepiej wybierz takie preparaty, których nie trzeba zmywać przed karmieniem piersią.
Kiedy ból brodawek sutkowych wymaga konsultacji medycznej?
Przyczyną bólu patologicznego może być zakażenie bakteryjne lub wirusowe, grzybica, zmiany alergiczne, liszajec zwyczajny, czy choroby dermatologiczne, którymi zająć musi się już lekarz. Jeśli ból brodawek nie ustępuje po skorygowaniu podstawowych błędów, czy wypróbowaniu dostępnych preparatów wspomagających gojenie, warto umówić się na wizytę do certyfikowanego doradcy laktacyjnego (np. Konsultacja SOS dedykowana stanom zapalnym), który stwierdzi, czy odczuwany ból związany jest z fizjologią, czy może jednak z chorobą.
Jak przetrwać bolesny czas?
Przeczytałaś o tym, że wiele Mam (90%!) doświadcza bólu na jakimś etapie karmienia piersią. Wiesz już, że nie jesteś sama, choć kiedy karmisz zaciskając zęby z bólu, najczęściej nie ma nikogo obok Ciebie. Przykład Mam, które - tak jak ja - przetrwały często wielotygodniowy ogromny ból, zniechęcenie, frustrację, aby cieszyć się następnie bezbolesnym karmieniem piersią, ma dodać Ci otuchy na te trudne dni ale też być wskazówką, co zrobić, gdy dotknie Cię ten problem. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że mimo kłód rzucanych mi przez los pod nogi nie żałuję ani jednej kropli mleka, którą mogłam podarować mojej starszej córce, a przegląd dolegliwości, których doświadczyłam traktuję jako punkt wyjścia dla wspierania innych mam karmiących, borykających się z trudnościami.
Mam nadzieję, że po lekturze tego tekstu wstąpiła w Ciebie nowa moc, aby walczyć o bezbolesne karmienie piersią :) Jeśli sama przetrwałaś tak trudny czas, podziel się z innymi Mamami komentarzem - co Ci pomogło? Jakie myśli pomogły przetrwać etap frustracji i zagubienia? Zostaw swój komentarz, jesteśmy bardzo ciekawe, jak to wyglądało w Twoim przypadku :)
fot. archiwum prywatne
Na podstawie:
Karmienie piersią w teorii i praktyce
Magdalena Nehring-Gugulska, Monika Żukowska-Rubik, Agnieszka Pietkiewicz, oprawa twarda, wydawnictwo: MEDYCYNA PRAKTYCZNA
Ten post nie jest poradą laktacyjną. Jeśli borykasz się z problemami z karmieniem piersią, najskuteczniejszą pomoc otrzymasz od Doradczyni Laktacyjnej.
Na szczęście profesjonalne wsparcie jest na wyciągnięcie ręki gdziekolwiek jesteś - w postaci porady laktacyjnej online.
Więcej o bólu podczas karmienia piersią
Obejrzyj live "Sposoby na ból brodawek" oraz live "Czy karmienie piersią musi boleć".
✉ I koniecznie koniecznie :) zapisz się do newslettera, aby dostawać powiadomienia o nowych wpisach oraz ciekawych live'ach.
Dołącz do Grona Wróżki Cycuszki
Polub fan page i instagram Wróżki Cycuszki
Do zobaczenia :)